5.5.2024 | Svátek má Klaudie


POLITIKA: Kdo to vlastně ten ´Lisabon´ podepsal?

15.11.2008

Zpráva z tisku…
“Čtvrtek 13. prosince 2007 je opravdu svátečním dnem. Zástupci sedmadvaceti států Evropské unie se totiž v tento den scházejí v portugalském hlavním městě, aby zde podepsali Lisabonskou smlouvu. Díky této nové smlouvě, kterou 19. října schválili vedoucí představitelé Evropské unie, bude Evropa schopna čelit výzvám 21. století. Po podpisu bude muset být ještě ratifikována všemi členskými státy.”

Protože jsem již od časů “tábora míru a socialismu” na podobná oslavně velkohubá prohlášení alergický, pokusil jsem se zjistit o co jde.

Což o to, text smlouvy lze najít na webu – ale uznejte sami – člověk, který se řídí doporučením právníků “nepodepisujte smlouvy kterým nerozumíte”, by dokument v této formě asi podepsat nemohl…..

Například oblast justiční spolupráce:
Články 29 až 39 hlavy VI, týkající se justiční spolupráce v trestních věcech a policejní spolupráce, se nahrazují kapitolami 1, 4 a 5 části třetí hlavy IV Smlouvy o fungování Evropské unie. Jak je uvedeno v čl. 2 bodech 64, 67 a 68 této smlouvy, nahrazuje se článek 29 článkem 61 Smlouvy o fungování Evropské unie, článek 30 články 69f a 69g uvedené smlouvy, článek 31 články 69a, 69b a 69d uvedené smlouvy, článek 32 článkem 69h uvedené smlouvy, článek 33 článkem 61e uvedené smlouvy a článek 36 článkem 61d uvedené smlouvy. Název hlavy se zrušuje a její číslo se stává číslem hlavy, která se týká závěrečných ustanovení.

Naštěstí se tím stohem papíru prokousal, klobouk dolů, “Parlamentní institut” a ve svém souhrnu zvaném “Lisabonská smlouva, Co nového by měla přinést?“ např. uvádí:

„Významnou institucionální změnou je rozšíření hlasování kvalifikovanou většinou na větší počet oblastí. Lisabonská smlouva rozšiřuje možnosti použití tohoto způsobu rozhodování celkem o 68 oblastí, z toho u 19 oblastí se jedná o nahrazení stávajícího jednomyslného rozhodování a 49 oblastí je zcela nových. V historii Unie představuje toto rozšíření dosud největší posun“

„Nový systém hlasování kvalifikovanou většinou definovaný v Lisabonské smlouvě znamená oslabení vlivu České republiky v Radě, a to jak absolutně, tak i ve vztahu k velkým členským státům“

Aha… takže smlouva poškozuje ČR - možná proto je tak nesrozumitelná, aby si někdo nepovolaný náhodou „nevšiml“.

Nu dobrá řekněte si… kdo tedy může něco takového, evidentně pro stát nevýhodného, podepsat?

V tisku jsem nalezl, že za ČR podepsal Lisabonskou dohodu předseda ODS a předseda vlády Mirek Topolánek.

Musím říci, že to ve mně otřáslo moji důvěru k mediím…. To přece není možné….

Jako předseda a člen ODS něco takového totiž nemohl… jako člen strany je totiž dle stanov povinen (dle článku 3 práva a povinnosti člena):
- spolupracovat na uskutečňování cílů strany a prosazování jejího programu
- respektovat usnesení a rozhodnutí orgánů strany
- dodržovat stanovy strany a prosazovat její programové zásady a cíle

A nejvyšší orgán strany – Kongres – to všem členům strany jednoznačně zakázal

„Kongres ODS zakazuje všem politikům ODS předávat další kompetence ČR na úroveň Evropské unie a rozšiřovat rozsah evropské agendy schvalované kvalifikovanou většinou”. (XVII kongres ODS, usnesení 3.4 ).

Nuže dobrá -předseda a člen ODS to tedy podepsat nemohl… takže kdo?

Předseda koaliční vlády Mirek Topolánek? Opět jsem v rozpacích – tomu to totiž neumožňovala „Pozice vlády české republiky v rámci jednání o institucionální reformě evropské unie Schválena vládou ČR dne 25. dubna 2007“

„Nová smlouva nesmí zhoršit postavení ani rozhodovací a hlasovací váhu ČR a zemí srovnatelné velikosti v EU vzhledem ke stávajícímu stavu.“

S kterou souhlasila a vzala ji na vědomí poslanecká sněmovna (14. schůze, 300. hlasování, 10. 5. 2007).

Navíc podle ústavy (čl. 76) vláda rozhoduje ve sboru, na základě nadpoloviční většiny a ani premiér nemůže její rozhodnutí změnit

Závěrem tedy musím řící, že jsem opravdu zmaten - Lisabonskou smlouvu podepsal podle medií Mirek Topolánek, ale dle výše uvedených skutečností nemůže evidentně jít ani o předsedu ODS ani o předsedu vlády… jak pak máme mediím věřit…

Kdo to tedy byl? A za koho to podepsal?

Karel Jasan