4.12.2023 | Svátek má Barbora


POLITIKA: Nevypočitatelné spojenectví Zeman - Babiš

14.9.2017

Prezident Miloš Zeman se čím dál častěji osvědčuje i jako výkonný kreativní ředitel vlastní kanceláře. Kdykoliv si usmyslí, že se dostane do médií, vymyslí něco, co všichni zopakují.

Naposled se svěřil Parlamentním listům s nápadem, který, kdyby uskutečnil, dostal by se zaručeně do všech hlavních zpráv na celém světě, když řekl, že by Andreje Babiše jmenoval premiérem, i kdyby byl ve vazbě.

Je to samozřejmě od samého začátku nesmysl, protože v kauze Čapí hnízdo lze těžko zatím hledat důvody, proč by za uvedení nepravdivých nebo hrubě zkreslených údajů, kvůli kterým údajně neoprávněně čerpal peníze z evropských fondů, měl být pan Babiš vzat do vazby.

„A kdyby k tomu náhodou došlo, muselo by nějak proběhnut jednání o sestavení koalice a výběr kandidátů na funkce ministrů a pak o jmenování podle čl. 68 odst. 2 Ústavy. Dovedu si zajisté představit, že prezident republiky požádá státního zástupce, dozorujícího vyšetřování, o povolení eskorty a obviněného na Hrad anebo o povolení návštěvy ve vazební věznici a státní zástupce by jedno nebo druhé povolil. Pokud by nešlo o koluzní vazbu.

Pak by se muselo počkat, až uplyne lhůta tří měsíců pro její trvání. Za sebe bych soudil, že bez ohledu na technickou stránku věci by s ohledem na metaústavní aspekty nebylo jmenování obviněného ve vazbě ústavně konformní,“ sdělil mi advokát Tomáš Sokol.

K tomu ale nejspíš nedojde, ale lze si představit, že prezident jmenuje pana Babiše premiérem, i když bude trestně stíhaný a když ho i nová Sněmovna ke stíhání vydá. Už taky proto, že potřebuje, aby ho Babišovo hnutí podpořilo v brzké volbě prezidenta, což pan Babiš ví a podle toho se chová.

Jenže Miloš Zeman zase ví, že Andrej Babiš je sólový hráč, nikomu nevěří a spoléhá se pouze na sebe. Pokud totiž budou prezidentu Zemanovi klesat preference a objevil by se pro něj výhodnější kandidát, mohl by ho pan Babiš po vlastním jmenování podpořit a pana Zemana nechat na holičkách.

Toho si je jistě prezident vědom, a proto lze spekulovat i o tom, že by mohl jmenování pana Babiše premiérem protahovat až do svého zvolení prezidentem, aby nepřišel o jeho hlasy. Vždyť podobně, i když z jiných důvodů, se choval Miloš Zeman již v roce 2013, kdy rovněž protahoval jmenování pana Sobotky.

Pokud by byl nakonec prezident Zeman opět zvolen a pan Babiš byl jmenován premiérem, i když by byl trestně stíhán, lze si představit, že by Babišova vláda nemusela dostat důvěru Sněmovny, a pokud by taková vláda vládla déle bez důvěry, došlo by nejspíš k ústavní krizi.

Příznivci Miloše Zemana ale tvrdí, že prezident svými výroky jen vyvažuje to, že policie pana Babiše obvinila těsně před volbami z čistě politických důvodů. Problém je, že vyšetřování ale protahovali právě Babišovi lidé z Agrofertu, kteří odmítali na vyšetřování spolupracovat.

(Psáno pro ČRo Plus)

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatel