Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SERIÁL: Columbo mezi dveřmi

diskuse (20)

V neděli 23. června by se devadesáti sedmi let dožil Peter Falk: představitel poručíka Columba. Ano, popasoval se taky s jinými hereckými úkoly, ale pokud se nepodobaly jeho nejslavnější roli v sáze o objeviteli vrahů (Nebe nad Berlínem, Vražda na večeři), víte o nich?

Vybavuji si jenom hroznou filmovou tragédii Griffin and Phoenix: A Love Story (1976), jejíž hrdina Falk jde ve finále a po smrti partnerky ulicí a tyčí bije do aut. Ač se tenhle film o nemoci a smrtelnosti dočkal remaku, zastiňuje to slavný seriál (1968-2003), který se dodnes vysílá všude po světě kolem dokola. Budu, a to se nechlubím, jedním z těch posledních, kdo ještě neviděli všech 69 epizod.

O Columbovi nejspíš bylo napsáno už všechno a jistě existují na téma propracované studie. Je to tedy stará vesta a uvedu jen pár postřehů. Za prvé. Jde o fantastický seriál.

Slovo fantastický nechápu ve smyslu skvělý, ale jako fantaskní. Pohádkový. Aktér to ostatně výslovně pečetí v jednom dílu výrokem: „Jo, vím o tom. Já mám štěstí.“

Ó, kdyby to bylo jen štěstí. Jde o víc. O ruku boží. O dotek anděla. O magii. O propečeně provoněné „z pekla štěstí“. Ať je to, co je to, jen lidské to být nemůže. V reálném životě by ostrouhal. To televize nastavila mantinely a je to hra. Chrabrý poručík z Los Angeles se opakovaně vynořuje v oblasti mordů a řekli byste - při prvním pohledu -, že ho pátrání nezajímá. Nestačil se ještě nasnídat nebo mu je rovnou zle z mrtvoly. Hledá jen „Kolumbovo“ vajíčko k jídlu a všimne si na podlaze peříčka poté, co je poslán na ošetřovnu (epizoda Rozbouřené vody). To chmýří je vždycky pravou stopou a Columbo se díky té stopě rovnou srazí s ještě neodhaleným vrahem. Co dál, nacházíme v pohádkách a nikde jinde. I tenhle seriál je utěšující báchorka. „Všechny vraždy budou odhaleny,“ říká; jenže to na Zemi tak není. Některé se vysvětlí za sto let (Kennedy) a jiné nikdy. Plno vrahů hákuje, když tohle čtete, netrestáno na Bahamách. Nepotkali Columba.

Za druhé je figura inspirovaná taky inspektorem Clouseau. Není totéž, ale odpovídá stejnému základu. Je tu IDIOT V PLÁŠTI a již Clousea nosil typický baloňák. Byl blb se štěstím z nebe a Falk si pro nejslavnější roli také natáhl baloňák a také ho potkává štěstí. Rozdíl je. Není idiot. Zato před lidmi idiota úspěšně hraje.

Columbův duchovní otec William Link označil sice za předobrazy postavy Chestertonova otce Browna, ba pátrače z klasického románu Zločin a trest, ale to možná Linka napadlo dodatečně. Kdo ví. Na startu fenoménu je jiná kniha. Populární román Žena, která už nebyla (1952), což je první společné dílo úspěšné francouzské dvojice Boileauu/Narcejac. Už na stránkách této knihy výborně funguje columbovsky neodbytný detektiv a podle románu natočili film Ďábelské ženy (1955). Link (1933-2020) a Richard Levinson (1934-1987) se tu možná inspirovali a možná ne, ale napsali - do Hitchcockova časopisu - příběh Dear Corpus Delicti, ve kterém byl Columbem jistý Fisher. Povídku přepsali a 31. 7. 1960 se premiéry dočkal televizní příběh Enough Rope, kde Columba zosobnil Bert Freed (1919-1994); již ten se ohání doutníkem. - Snímek se pak stal divadelní hrou (1962) a v únoru 1968 dalším filmem Prescription: Murder. Tady už svítí Falk.

