Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ESG: Velké korporáty procitly

diskuse (39)

Velké, ba co dím, téměř největší korporace v České republice převzaly kulturu procitnuvších (woke) ze zámoří. Dalo se to čekat. Zvláště, když mezi signatáři výzvy adresované předsedovi (české) vlády jsou, alespoň tak, jak je cituje server Seznam Zprávy (SZ), korporace nadnárodní.

SZ píše: „Vodafone, Microsoft, Danone, ČSOB, nebo Ikea, to jsou velké firmy působící v Česku, které se spojily, aby vyzvaly premiéra Petra Fialu k přijetí rovného manželství.“ A dále: „Pod tento apel už připojilo podpisy několik desítek tuzemských zaměstnavatelů včetně bank, či technologických firem. Aktuální výzvu táhne šéf Vodafone Petr Dvořák. Příští týden se firmy chtějí oficiálně obrátit na premiéra Fialu.“

„Podpora LGBTQ+ lidí pro nás ve Vodafonu znamená otázku lidských práv. Dlouhodobě usilujeme o narovnání podmínek tam, kde české zákony měří dvojím metrem. Dvojkolejnost v legislativě má ale i reálné ekonomické dopady, právě proto jsem inicioval otevřenou výzvu premiérovi, ke které se připojily i desítky dalších zaměstnavatelů, kterým není rovnost práv lhostejná,“ řekl pro SZ Byznys Dvořák.

Dvojkolejnost je pozoruhodný termín. Dokud manželství bylo manželstvím, o žádnou dvojkolejnost se nejednalo. Ale to teď nerozvádějme. Registrované partnerství je kompromisním řešením, které nebinárním osobám nevyhovuje, a v mnoha aspektech docela oprávněně. Současná diskuse mezi politiky o právním narovnání se, vynecháme-li extrémní názory, vede o smyslu pojmu „manželství“, už méně o „rovnoprávnosti“. Dá se očekávat, že k narovnání práv tak či onak dojde. A je nutné podotknout, že až na „právo“ mít děti je to zcela správně. V neposlední řadě, apel je nutné adresovat poslancům a senátorům, nikoliv předsedovi vlády. Ale i to je jen detail.

Jen se ptejme, co za oním „apelem“ korporací vězí? Podle SZ stojí nerovnoprávné postavení LGBTQ+ lidí českou ekonomiku až 37,6 miliard korun ročně. Nic bližšího k tomuto výpočtu signatáři výzvy nepřipojili. „Legislativní nerovnosti totiž zaměstnavatelům přináší značné náklady, protože v odstraňování nerovností čím dál častěji musí nahrazovat funkci státu. Tolerantní prostředí pro všechny je navíc lákadlem pro zaměstnance a naopak nepřátelské vztahy může řadu lidí od práce v konkrétní firmě odrazovat,“ píše SZ.

Odstraňování nerovností je plně v kompetenci zaměstnavatelů. Mohou se svými zaměstnanci zacházet, jak uznají za vhodné, v rámci zákoníků práce, občanského a trestního zákona. Toleranci vůči jinakosti mohou hlásat, seč jim budgety pro PR agentury stačí, a také tak činí. Jsou k tomu tlačeny zákonnými předpisy, péčí o svou dobrou pověst a, jak samy říkávají, poptávkou spotřebitelů.

No… tlačeny… ony kulturu woke akceptují docela dobrovolně a s nadšením. Aby si zachovaly svůj byznys. Třeba jim za výzvu premiérovi připadne pár bodíků do hodnocení ESG, banky sleví nějakou tu desetinku procenta z provozního úvěru. Možná se to odrazí na věrnosti klientů, případně náboru nových, ale to se sotva dozvíme.

V každém případě těch 37,6 miliard korun ročně je opravdu balík. Člověk by neřekl, že ta LGBTQ+ komunita vydělává tolik. Totiž – vydělávala by, kdyby mohla.

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Ondřej Neff
23. 7. 2024

Co by se stalo, kdyby se Crooks trefil? Tak především bychom měli jinou ikonickou fotografii...

Václav Vlk st.
23. 7. 2024

Stačí číst „západní“ noviny a weby a najdete tam milion úvah o tom, proč jsme tam, kde jsme, jak z...

Tomáš Zdechovský
23. 7. 2024

Hnutí ANO už stačilo vynaložit mnoho energie v přesvědčování veřejnosti o tom, že vůbec není...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

ČTK, Lidovky.cz
23. 7. 2024

Na letecké základně Kuchyňa u Malacek na západním Slovensku přistály první dvě stíhačky F-16 pro...

Lidovky.cz, ČTK
23. 7. 2024

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová má podporu dostatečného množství delegátů pro zajištění...

Petr Kamberský
23. 7. 2024

Zrychlení staveb s novým zákonem nepřijde, říkají zasvěcení – a leckdo hodí hroudu po ministrovi,...

ČTK, Lidovky.cz
23. 7. 2024

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí...

Jana Soprová
23. 7. 2024

Pevné místo na prázdninové divadelní mapě Prahy si vydobyla Letní scéna Musea Kampa. Producentkou a...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz