Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

MINIPOVÍDKA: Bolí to

diskuse (8)

Když rozbolí záda, i jindy pěkná procházka se stane zkouškou vůle. Zápasem. Kolik kroků ještě ujdu? Dojdu na konec bloku? Postačí zastavit se a vydechnout, nebo si budu muset někde sednout? A chmurné myšlenky se honí hlavou.

Tentokrát jsem upjal vůli na dosažení parku v sousedství, s lavičkami. Dokonce si myslím, že jak jsem se k cíli blížil, zrychloval jsem, jako když se kůň blíží ke stáji. A když už chybělo jen pár kroků, v duchu jsem zajásal. Nejen že snad všechny lavičky byly v tom slunném, ale studeném a větrném dni volné, ale také jsem uviděl mladého muže s dětmi, jak pouští v parku draka. S holčičkou asi pětiletou a synkem snad tříletým.

Tak to má být; taťka vyvede v sobotu děti ven a ukáže a naučí je věci, o kterých mamka nemá ani tušení. To už třeba taťka na téhle planetě ani nebude, a dospělé děti si možná ještě budou tu sobotu pamatovat. Svalil jsem se na lavičku s nadějí na fyzickou úlevu a v očekávání duši potěšující, pohodové podívané.

Táta to s drakem skutečně uměl. Děti ho s obdivem pozorovaly, a když se drak ve větrné výšce pustil do divokých figur, děti pištěly. Těžko říci, zda nadšením či strachem. Nejspíš obojím; kdo ví, co se v takových makovičkách odehrává.

Jenže jak dlouho děti vydrží akci pozorovat. Obvykle chtějí být aktéry, alespoň nějak se akce zúčastnit, když už ne být iniciátorem. Holčička měla svého vlastního draka, menší vydání toho tátova, a synek si začal hrát s vozíkem-žebřiňáčkem, ve kterém si zřejmě hračky přivezli. Kluk ještě nebyl moc koordinovaný, a tak se tátovi motal pod nohama. A navíc po taťkovi něco chtěl a dožadoval se jeho pozornosti.

Ten výbuch byl nečekaný a zlý. „Vodprejskni!“ zařval popuzený otec. A co snad hůř, dodal tónem jakoby výchovným: „Copak nevidíš, že právě něco dělám?!“ Chlapec začal pofňukávat.

Situaci zachránila sestra. Vzala svého draka a začala s ním běhat. Přes rameno se dívala, jestli ji bráška následuje. Následoval. I s vozíčkem-žebřiňáčkem. Sestře, samozřejmě, nestačil. Ale ta, když usoudila, že mu utekla příliš daleko, se vracela. A malý bratr se dal na úprk opačným směrem, a teď se nechával dohánět sestrou. Jen, že se ten žebřiňáček občas převracel; jinak by ho snad ani nedohnala!

Jak sestra běhala, a běhala skutečně skvěle, dráček jí poletoval asi metr nad hlavou. Nikdo jí zřejmě neřekl, že by také měla popouštět poutací provázek. Ale jí to vůbec nevadilo, a obě děti se výborně bavily.

Jak sestra běhala se zmítajícím se dráčkem metr nad hlavou, stalo se, co se asi stát muselo. Nádherný ocas z různobarevných pentlí se zamotal a dráček ztratil poslední zbytky stability. Dívka si věděla rady. Rozprostřela draka na zem a začala pentle rozmotávat. Bratr jí přijel s žebřiňáčkem pomáhat... a neštěstí bylo hotové. Draka vozíkem přejel, jen to chřuplo. Strašně se polekal, vozík převrátil a sám na tu hromadu spadl. Začal brečet a sestra stála jako solný sloup. Vypadala, že jí také bylo do bréče.

Zato otec vstoupil do akce a začal uplatňovat svou výchovnou úlohu. Řval jako pominutý, zcela bez zábran. Že kouska klidu člověk s těma holomkama nemá. Blbci pitomí, všechno zničí, všechno zkazí. Jeden se pro ně dře a snaží se, a co z toho má?! Hovno. Příště budete sedět doma na prdeli, parchanti, nikam vás už nevezmu!

Teď se dala do pláče i dcerka. „Já chci domů,“ vzlykala. „Já musím čůrat...!“

Ztěžka, stařecky jsem se zdvihl z lavičky a zahájil poslední etapu procházky, cestu domů. Záda bolela a hlavou táhly chmurné myšlenky. A mohl to být takový pěkný, dojemný a dojímavý příběh!

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Ondřej Neff
23. 7. 2024

Co by se stalo, kdyby se Crooks trefil? Tak především bychom měli jinou ikonickou fotografii...

Václav Vlk st.
23. 7. 2024

Stačí číst „západní“ noviny a weby a najdete tam milion úvah o tom, proč jsme tam, kde jsme, jak z...

Tomáš Zdechovský
23. 7. 2024

Hnutí ANO už stačilo vynaložit mnoho energie v přesvědčování veřejnosti o tom, že vůbec není...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

pak Pavel Křivohlavý, ČTK
22. 7. 2024

Požár skládky pneumatik v Lovosicích na Litoměřicku, kde hořelo od pondělního večera, byl v úterý...

ČTK, Lidovky.cz
23. 7. 2024

Američtí basketbalisté v posledním přípravném utkání před obhajobou zlatých medailí na olympijských...

ČTK, Lidovky.cz
23. 7. 2024

Na letecké základně Kuchyňa u Malacek na západním Slovensku přistály první dvě stíhačky F-16 pro...

Lidovky.cz, ČTK
23. 7. 2024

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová má podporu dostatečného množství delegátů pro zajištění...

Petr Kamberský
23. 7. 2024

Zrychlení staveb s novým zákonem nepřijde, říkají zasvěcení – a leckdo hodí hroudu po ministrovi,...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz