25.9.2023 | Svátek má Zlata


RECENZE: Ostravský páter

1.6.2023

Nová fantasy kniha Marka Skřipského „Ostravský páter“ nabízí dobře namíchaný koktejl napětí, humoru, romantiky, historie a patriotismu. To vše okořeněné ostravským dialektem a jadrnými výrazy.

V květnu vyšla v nakladatelství Straky na vrbě kniha „Ostravský páter“ od Marka Skřipského. Jde o volné pokračování jeho „Ostravských mystérií“ z roku 2019. I tentokrát jde o tajuplné příběhy z Ostravska z doby první republiky.

Hlavním hrdinou je římskokatolický kněz Josef Bronský, kterého známe už z předchozí knihy, kde byl ovšem jen jedním z trojice ústředních postav. Bronský plní pro církev různé nevšední úkoly (na okultní frontě). Je to postava velmi sympatická a lidská a také zdravě svérázná.

Kniha se skládá z osmi příběhů, které se odehrávají v letech 1928 až 1935. Ostravský páter se musí utkávat s protivníky různého druhu, od nacistických okultistů, přes satanisty až po hydrona.

Jak už je u Marka Skřipského počínaje jeho čtyřdílnou ságou o inspektorovi Rádlovi zvykem, kniha je dobře vyvážený koktejl napětí, humoru, romantiky, historie a patriotismu. To vše v tomto případě okořeněné ostravským dialektem a místy pěkně jadrnými výrazy.

Potvrzuje se, že Skřipský dokáže psát fantasy tak, že zaujme i ty z nás, kdo tomuto žánru jinak vůbec neholdují. (To má společného s Tomášem Bandžuchem, se kterým už ostatně také napsal dvě knihy jako spoluautor.) Svoji roli v tom asi hraje zasazení mnoha jeho příběhů do období první republiky či druhé světové války a do tehdejších reálií, které jako vystudovaný historik dobře zná.