Pátek 13. prosince 2024, svátek má Lucie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EVROPA: Lidé již nechtějí dál spořit

Podle zahraničních komentátorů lze usuzovat na to, že nálada v Evropě se začíná zásadně proměňovat. Experti čím dál tím častěji říkají, že spořivé programy situaci zadlužených zemí ještě více zhoršují, a naopak nabízejí velmi bohaté investiční programy.

A tuto změny mohou velmi rychle podpořit i výsledky víkendových voleb v Řecku a ve Francii, kde strany a jejich představitelé, kteří podporovali úsporná opatření, přestávají hrát rozhodující roli. To znamená v Řecku strany Pasok, což jsou socialisté, a Nea Demokratia, které již nemají v parlamentu většinu, a ve Francii republikáni. Kandidát socialistů Francois Hollande nabízí, že bude tlačit na Centrální banku, aby kromě finanční stability podporovala výrazně i hospodářský růst.

Něco takového by v Evropě znamenalo změnu základních paradigmat, i když ještě před nedávnem se všude hovořilo o tom, že spoření nemá alternativu, a to hlavně kvůli vysokým dluhům v jižních zemích Evropské unie. Vyžadovala se opatření, která by zajistila minimální státní výdaje nebo vysoké daně, či nejlépe oboje najednou.

Potvrzuje to i první reakce německé kancléřky Angely Merkelové, která prohlásila, že si dovede představit nahrazení úsporných programů komponenty podporující hospodářský růst. A něco podobného vzápětí prohlásil i šéf Mezinárodního měnového fondu Olivier Blanchard, když řekl: "Samotné spoření naše problémy nemůže nikdy vyřešit!"

Řecko, Portugalsko, Španělsko a Itálie se o spoření pokusily, ale jak po čase zjistily, výkonnost hospodářství klesla o 1,8 procenta ve Španělsku a v Řecku dokonce o 4,7 procenta. To je zřejmě hlavní důvod, proč i nositel Nobelovy ceny za ekonomiku Paul Krugman tlačí na to, aby se státní výdaje naopak zvedly. Další úspory by dle některých odborníků vedly k sebezničení těchto států. Vlastně jde o řetězovou reakci: když je méně veřejných zakázek, klesá hospodářská výkonnost a kvůli tomu klesají příjmy z daní, což vede zase k dalším úsporám. Tak vypadá strategie sebevraždy, říká Krugman.

Problém je ale v tom, že tato změna dle některých expertů je možná jen v zemích, jako je Německo, kde má stát pro finanční přesuny dost velký prostor, jenže právě v těchto zemích, jako je Německo, je zase malá ochota podporovat finančně jižní státy a důvod je rovněž plausibilní: Tam totiž působí i jiné faktory, které hospodářský růst brzdí, a ty neumíme zatím ovlivnit. Ve Španělsku třeba nefunguje bankovní systém a pracovní trh.

Němečtí ekonomové, na rozdíl od paní kancléřky, ale tomuto trendu, který nazývají módní, odporují. Jeden z šéfů Deutsche Bank Thomas Mayer říká: "Základ krize a recese je vždy ve ztrátě důvěry ve schopnost některých evropských zemí naplnit požadavky evropské měnové unie. To znamená udržet daňovou disciplinu a flexibilní pracovní trh."

Jinými slovy, někteří němečtí ekonomové věří tomu, že obrat je možný jen tehdy, když bude zase důvěra navozena, a ta může být navozena jen tehdy, budou-li v pořádku státní peníze a pokud budou provedeny strukturální reformy. Krize byla dle nich způsobena hlavně tím, že zboží a služby v jižní Evropě najednou díky euru silně zdražily, aniž tyto země měly možnost svou měnu devalvovat. To byl podle Mayera hlavní důvod, proč se tyto země tak silně zadlužily a nyní by rády pokračovaly v této politice, jenže by se chtěly zadlužovat u EU a ta to odmítá.

Jak řekl jeden z ekonomů: "Peníze nerostou na stromech!" Evropská unie věří, že Francie toto pochopí, ale Řecko stále považuje za mimořádný případ. O ostatních jižních zemích se už tak hlasitě nehovoří, ale zdá se, že Řecku už opravdu – zvláště po nedělních volbách – moc nevěří.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6

Aston Ondřej Neff
13. 12. 2024

Velké rozčilení je kolem otázky, zda platit z něco, na co nekoukám.

Ondřej Neff
13. 12. 2024

Titulek by měl končit otazníkem. Otazník do titulku nedám ze dvou důvodů.

Tomáš Vodvářka
13. 12. 2024

Vyhrají slovenští lékaři nebo premiér Fico?

Konzervativní noviny
13. 12. 2024

Dánsko chce snadnější deportaci migrantů, kteří spáchali trestný čin.

Aston Ondřej Neff
12. 12. 2024

Námětů pro divení se nám svět nabízí požehnaně. Někdy jde až rozum stranou.

Aston Ondřej Neff
11. 12. 2024

S obvyklým zpožděním začala poslanecká sněmovna projednávat novelu o poplatcích.

Aston Ondřej Neff
10. 12. 2024

Fiala a Stanjura jednali v pondělí s prezidentem Petrem Pavlem o rozpočtu.

Robert Troška
10. 12. 2024

Vzrůstající trend omezování svobody ze strany politiků ODS.

Milan Smutný
12. 12. 2024

Vývoj v Německu odhaluje zničující dopad nových emisních daní.

van Kateřina Vaníčková
13. 12. 2024

Úřad práce začátkem příštího roku zahájí kontroly, které se zaměří na poskytnutou finanční pomoc po...

ČTK, Lidovky.cz
13. 12. 2024

Vývojáři her v Česku loni meziročně snížili zisk před zdaněním o osm procent na 1,94 miliardy...

Ondřej Soukup
13. 12. 2024

Jak by mohl vypadat mír na Ukrajině nebo co se to najednou děje v Gruzii, kde prakticky měsíc po...

Lidovky.cz
13. 12. 2024

Páteční program Světového poháru v rakouském Hochfilzenu patří sprintům. Po ženách se pustí na trať...

ČTK, Lidovky.cz
13. 12. 2024

Davy lidí vyšly do ulic Damašku i dalších měst v Sýrii, aby oslavily první pátek – den velkých...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz