Středa 26. března 2025, svátek má Emanuel
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

HUDBA: Janáček na březích Tichého oceánu

diskuse (1)

Je sychravý a větrný lednový večer na severozápadním pobřeží bouřlivého Pacifiku. Studené vlny oceánu se hlučně tříští na skalnatém pobřeží, trajekty nevyplouvají z přístavu, ale v bezpečí koncertního sálu hudební fakulty viktorijské university jsou posluchači unášeni hudbou daleko od zuřící bouře. Pobřežní útesy Britské Kolumbie se jim proměnily v konejšivé pěšinky moravské krajiny kdesi na opačném konci světa. Na chodníčky zarostlé hebkou trávou melancholie a laskavě nakažlivého smutku českého srdce v klavírním díle Leoše Janáčka. Ano, pár set metrů od drsného pacifického příboje jsme okouzleni něhou a úžasnou emocionální hloubkou českého klavírního díla "Po zarostlém chodníčku".

Eva Solarová-Kinderman

Po doznění kouzelných tónů "Našeho večera", první skladby cyklu, mladá klavíristka vstává a ke Steinwayi zasedá okamžitě další student, pod jehož prsty se rozezpívá další skladba Janáčkova cyklu. Během příští hodiny, po kterou jsme čím dále tím více okouzleni něžným a mnohovrstevným mistrovstvím "Zarostlého chodníčku", jeho první i druhé části a čtyř vět skladby "V mlhách", tedy celého Janáčkova klavírního díla, se u klavíru vystřídá dvanáct mladých pianistů. Je to totiž recitál studentů profesorky Evy Solarové-Kinderman, iniciátorky tohoto monotématického programu, jehož koncept je pro studentské koncerty zcela neobvyklý a pionýrský. Je to totiž koncept odvážný, vyžadující, aby všichni studenti chápali a cítili interpretační nároky skladatele obdobně a podřídili svou individualitu celkovému konceptu provedení. To bylo podtrženo navíc i tím, že v jedné ze skladeb zaskočila i profesorka sama. Jednoznačný úspěch tohoto unikátního studentského recitálu díla Leoše Janáčka se nedá vysvětlit pouze třicetiletou pedagogickou zkušeností české pianistky prof. Solarové, která studovala na pražské konzervatoři, graduovala u prof. Webera na vídeňské akademii a na fakultě hudby viktorijské university už vychovala od roku 1980 stovky pianistů. Rozhodující roli tu zajisté sehrála její celoživotní láska k Janáčkovu dílu, které intenzivně studovala a interpretovala v mnohočetných koncertech v Evropě i Severní Americe. Hloubka jejího interpretačního pochopení Leoše Janáčka jí přinesla nejen ocenění hudebních kritiků, ale i onu mimořádnou schopnost přenést svou lásku i na své studenty. Pouze proto dokázalo dvanáct mladých pianistů, lišících se nejen věkem a zkušeností, ale i kulturním zázemím (od Koreje a Číny přes Severní Ameriku a Evropu až na Blízký východ), interpretovat hluboký citový obsah ryze české Janáčkovy hudby.

Bouřlivý lednový večer přinesl opravdu mimořádný hudební zážitek nejen pro posluchače, ale hlavně pro účinkující studenty. Jsem přesvědčen, že si žáci prof. Solarové lásku pro českou hudbu, kterou dnes jednoznačně prokázali, ponesou celým životem. Stopa této skromné a mimořádně nadané umělkyně a pedagožky nejen přetrvá navždy v srdcích jejích studentů, ale jejich porozumění a vztah k české klasické hudbě ovlivní jistě i jejich budoucí posluchače a žáky. Jako Čechokanaďan prožívám tento mimořádný večer s pocitem hrdosti a nesmírného vděku za obrovský přínos práce prof. Solarové (a měl bych zmínit i manžele Karlovské, Pavla Klinga a Rudolfa Komorouse, české hudebníky, kteří na viktorijské univerzitě rovněž úspěšně vyučovali; ostatně příspěvek českých imigrantů ke kanadské hudební kultuře je úžasný a vydal by rozhodně na hodně tlustou knihu) k oné původní, dodnes platné a vývojem posledního desetiletí ještě nezprofanované dimenze kanadského multikulturalismu. Dnešní večer ukázal, že umění českého skladatele dokáže zásluhou českého srdce kanadské umělkyně obohatit život i na pobřeží Tichého oceánu.

20. ledna 2012

Aston Ondřej Neff
26. 3. 2025

„Bratři v triku‟ byli tři pruhovaní panáčci.

Jan Bartoň
26. 3. 2025

Nejde jenom o program a cíle.

Petr Karásek
26. 3. 2025

Globalizace dosáhla vrcholu a dojde k „rozparcelovávání“ světa.

Petr Bařinka
26. 3. 2025

Zimní, nebo letní čas – který z nich je přirozený? A kde vlastně?

Starý vlk
26. 3. 2025

V pátek jsem musel utéct ze zahrádky dovnitř domu, do chládku.

Aston Ondřej Neff
24. 3. 2025

Kdyby Češi přešli na islám, z Babiše by se stal muftí.

Aston Ondřej Neff
25. 3. 2025

Slábne důvěra v pevnost závazků v rámci NATO.

Aston Ondřej Neff
26. 3. 2025

„Bratři v triku‟ byli tři pruhovaní panáčci.

Ai GROK
24. 3. 2025

Ptáme se AI GROK3, co se stane, když odmítneme emisní povolenky na benzín a plyn

Robert Troška
25. 3. 2025

Za posledních deset let vyrostla rychlostní omezení jak houby po dešti

Lidovky.cz
26. 3. 2025

Středeční večer může rozhodnout již o třetím semifinalistovi hokejové extraligy. Hradec Králové...

Josef Kopecký
26. 3. 2025

Prezident Petr Pavel se pokusil zmírnit svár mezi vládou a opozicí o bezpečnost a zajištění obrany,...

Josef Kopecký
26. 3. 2025

Prezident Petr Pavel při odchodu ze Sněmovny řekl, že bychom si měli ušetřit taková překvapení,...

Lidovky.cz, ČTK
26. 3. 2025

Prezident Spojených států Donald Trump oznámí ve středu ve 21:00 na tiskové konferenci cla na dovoz...

kh Kateřina Havlická
26. 3. 2025

Úterní oslavy řecké nezávislosti se nečekaně staly příčinou diplomatické roztržky. Řečtí kadeti...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz