Pátek 23. května 2025, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Babiš v kleštích

Spojení s Hradem a(nebo) SPD obnáší pro ANO řadu rizik. Ve hře jsou i předčasné volby

Po prezidentských volbách se měl podle očekávání svižněji rozběhnout proces sestavování vlády. Druhý pokus Andreje Babiše, k němuž má zatím od prezidenta Miloše Zemana jen neformální pověření. Času od říjnových voleb uplynulo habaděj čili argument o jeho nedostatku, jímž se zdůvodňoval ne úspěch prvního pokusu, ztrácí den ode dne na váze. Problém však vězí v něčem jiném, a i proto se druhý pokus od toho úvodního zatím mnoho neliší.

Sestavování vlády záhy po volbách uvízlo ve svérázném patu, byť volební výsledek přinesl řadu možností, jak většinovou vládní koalici vytvořit. Spolupráci hnutí ANO s neextremistickými stranami totiž brání trestní stíhání Andreje Babiše kvůli Čapímu hnízdu; závažná principiální námitka, že si lze těžko představit funkční a v zahraničí respektovaný kabinet vedený trestně stíhaným premiérem. A i kdyby si snad někteří pragmatičtí politici z neextremistických stran takové řešení představit dovedli, vizi rychle zaplaší strach z odmítavé reakce voličů.

S Unií na kordy

Tomio Okamura a komunisté sice na Babišovo trestní stíhání rovněž poukazují, zároveň nicméně setrvale naznačují větší ochotu jeho vládu nějak, přímo či nepřímo, podpořit. Pochopitelně, nikoliv zadarmo. Parlamentní funkce KSČM a SPD evidentně nenasytily, a premiér by jim tudíž musel ve vládě nebo v úřadech, firmách a organizacích na vládu napojených nabídnout větší „kořist“. Do nákladů i jen „vládotvorné“ spolupráce ANO s komunisty a okamurovci však nutno zahrnout i negativní reakci Unie, popřípadě jiných zahraničních partnerů.

Největší kámen úrazu v tomto ohledu představuje Tomio Okamura – pravicový populista, (politický) přítel Marine Le Penové, požadující referendum o našem setrvání v EU. Přímá i nepřímá participace SPD na vládě by nejspíše prohloubila mezinárodní izolaci, v níž se Česko začíná ocitat pro vytrvalý odpor vůči jakýmkoliv migračním kvótám. V zahraničí ostatně vyvolala kritiku již Babišova podpora Zemanovi, který je na západ od našich hranic vnímán nejen jako antiimigrační populista, ale i jako vyloženě proruský politik. A příznačná je v té souvislosti také skutečnost, že kvůli Babišově podpoře Zemanovi se s hnutím ANO loni na podzim rozešel europoslanec Pavel Telička, k němuž se v lednu připojil jeho kolega Petr Ježek. Proti Zemanovi se ohrazovaly i zbývající dvě europoslankyně ANO, Dita Charanzová a Martina Dlabajová. Řada komunálních politiků ANO pak dokonce vyslovila podporu Jiřímu Drahošovi. A k Okamurovi je odpor v ANO snad ještě větší.

Miloš Zeman má ale po svém znovuzvolení hodně trumfů v rukou. Nadcházející sjezd asi z ČSSD učiní víceméně „prezidentskou stranu“, kterýžto status, byť v menší míře, lze vztáhnout i na Okamurovu SPD. Z mocenské (nikoliv nutně přímo vládní) konstelace ANO + Hrad + ČSSD + KSČM + SPD sice může vzejít kabinet vedený Babišem, avšak zároveň vláda, jež bude s EU na kordy. Což odporuje jak dlouhodobě deklarovaným preferencím hnutí ANO a jeho šéfa, tak obchodním zájmům skupiny Agrofert.

Riziko předčasných voleb

Babiš se snaží zejména Okamuru z případné (pro)vládní mocenské sestavy vytěsnit, netají se tím, že by vládu radši sestavil s někým ze standardního spektra. Leč zavolá-li do lesa demokratů: „Pojďte se mnou do vlády!“ odpoví mu ozvěna: „Čapí hnízdo, Čapí hnízdo...“ A vyhlásí-li, že vláda je rodinná firma a on hlavou rodiny, ozve se mu: „Mafián, mafián...“

V sobotu proto Andrej Babiš vytáhl další kartu, když v rozhovoru pro Právo nevyloučil předčasné volby, pokud jeho druhá vláda nezíská do května důvěru. Což znamená nátlak vlastně na všechny, neboť snad jedině hnutí ANO nemusí dík svému ekonomickému zázemí hledět na nějakou tu korunu navíc vydanou na kampaň. Ostatním stranám velí jejich finanční si tuace spíše trpělivě sedět v parlamentu a vyčkat, až jim postupně do kasiček přiteče státní příspěvek za mandáty.

I voliči ANO asi začínají mít pocit, že jednání a manévrování už bylo dost a touží už na vlastní oči spatřit ono avizované vládnutí v novém stylu. Prezidentské volby ale ukázaly také ochotu části veřejnosti hlasovat pro neokoukané tváře. Na případných předčasných volbách tudíž ANO nemusí vydělat, neboť důvěra v Babiše se může snadno utopit v politických tahanicích nadcházejících měsíců.

Tak jako tak, repertoár taktického kličkování se nyní jeví jako skoro vyčerpaný. Pokud Andrej Babiš ponechá na prvním místě svou premiérskou ctižádost, musí chtě nechtě vyjít vstříc prezidentu Zemanovi a jeho okolí. Pokud ne, otevřela by se možnost pro vládu ANO s demokraty, která by mohla Hrad a jeho spojence zbavit bezprostředního vlivu na vládní politiku. Brzy uvidíme, zda je ANO opravdu politické hnutí, nebo pouhý nosič ambicí jednoho miliardáře.

Autor je politolog

LN, 5.2.2018

Jan Berka
23. 5. 2025

Opatrně se sázkami na dluhopisy. Známe nejhorší scénář

Ladislav Jakl
23. 5. 2025

Kde je líheň myšlení, že každý má právo na peníze druhých?

Aston Ondřej Neff
23. 5. 2025

Izrael si počkal, až Trump vytáhne paty.

Petr Kolman
23. 5. 2025

Přes milion lidí žije na hraně a vláda se raději dívá jinam

Aston Ondřej Neff
21. 5. 2025

Rusové jsou ochotni vraždit neomezenou dobu.

Aston Ondřej Neff
20. 5. 2025

Rumuni tedy rozhodli, jak rozhodli.

Aston Ondřej Neff
22. 5. 2025

V jistém smyslu jde o vzkaz voličům.

Gustav Sitař
21. 5. 2025

Média hlavního proudu se připojila ke kritice Bidenova Bílého domu

přečetl Panikář
20. 5. 2025

Západní civilizace ve jménu „záchrany klimatu“ páchá sebevraždu.

Robert Rampa
22. 5. 2025

Čeští hokejisté mistrovský titul z Prahy neobhájí. Se Švédskem ve čtvrtek ve Stockholmu prohráli...

Lidovky.cz, ČTK
22. 5. 2025

Dánský parlament schválil postupné zvyšování věku odchodu do důchodu na 70 let. Změna začne platit...

Lidovky.cz, ČTK, mikp Petra Miková
22. 5. 2025

Americká vláda pozastavila Harvardově univerzitě možnost přijímat zahraniční studenty, přičemž ti...

Lidovky.cz, ČTK
22. 5. 2025

Ruská armáda buduje nárazníkovou bezpečnostní zónu podél hranic s Ukrajinou, řekl ve čtvrtek ruský...

Lidovky.cz, ČTK
22. 5. 2025

Dva pracovníci izraelské ambasády v USA byli zastřeleni u židovského muzea ve Washingtonu. Podle...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz