19.6.2021 | Svátek má Leoš


GLOSA: Český prezident, český primas a jeden (politický) aktivista

15.2.2010

Že by se novým českým primasem mohl stát královéhradecký biskup Dominik Duka, jsem zaslechl v pátek, kdy o tom spekulovali novináři po návštěvě apoštolského nuncia Diega Causera u prezidenta Klause. A první má asociace se jménem nového pražského arcibiskupa se týkala dva roky starého článku na mém webu.

Bylo to právě v době prezidentské volby. Že to bude sado-maso jsme věděli všichni. Že se budou kamarádit Kateřina Jacques s Jiřím Paroubkem, že zelení, tak rádi a hezky plácající o demokracii, pomohou účelově protlačit veřejnou volbu, na které pak se svými novými spojenci vybičují atmosféru k nesnesitelnosti, mohlo překvapit snad jen ty kteří naivně věří, že veřejná volba je opravdu demokratičtější než tajná.

Nemile mne tehdy překvapila jiná věc – tón nechutně denunciačního, vrcholně politického a nátlakového dopisu Tomáše Halíka, v němž jednoho z biskupů zcela explicitně přirovnal k biskupovi který „ukazoval KSČ vlídnou tvář“. Pod Halíkovým dopisem se objevil následně komentář, který prozradil, že tím biskupem je míněn právě Dominik Duka. Papež Ratzinger jmenováním nového primase českého pana Halíka asi moc nepotěšil.

K výročí prezidentské volby přináší sérii rozhovorů Hospodářské noviny. Velmi zajímavý je s Miroslavem Kalouskem. Ten se s v souvislosti s dopisem Tomáše Halíka zmiňuje o elektronickém teroru:

„...Pro členy KDU-ČSL to nebylo jednoduché. Kolem té volby totiž existovalo něco jako elektronický teror z řad členů, příznivců i sympatizantů. Dodnes nejsem schopen pochopit, kde v sobě sebral tak úžasnou míru energie a demagogičnosti Tomáš Halík, když intervenoval vůči volitelům KDU-ČSL.

Upřímně řečeno, on dopomohl ke zvolení Václava Klause tím, že žádal poslance a senátory, aby mu okamžitě nahlásili, pokud se nějaký biskup pro Klause vysloví. Z toho jsem byl v šoku, naposled po mně někdo chtěl, abych práskal na svého biskupa, v roce 1988. Až potom Halík v roce 2008. Tohle některé váhající přesvědčilo...“

Ano, když se to přežene, může i Halíkův aktivismus působit kontraproduktivně. Díky Bohu!

www.angle.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.