Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

LITERATURA: Kráska a Zvíře pod New Yorkem

diskuse (3)
Už původních pětapadesát dílů televizní série (1987-90) od Rona Koslowa zavánělo kýčem, i když bravurně stvořeným, a sledovanost navíc zajišťovala herecká účast Rona Perlmana a Lindy "Terminátor" Hamiltonové. Ústřední nápad ale dvakrát pravděpodobný a domyšlený není... Pod Manhattanem je prý "druhý svět" a aby vznikl, zkombinují se hned tři starší mýty: Kráska a zvíře, Cyrano z Bergeracu a Fantoma opery (Gastona Lerouxe).
Specifickou kategorii neknih představují mechanické novelizace filmových scénářů, což je i případ knížky Barbary Hamblyové Kráska a Zvíře Barbara Hambly(Ikar, Praha 1993).

Už původních pětapadesát dílů televizní série (1987-90) od Rona Koslowa zavánělo kýčem, i když bravurně stvořeným, a sledovanost navíc zajišťovala herecká účast Rona Perlmana a Lindy "Terminátor" Hamiltonové. Ústřední nápad ale dvakrát pravděpodobný a domyšlený není... Pod Manhattanem je prý "druhý svět" a aby vznikl, zkombinují se hned tři starší mýty: Kráska a zvíře, Cyrano z Bergeracu a Fantoma opery (Gastona Lerouxe).A co dál?

Trochu to tady přiblížím. „Zvíře“ Vincent je „lidský lev“a vypadá pomalu jak obluda z Ostrova doktora Moreaua (H. G. Wells), ale přece jen mírněji.

Catherine zachrání před násilníky, kteří jí zohavili tvář, a léčí ji pod zemí, nicméně dívka se jej hrozí. I když... Ne za chvíli už tolik. "Připomínal jí lva Aslana z dětských knih C. S. Lewise o Narnii (1950-56). Měl plochý zvířecí čenich a tlamu s tesáky lemovanou dlouhou, medově zlatou hřívou. Vyděšená, v šoku po něm mrštila misku. Z čela zasaženého hranou vytryskla krev...

Tak tedy boj? Ano, ale jen zpočátku. Přece pak převáží něha a... Tradičně, jak už to v podobných příbězích bývá.

Ovinul okolo ní paže a přitiskl ji. Pod vlnou a kůží jeho pláště cítila pevné svaly na hrudi. Surové hedvábí jeho hřívy se propletlo s jejími vlasy. Načež...

Před spaním Cathy její lev pilně předčítá své oblíbené Nadějné vyhlídky, ale jinak "žije jen pro spodní svět". Ten horní zná ponejvíce z nočních vycházek v kápi zacílených do Central Parku, kam zručně proniká drenážní stokou. Vyvede konečně i krásku, a to hezky rovnou do sklepa jejího domu. Na lvího muže Cathy nikdy nezapomene a mění se. Nechce už být hýčkaná. „Ráda bych pomáhala,“ říká bohatému otci. „Chtěla bych se konečně zapojit do něčeho, co má smysl. Svět je plný bezpráví.“ A to jistě je, nicméně idealizace podzemí plného hodných bezdomovců je tu více než přihlouplá. Obyvatelé Tunelů si sami vyrábějí svíčky a živí se zbytky našich jídel. Programově ale nekradou a donekonečna o tom rokují. „Jenom sbíráme,“ namlouvají si alibisticky, avšak "nahoře" mají Pomocníky a zajímavé je, že nikdy žádný nezradí. Ani jeden vchod do Tunelů není odhalen a... Práce šlechtí i dole! Winslow byl urostlý černoch. Od malička vyrůstal v Tunelech. V horku své Beauty and the Beastdílny, do půl těla svlečený systematicky rozklepával plech. Svaly se mu leskly potem. V rohu místnosti vytesané ve skále už ležela hromada kusů oceli pro zhotovování příklopů a slepých vchodů. Přínosné? Ano. A Vincent zase podle potřeby popojíždí na střeše metra a jindy naopak shlíží na město z pustého 19. patra mrakodrapu Faber Trust. Stejně jako kdysi Mohamed na hoře nad Damaškem, i on se mohl jen dívat a věděl, že z té krásy mu nic není určeno. Vlevo, zdánlivě na dosah ruky, tyčila se v oparu elektrické záře dvojice obsidiánových věží World Trade Center...

