21.10.2019 | Svátek má Brigita


GLOSA: Ledové hlavy

12.3.2013

aneb Sériovka i v umění?

Don Thompson ve výborné knížce Jak prodat vycpaného žraloka za  12 milionů dolarů (aneb Prapodivné zákony ekonomiky současného umění a aukčních domů) popisuje story britského umělce Damiena Hirsta, jenž svého slavného žraloka ve formaldehydu prodal počátkem devadesátých let minulého století za 50 000 liber obchodníkovi s uměním Charlesi Saatchimu.

Saatchi v roce 2004 prodal Hirstovo dílo "Fyzická nemožnost smrti v mysli někoho živého" Američanu Stevenu Cohenovi za osm milionů USD.

No a když se ti žraloci tak dobře prodávali, tak si Hirst, génius marketingu, vystřihl ještě jednoho, menšího, asi jeden metr dlouhého, a prodal jej v roce 2004 do galerie v Soulu za nějaké 4 miliony dolarů...

Není známo, jaký názor na podobné umělcovo vykrádání sama sebe měl kupec "originálu" Steven Cohen.

Mladá česká sochařka Markéta Jáchimová se s tím také nemazlí. V roce 2010 v rámci své klauzurní práce přišla s konceptem "Busta prezidenta Klause vyrobená z ledu, která se na slunci pomalu roztéká".

Umělecké dílo s podobným námětem má v českých médiích vždy dveře otevřené, takže Markéta Jáchimová měla o publicitu tehdy postaráno.

Podobně jako tento týden, kdy přišla.... Hádejte s čím? Bingo! Trefili jste se! S úplně stejným nápadem.

Sice se, podobně jako s Hirstovými žraloky, opět jedná o vykrádání sama sebe, ale to nevadí. Jde přece o to ukázat všemi dostupnými uměleckými prostředky, jak se končící prezidet Václav Klaus mýlí, když tvrdí, že se globálně neotepluje, i kdyby tu ledovou bustu měla umělkyně použít padesátkrát dokola. A podobně jako přede dvěma lety, jak Česká televize, tak noviny a servery zůstaly umělkyni i nyní nakloněny.

Jsem rád, že jsem mohl svým podílem daní přispět na kulturní osvětu servírovanou nám laikům prostřednictvím brněnského Domu umění. Jsem rád, že se NašeVaše Česká televize snaží o vyvážené reporty ze všech oblastí života a informuje nás, běžné diváky o významných kulturních událostech.

Člověka potěší, když ví, že dotační peníze na kulturu nejsou vyhazovány z okna. Takto dotované umění je pak blíže k pracujícím masám, které nemají tolik peněz jako britští, američtí nebo korejští (ti jižní) privátní sběratelé umění, kteří si umělecký prožitek musí zaplatit ze svého.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.