Roli si vymohl a nepřistála mu v klíně. Všecko mohlo být jinak. Producent Irving (1917-1990) chtěl totiž (místo Freeda) obsadit Binga Crosbyho, což byl slavný zpěvák a Sinatrův kamarád, a dá se leda spekulovat, zda by i s Bingem vznikl - po prvním filmu - film druhý a seriál. Možná ano, možná ne; každopádně byl Crosby (1903-1977) o čtvrtstoletí starší než Falk, který se narodil roku 1927.

Roli odmítl. A Falk (1927-2011), jehož prarodiči byli ruští, maďarští a čeští Židé, si o ni velmi důrazně řekl. Traduje se, že slovy: „Zabíjel bych, abych ji dostal.“

Jím ztvárněného pátrače pak pojali jako Američana italského původu. Hned ve dvou dílech taky italštinou spustí. Znakem figury je i cudnost a to, že lze fakticky váhat nad jeho sexuální orientací. Paní Columbovou, o které mele, nikdo neviděl a navíc víme, že si poručík umí zatroleně věrohodně vymýšlet.

Nejméně v jednom dílu je sice scéna, kdy s manželkou hovoří telefonem, a v jiné epizodě oba cestují na lodi, ale zase ji nevidíme. Na lodi se o ní nezmiňuje pouze Columbo, ale i někteří pasažéři, nicméně se domnívám, že klidně mohl plout se ženou, která se za jeho manželku jen vydávala…

I kdyby ale nelhal, urputně chrlí výmysly ohledně neuvěřitelně rozbujelého příbuzenstva. Nebo mu věříte? Opravdu má strýce-obchodníka nemovitostmi a švagra-prodejce ojetin? A tolik synovců a šest sourozenců? V jednom díle mluví dokonce o hlídání dětí. Mate jen vraha? Možná. Právě s ním a s jeho paní si domluví oběd a měla jít i pí Columbová, jenže hlídání prý selhalo.

Jindy je neuvěřitelná choť otrávena, my se i účastníme pohřbu, ale odhalí se, že to byla policií narafičená finta. V jiném pokračování se Columbo jisté dámě rovnou přiznává, že musí trochu „dělat vlny, víte“, aby mu lidi něco řekli. Ona je to ale očividná metoda. Blafování se osvědčuje. I pohádkové odbočky během výslechu, kdy Columbo přeskakuje od věci mezi banality; a stejně se osvědčila metoda zdánlivého loučení.

Po poručíkově odchodu následuje návrat srostlý s nenápadným výpadem. Polda v plášti ustrne mezi dveřmi. Obrátí se… „Málem bych zapomněl. Je tu ještě jedna věc. Asi prkotina, ale…“

Prkotina to není. Jde o stopu. Poručík pokaždé identitu vraha vycítí úvodem; je to někdy až nepochopitelné. Utvrzuje se pak už v přesvědčení. Umí být otravný a neustupuje, sem tam dokonce popoběhne a za vytipovaným vrahem se dere jako ohař. Dotyčný úpí, zalyká se ve vlastní omáčce a hraje-li dobrý herec, sledujeme pozvolný přechod od sebejistoty k nervozitě, neklidu, výbuchům vzteku, nejistotě, úžasu a k přiznání. A mnozí z vrahů navíc uznale konstatují, že Columba obdivují.

Tím ze všech nejlepším protihráčem byl, domnívám se, Patrick McGoohan (1928-2009), známý jinak třeba co padouch z filmu Stříbrný blesk, kde s ním soupeřil Gene Wilder. McGoohan, tento americký Ir, proti poručíkovi válí ve čtyřech částech série, pětkrát seriál i režíroval a dvakrát psal scénář. Trestí jejich spolupráce je epizoda Za úsvitu, užívající kontrast mezi šupáckým vystupováním Columba a prostředím vojenské akademie. McGoohan převzal za ztvárnění role vraždícího důstojníka cenu Emmy.

Mohu-li se vyjádřit, mám obecně raději díly, ve kterých Columbo soupeří s mužskými vrahy. Ale ano, i dámy ujdou. Ale vezměte jen Fay Dunaway. Do Columba se v jejich příběhu nepokrytě zamiluje, líbá jej, koupí mu kravatu… Dívá se na to dobře, ale detektivní principy jsou na druhé koleji a McGoohan je McGoohan. I on měl Falka rád a do seriálu to nijak neprosakuje. On je pravým padouchem a funguje to. Například v části Popel popelu, kde hraje zlovolného pána krematoria.

Hned ve dvou epizodách vedle Falka září i jeden ze Sedmi statečných Robert Vaughn. Coby vrah se v seriálu vynořil taky Johnny Cash a v jiné části měl part Leslie Nielsen, a to předtím, než se stal králem komiků. Dva díly jsou adaptací románů Evana Huntera a taky proto nevidíme úvodem vraždu a toho, kdo ji spáchal, jak je to jinak zvykem.

Charakteristickým znakem poručíka Columbo je i zdvíhání ruky. Je to instinktivní pohyb a na divadle ho zdatně imitoval i třeba Josef Laufer, když Columba hrál. Tento pozdrav a pohyb souvisí nepochybně s hercovou částečnou nevidomostí.

Falk měl skleněné oko a sami někdy zkuste oko zavřít a jen tak chodit a komunikovat. Třeba se budete uprostřed prostoru také „vyvažovat“ zdvíháním paže…

Vedle tajného křestního jména patří Columbovi i starý Peugeot 403 cabriolet, který se jinak ve Spojených státech naprosto nevyskytoval. Ale asi tři tam byly a nějaký francouzský herec prý jeden zapomněl u studia. Tak ho využili. Může to být i odkaz na francouzský původ postavy a není nezajímavé, že v autě stejné značky jezdil roku 1973 i hrdina filmu Muž z Acapulca Francois Merlin, představovaný Jeanem-Paulem Belmondem.

První epizoda Columba, když tedy nepočítáme dva původní filmy ze šedesátých let, měla premiéru v září 1971 a režíroval ji Steven Spielberg. Zpětně si pak chtěl aspoň malinko přisvojit nápad s baloňákem, ale nebude sporu, že stejný či podobný nosí Falk už předtím.

Původní si, jak sám vzpomíná, koupil kvůli dešti roku 1966. Byl to plášť vyrobený v Madridu a roku 2018 ho pak vydražili za takřka tři miliony korun.

Seriál Columbo získal dvě detektivkářské ceny Edgar, dva Zlaté glóby a nepočítaně cen Emmy. Abych ale nezapomněl, ještě jedna věc. Paní Columbovou známe! Vdovou po Falkovi je herečka Shera Danese, které bude letos v říjnu pětasedmdesát let. Hrála v šesti epizodách.

Columbo’s Best „Gotcha“ Moments! | Columbo (youtube.com)

Tomáš Vodvářka
20. 7. 2024

Zdá se, že společenská radost před 3 lety, kdy ze sněmovny vypadla komunistická strana, byla...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

SÝR ZDARMA
20. 7. 2024

Američané mají silné pochybnosti o tom, že atentát na Donalda Trumpa je dílem osamoceného...

Martin Tůma
20. 7. 2024

Jak snadno a levně dokázat, že Země je placatá/How to easily and cheaply prove that the Earth is...

Milan Smutný
20. 7. 2024

Po letech přešlapování a mizerných rozhodnutí v energetice, ovlivněných dominantně dotační zelenou...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Tempo inflace bylo podobně jako před měsícem viditelně slabší, než se čekalo. Spotřebitelské ceny v...

pari Anna Pařízková
21. 7. 2024

Poblíž Starých Hodějovic u Českých Budějovic došlo ke střetu osobního auta se třemi osobami....

ČTK, kh Kateřina Havlická
21. 7. 2024

Americký prezident Joe Biden oznámil, že odstupuje z kandidatury za znovuzvolení prezidentem USA....

aha Adam Hájek, ČTK
21. 7. 2024

Do Bílého domu nastoupil v osmasedmdesáti letech letech a stal se tak nejstarším prezidentem USA v...

jla Jiří Lacina
21. 7. 2024

Více než desítka čínských firem čelí žalobě za to, že údajně měly po uchazečkách o zaměstnání...

Nedělní odpolední pohodu v Mlýnci u Postřekova narušil obří požár. Plameny podle svědků šlehaly do...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz