19.2.2020 | Svátek má Patrik


POLITIKA: Karl anebo Milouš – toť otázka...

23.1.2013

Co nám který z nich přinese? Přijde nějaká změna? S tím anebo oným?

První změnu nám přinesla už samotná přímá volba. Podle mého názoru velice pozitivní změnu. Poprvé se volí konkrétně podle osobnosti kandidáta. A hned je to vidět v politické diskusi v celém národě. Dokonce i mladí lidé se konečně aktivizují. Otvírají se diskuse na témata, která spala, protože je nebylo k čemu přišpedlit. Nyní každý z kandidátů reprezentuje určitý směr vývoje společnosti a lidé to zvažují. Je to úplně něco jiného než parlamentní volby, kdy se volí strana a dál je nečitelné, kdo do parlamentu vlastně zasedne a co tam od nich dá očekávat. Sice se tu a tam podaří někoho "vykroužkovat", ale proces je nespolehlivý a zdaleka ne jednoznačný. Osobně bych velice uvítal, kdyby stejný systém přímé volby kandidáta byl použit na volbu do parlamentu. Poslanci by měli být posuzováni jednotlivě podle své pověsti, charakteru a schopností.

Ale to jsem malinko odbočil, zpátky ke kandidátům. Národ je úhledně rozpolcený. Preference velmi těsné.

Zdá se, že pro Karla Schwarzenberga jsou města, mladí lidé a češi žijíicí v zahraničí.

Pro Miloše Zemana zase venkov, starší lidi, údajně taky hodně ženy.

To ale mluvím o normálních občanech, voličích. Jsou tady samozřejmě zájmové skupiny a ty se většinou soustřeďují na pomlouvání a vytahování všemožné špíny na kandidáta druhé strany. Často to nabývá hysterického a až urážlivého charakteru (Václav Klaus junior například roztáčí zajímavé podpásovky na Karla Schwarzenberga, záliba Miloše Zemana v alkoholu je skloňována ve všech pádech, jeden je buran a hulvát, druhej je cizinec, Němec, zaprodanec a nemluví perfektně česky atd. atd.).

Myslím, že není důležité, kdo je jak špatný, ale co kdo bude znamenat pro Česko. Kdo by mohl pomoci s řešením nejpalčivějších problémů země. A k tomu je třeba si napřed ujasnit, jaké jsou ty největší problémy. Podle mého názoru ten největší problém je korupce. Krade se tak ve velkém, až to není sranda. To, že se tu a tam chytí malá ryba, která si hloupě nese domů pár mega v krabici od vína, je směšné v porovnáním s předraženými státními zakázkami, kde se jedná o miliardy.
Tady je onen problém. Země pracuje, podniky odvádějí daně, občani odvádějí daně (a běda jim, kdyby ne) – a nahoře nad tím sedí obrovské vysavače, které to po miliardách lidem vycucnou. A nemylte se, to nejsou "státní peníze", z kterých krev neteče, to jsou moje peníze, tvoje peníze (čtenáři), naše peníze. Peníze každého, kdo má české občanství, ať má těch občanství, kolik chce.
A všichni víme, jak je těžké chytit i ty malé ryby, natož ty velké, když jim tak často jdou na ruku úřady, policie, soudy – a když to přece jenom nevyjde a i velké ryby uvíznou v síti, tak se to dá zamáznout širokou všeodpouštějíci amnestií.

A jak ten nový prezident může tu korupci zastavit? No, určitě ji nemůže zakázat. Ani nemůže vydat zákony, které ji znemožní. (Určitě by jí neměl pomáhat amnestií.)
Co bych já od prezidenta očekával, je, že bude morálně působit k tomu, aby se změnily zákony, které dneska korupci umožňují, a podporovat ty proudy a politické směry ve společnosti, které tímto směrem budou vyvíjet činnost.

Bude takovýmto prezidentem pan Zeman – myslím, že ne. Jeho politická minulost ho jasně svazuje s dobou opoziční smlouvy, kdy se tento korupční model ne sice narodil, ale určitě vypiloval téměř do dokonalosti. Už jenom fakt, že pana Zemana silně podporuje prezident Klaus, je výmluvný. Upekli spolu opoziční smlouvu, počítám, že by upekli i jiné věci. Třeba další amnestii. Co my víme. Ty precedenty tam ukazují.

Bude takovým prezidentem pan Schwarzenberg? Možná taky ne. Ale vidím ho v této roli s mnohem větší pravděpodobností než pana Zemana. Vsázel bych ještě na to, že pan Schwarzenberg má styky a známé po celé Evropě. A tito lidé ho budou pozorovat a hodnotit. Nemyslím, že by si chtěl udělat ostudu v Evropě tolerancí korupce v Česku. A silně pochybuju, že by ho někdo nalákal na peníze.

A tak mi to vychází na podporu pana Karla Schwarzenberga.

P.S. Ještě jeden osobní dotaz – proč vy lidi v Česku pořád volíte bývalé komunisty?

A nyní dokonce současné. Hrůza. Jak se proboha naše zemička může od té škaredé minulosti odpoutat.

petr.kolar.canada@gmail.com
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.