A Vincent zatím sní a hloubavě pročítá noviny, které "děti Tunelů" vybírají z popelnic po městě. Zná každou větrací šachtu, každý východ uzavřený příklopem, každý přístup k tratím metra i nepoužívané stoky. I cesty druhého a třetího stupně, i způsoby, jak se dostat z hlubší sekce do vyšší, i když mezi nimi nevedou spojovací tunely. Znal každou tajnou branku, všechny podzemní prameny a skryté pradávné laguny. Nesčíslněkrát se proplížil tím královstvím samoty a noci, od Malovaných tunelů až k Větrnému sálu.

Vincenta našli jako novorozeně u nemocnice Sv. Vincenta. Po ní má jméno. Vyrostl a hrává šachy s adoptivním otcem. Jindy hltá Doktora Živaga, Illiadu či Manon Lescaut a ze všeho znale cituje. A Catherine. Zůstala s ním "propojena sdílením bolesti", až to lví muž nevydrží a po mnoha měsících ji konečně navštíví, opět čtou Nadějné vyhlídky a... „Nahlédl jsem do tvého světa,“ říká. „Pro mne v něm není místo.“ Vstal a široký plášť se lehce vzdouval kolem jeho vysoké postavy. „Najdi si někoho, ke komu budeš patřit. Buď šťastná!“ Odchází, ale vrátí se a v poslední vteřině krásku opět zachrání před násilníky. Ano, týmiž jako na začátku. A praví: „Jsem částí tvé bytosti, Catherine, sttejně jako ty jsi částí mne. Ať půjdeš kamkoli, budeme spolu.“ A Cathy? Pochopí? Byli jin a jang. Kdo z nich ale představoval princip tmy a kdo princip světla? To říct nedokázala.

Mrtvoly čtyř ničemů jsou nalezeny a vyhlížejí, jako by byli napadeni lvem, načež jsme i svědky definitivně závěrečného obětí a mohlo trvat minutu i osm měsíců. Anebo celý život, čteme. A finále? I tady si tvůrkyně vypomohla Dickensem a... Vincent od Catherine odstoupil. Podzemní šero naposledy rozechvěla drsná krása jeho hlasu, který se však už vzdaloval k úzkému cihlovému mostu klenoucímu se nad propastí. Ta oddělovala její a jeho svět: „Sbohem.“ „Prozatím,“ odpověděla a přidala poslední Estellinu větu ze závěrečné kapitoly Nadějných vyhlídek: „Naše přátelství bude trvat, i když se rozloučíme.“

Co dodat?

Snad to, že měl ten seriál velký úspěch a tady zatím nikdy neběžel. Daleko lépe se však obdobného nápadu podle mého názoru zhostily komiksy a román "o podzemí Londýna" Nikdykde (1995, česky 1998) od Neila Gaimana. A sice se to také stal televizní sérií (1996), ale v tomhle případě až dodatečně...

Více najdete v posledním čísle časopise Tvar, kde vyšla i původní verze tohoto článku.

Ondřej Neff
14. 7. 2024

Prezident Joe Biden okamžitě reagoval, zločin odsoudil a raněnému volebními soupeři popřál...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Přemysl Souček
11. 7. 2024

Evropští lidovci chtějí za opětovné získání postu předsedkyně Evropské komise po Ursule von der...

Tomáš Kazda
14. 7. 2024

Stejné obsazení, totožný vítěz, zcela rozdílný průběh. Carlos Alcaraz v repríze loňského finále...

Dan Hübsch
14. 7. 2024

Bránil se, počkal si a zaútočil. Tadej Pogačar potvrdil v patnácté královské etapě Tour de France...

Lidovky.cz, ČTK
14. 7. 2024

Muž považovaný za pachatele útoku na amerického exprezidenta Donalda Trumpa měl podle amerických...

ČTK, Lidovky.cz
14. 7. 2024

Historický osobní vlak, který v turistické sezoně jezdí mezi Břeclaví a Lednicí na Břeclavsku, v...

nh Nela Hořejší
14. 7. 2024

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz