15.1.2021 | Svátek má Alice


GLOSA: Debakl ministra Kremlíka

21.1.2020

Minulý pátek jsem dával ministrovi dopravy tak týden, maximálně dva. V neděli už bylo před schůzkou Andreje Babiše s programátory jasné, že to bude rychlé. V pondělí navrhl Babiš odvolání Kremlíka prezidentu republiky.

Babiš navrhl Zemanovi odvolání ministra dopravy Kremlíka, zastoupit ho má Havlíček. Kremlík podle něj manažersky selhal u zakázky na dálniční známky. Za zakázkou na informační systém a e-shop pro elektronické viněty za 401 milionů korun stojí Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), který spadá do gesce právě ministerstva dopravy. Fond ji bez soutěže přidělil firmě Asseco Central Europe. Kvůli vysoké ceně ji kromě opozice podrobili kritice i experti z IT branže, a nakonec právě i premiér Babiš.

Předchůdci ministra dopravy Vladimíra Kremlíka, Danu Ťokovi, zlomila vaz mimo jiné i kalamita na D1 v předloňském roce. Stávajícímu ministrovi zakázka na prodej elektronických známek za 400 milionů korun. Z toho, co víme, to byla zakázka z „říše snů“, protože se uskutečnila v režimu utajení a získala ji oslovená firma. Premiér Andrej Babiš byl po oznámení ceny zakázky podle svých slov „naštvanej“ a pozval si Kremlíka na kobereček. Kremlík zdatně mlžil, jak je to všechno promyšlené a že zakázku nezruší. Poté, co se ozvali programátoři s tím, že e-shop na dálniční známky zhotoví pro českou vládu zdarma, bylo jasné, že se pod Kremlíkem propadla pevná půda. Po setkání s programátory pak Babiš jednal rychle a navrhl odvolání svého ministra prezidentovi republiky Miloši Zemanovi.

Jsem zvědav, jak stát „zúřaduje“ dodání e-shopu na dálniční známky zdarma a jak to bude se zárukami za kvalitu systému. S tím si ale mohou šikovní právníci poradit. Domnívám se, že právě těmito argumenty hájil Kremlík e-shop za 400 mega. Z výše uvedeného plyne opět poučení. Když někdo, třeba i v roli ministra, dělá z premiéra hlupáka, občas na to může doplatit. Záleží na premiérovi. Toto si ale Vladimír Kremlík do výkladní skříně své kariéry jistě nedá.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czDopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?
Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?

I na nás v redakci dopadl stres z konce roku. Proto jsme uvítali možnost otestovat koupelové soli a koncentráty od německé značky tetesept. Jak...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.