Čtvrtek 3. října 2024, svátek má Bohumil

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SVĚT: G-2

diskuse (13)
V Soulu se minulý týden sešla G-20 a svět, strnulý v napjatém očekávaní, byl bohatě odměněn. Globální představenstvo si připsalo dvě, několik týdnů stará, rozhodnutí.

Co s obchodní nerovnováhou?

Přerozdělení hlasů v rámci Mezinárodního měnového fondu (MMF) posiluje rozvojové země a pravidla Basel III posilují banky před budoucí finanční krizí. Obě usnesení si však na uskutečnění počkají; v Americe dosud nezavedli ani Basel II z ledna 2007 a k přerozdělení hlasů v MMF již existuje stejně zaměřená dohoda z roku 2008, kterou však dosud ratifikovala jenom menšina členů organizace.

G-20 si připsala hotová rozhodnutí, ale nedokázala vyřešit klíčovou otázku nerovnováhy v mezinárodním obchodě. Ale žádný strach, v příštím roce se dočkáme rovnice pro zcela objektivní hodnocení obchodních přebytků. Dvacítka osvícených, posílená MMF, dokáže určit, v jakém poměru jsou v dané zemi tržní a protekcionistická opatření, v jaké míře je manipulován trh, přihlédne k reformám, přidá zhodnocení závislosti mezi stářím populace a úsporami, poměří vliv pracovních zákonů a ještě pár maličkostí a bude jasno.

Fyzikové prý nedokáží přesně spočítat ani interakce více než tří částeček. To ministři G-20 jsou jiní pašáci. Ale já taky, protože vám již dnes mohu říci, jak to dopadne. Budou-li měřítka vůbec definována, tak se ukáže, že obchodní přebytek libovolné země je - při jejich vhodné interpretaci - naprosto oprávněný a ostatním nikterak neškodí.

V Soulu se G-20 sešla již popáté a tentokrát se prý (ve vší shodě) do krve pohádala. Nejenom proto by nám pomalu mělo začít svítat, že takhle se svět ukočírovat nedá, a ti odvážnější by si mohli připustit i myšlenku, že globalizace vůbec není řiditelná.

Tak už tu nulu škrtněte

Když byla G-8 nahrazena G-20, kdekdo si to pochvaloval. Školometské poučování o multipolárním světě a kooperativních mezinárodních vztazích bylo pro mnohé hlavně škodolibým triumfem nad USA. Přání ale bylo opět otcem myšlenky. Globální politika se (dosud?) nedá demokratizovat, protože svět je ve své podstatě i dnes bipolární. USA a Čína ztělesňují dnešní centrální mocenský konflikt; rozpor mezi demokratickým a autoritářským kapitalismem.

G-2 je dominantní mocenská struktura současnosti. I když se nám to nemusí líbit, padnou skutečně důležitá rozhodnutí mezi Washingtonem a Pekingem. Jistě budou pro ostatní nepohodlná a mnohdy i chybná, ale alespoň budou. Na fakta (byť i nepříznivá) se lze spolehnout více, než na prázdnotou dunící, trvale předběžná usnesení přijatá dvaceti, družně bezradnými a falešně harmonujícími konkurenty.

Ze západního hlediska je spíše potíž v tom, že Spojené státy trpí hlubokou celospolečenskou krizi. Ale krize se nepojí pouze s úpadkem. Rivalizující Čína prodělává krizi v rozmachu. Nahoru to půjde jen tehdy, když se zastaví úpadek Ameriky. Ten se zastaví jen tehdy, když se zastaví čínská cesta nahoru. Otázkou, co dělat, si lámou hlavu i v Pekingu.

Stejně jako v minulosti použijí i dnešní skutečné velmoci všechny prostředky k tomu, aby prosadily svou vůli. Mezi nimi se rozhodne, kam se budou pohybovat globální proudy zboží a peněz a tím i to, zda zvítězí demokratický anebo autoritářský kapitalismus. Palce držím Americe, ale sázet bych se nechtěl.

Upravený text pro E15, převzato z blogu autora s jeho svolením

Autor je ředitel Mezinárodního institut pro politiku a hospodářství, Hamburk

Ivo Fencl
3. 10. 2024

Zastaví televizi, zavřou knihu a prý: „To vidět nechci a celou tu kokotinu tim pádem taky ne.“

Starý vlk
3. 10. 2024

Na počátku jsme mluvili o domácnosti a pevně připevněném telefonu na šnůře, vraťme se tedy tam.

Aston Ondřej Neff
3. 10. 2024

Důslednost, s jakou vláda spěje ke sebezničení, je skutečně hodna lepší věci.

přečetl Panikář
3. 10. 2024

do poslanecké sněmovny vrátila „lepší opozice“. Bude údajně „tvrdá, ale konstruktivní“.

přečetl Panikář
3. 10. 2024

Čím víc budete deprimováni čteným textem, tím blíž budete naději.

Aston Ondřej Neff
30. 9. 2024

Na internetu jsou na toto téma ankety a vyplývá z nich, že lidé jsou tak padesát na padesát pro /...

Aston Ondřej Neff
2. 10. 2024

Ministr zahraničí Jan Lipavský podal demisi a premiér Petr Fiala ji nepřijal.

Aston Ondřej Neff
3. 10. 2024

Důslednost, s jakou vláda spěje ke sebezničení, je skutečně hodna lepší věci.

Aston Ondřej Neff
1. 10. 2024

Kolečkem sezení u prezidenta pokračuje výjev, zvaný vládní krize.

Jan Bartoň
30. 9. 2024

Jan Lipavský nesouhlasí s odchodem z vlády a hodlá se zachovat tak, aby ve vládě mohl zůstat.

Lidovky.cz
3. 10. 2024

Čtvrtý český pohárový zástupce vstupuje do hlavní fáze soutěže. Mladoboleslavští fotbalisté se na...

kop Josef Kopecký
3. 10. 2024

Vedení Starostů a nezávislých rozhoduje o návrhu na nového ministra pro místní rozvoj. Post se...

Lidovky.cz, ČTK
3. 10. 2024

Vojáci libanonské armády ve čtvrtek opětovali izraelskou střelbu poté, co byl jeden z nich zabit...

Lidovky.cz
3. 10. 2024

Slávističtí fotbalisté hrají druhý zápas v ligové fázi Evropské ligy. Doma hostí slavný Ajax...

Gabriel Sedlák
3. 10. 2024

Ti mladí muži přicházející z válkou postižené země by se měli vrátit domů a bojovat za svou vlast....

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz