28.9.2023 | Den české státnosti


GLOSA: Havlův nejhloupější výrok o EU

29.8.2016

„Členství v EU znamená pro nás výzvu k prohlubování naší adaptability, k vynalézavosti a k přemýšlení o nových projektech. Je totiž všeobecně známo, že Evropská unie podpoří jen to, co je dobře vymyšleno,“ odpověděl prezident republiky Václav Havel v Hospodářských novinách 5. srpna 2002 na otázku, jak při cestách do krajů reaguje na obavy z tvrdé konkurence po vstupu naší země do Evropské unie.

Dobový komentář (LF červen–srpen 2002): Ano, Češi se v EU nepochybně adaptují a naučí se zpracovávat žádosti o evropské dotace tak dobře jako jejich západoevropští konkurenti a počáteční konkurenční nevýhodu brzy překonají. Koneckonců bude to nutné pro přežití v novém hospodářském systému, kde posouzení investičního projektu euroagenturami bude důležitější než posouzení investičního projektu bankou. Podnikatelé, kteří dostanou dotace z EU, budou mít jistotu, že jejich projekt je dobrý. A podnikatelé, jimž bude podpora zamítnuta, budou mít jistotu, že jejich projekt nebyl „dobře vymyšlen“. (pm)

Komentář 2016: Že by podvody na regionálních operačních programech, podvody s Čapím hnízdem, maskovaná pětiletá „udržitelnost“ malé firmy, armády úředníků a specializované firmy vymýšlející, jak obejít dotační pravidla, rozhledny v údolích, sjezdovky na rovině, tančící skupina „Létající gorily“ atd. byly „dobře vymyšlené“? Pro lidi, kteří z těchto europeněz tyjí, to je jistě vymyšleno bravurně. Většině obyvatel ČR však nezbývá než zatleskat, jak pěkně se povedlo schovat skutečnou podobu dotačních mechanismů před referendem o vstupu do EU. Skutečně dobře vymyšleno! (mp)

Převzato z časopisu Laissez Faire se souhlasem redakce