18.5.2021 | Svátek má Nataša


GLOSA: Havlův nejhloupější výrok o EU

29.8.2016

„Členství v EU znamená pro nás výzvu k prohlubování naší adaptability, k vynalézavosti a k přemýšlení o nových projektech. Je totiž všeobecně známo, že Evropská unie podpoří jen to, co je dobře vymyšleno,“ odpověděl prezident republiky Václav Havel v Hospodářských novinách 5. srpna 2002 na otázku, jak při cestách do krajů reaguje na obavy z tvrdé konkurence po vstupu naší země do Evropské unie.

Dobový komentář (LF červen–srpen 2002): Ano, Češi se v EU nepochybně adaptují a naučí se zpracovávat žádosti o evropské dotace tak dobře jako jejich západoevropští konkurenti a počáteční konkurenční nevýhodu brzy překonají. Koneckonců bude to nutné pro přežití v novém hospodářském systému, kde posouzení investičního projektu euroagenturami bude důležitější než posouzení investičního projektu bankou. Podnikatelé, kteří dostanou dotace z EU, budou mít jistotu, že jejich projekt je dobrý. A podnikatelé, jimž bude podpora zamítnuta, budou mít jistotu, že jejich projekt nebyl „dobře vymyšlen“. (pm)

Komentář 2016: Že by podvody na regionálních operačních programech, podvody s Čapím hnízdem, maskovaná pětiletá „udržitelnost“ malé firmy, armády úředníků a specializované firmy vymýšlející, jak obejít dotační pravidla, rozhledny v údolích, sjezdovky na rovině, tančící skupina „Létající gorily“ atd. byly „dobře vymyšlené“? Pro lidi, kteří z těchto europeněz tyjí, to je jistě vymyšleno bravurně. Většině obyvatel ČR však nezbývá než zatleskat, jak pěkně se povedlo schovat skutečnou podobu dotačních mechanismů před referendem o vstupu do EU. Skutečně dobře vymyšleno! (mp)

Převzato z časopisu Laissez Faire se souhlasem redakceKdy dítěti nechat píchnout uši a jak správně vybrat náušnice?
Kdy dítěti nechat píchnout uši a jak správně vybrat náušnice?

Ať už se rozhodnete nechat propíchnout ouška miminku, nebo chcete vyčkat na pozdější rozhodnutí dítěte, čeká vás výběr prvních dětských náušnic. V...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.