7.4.2020 | Svátek má Heřman, Hermína


POLITIKA: Bude TOP 09 pátou stranou?

7.8.2009

Začal boj o pátou stranu. Nezainteresovaný pozorovatel by asi nevěděl, oč jde, ale znalec českých volebních poměrů, tuší: Pátá pozice je důležitá. Český volič je konzervativní a volí léta dost podobně. Hlavní přízeň rozděluje kolísavě mezi dvě politické strany, ODS a ČSSD, své jisté skalní voliče mají historické strany KDU-ČSL a KSČM a pak zbývá zhruba pět šest procent hledačů, kteří jsou soustavně okouzlování a zklamáváni středovými liberálními stranami.

Naposledy tento voličský zbytek oslovili díky Martinu Bursíkovi zelení. Po voličském krachu v evropských volbách zněla otázka, kam se to přesune dál.

A TOP 09 nezačala zle. Získává známé tváře na úrovni pražského centra a do regionů expandovala přes hnutí nezávislých starostů, klub má i bez voleb v Senátu a také o sponzory není nouze. Na rozdíl od rychlokvašených stran, kde nejvýraznější mediální tváří je často pouze její zakladatel, jeví se TOP 09 jako seriózní, kde se volič nepouští do nejistého experimentu.

Teď, po aktuálním průzkumu, má strana dost našlápnuto. Marně už asi budou upozorňovat skeptikové, že jeden průzkum v letním období, kdy většina voličů nepřemýšlí o své volbě, ale o tom, co si vezme na dovolenou, mnoho neznamená. Politikové bohužel dohodli volby hned na říjen, takže s návratem z dovolené už bude zaregistrováno a rovnou se skočí do volební kampaně.

Jeden průzkum, v okurkové sezóně bohatě medializovaný, začíná signalizovat veřejnosti i médiím - to páté magické místo získává TOP 09, strana, která se tváří jako nová, ale vystupují za ni tváře politicky už dost ostřílené, včetně jejích Kalouska a Schwarzenberga, což je zvláštní spojení jednoho z nejpopulárnějších politiků s politikem s kontroverzní minulostí. Nebo to má být účel?

Ještě zajímavější na průzkumu je, že signalizuje další hrozící pat. Pokud se do poslanecké sněmovny dostane zmíněných pět stran, pak rozložení sil mezi pravicí a levicí bude zase půl na půl. Ledaže by se některá ze stran, počítaných k pravici, tentokrát přidala k levici. KDU-ČSL to už jednou málem učinila, ale to byl v jejím čele kupodivu Kalousek. Že by se něco takového mohlo opakovat?

No alespoň by se zabránilo patu. Pokud by totiž opět nastal, pak bychom se na podzim právem mohli ptát: K čemu vlastně byly ty předčasné volby?

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6Advantage Consulting, s.r.o.
INTERNÍ INŽENÝR KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.