Čtvrtek 10. října 2024, svátek má Marina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ENERGETIKA: Plyn z břidlic

Jiří Berounský
diskuse (16)

Není to téma ani zábavné, ani atraktivní, hovořit o energiích, které tak nezbytně potřebujeme a jejichž používání považujeme za samozřejmé. Pro běžného občana je to téma zcela okrajové. Je to skoro nuda. Rozhodně zajímavější jsou šťavnaté skandály některých politiků, kterým se novináři věnují.

Opatřování energií, stále se zvyšující nároky na jejich množství, ale i politické pozadí dodávek energie do jednotlivých států v Evropě je přitom záležitostí velmi komplikovanou, a proto bychom měli i jí věnovat naši pozornost. Je to ekonomie i politika dohromady.

Posledním hitem v opatřování energií je zemní plyn, získávaný z břidlic, jenž se už delší čas těží ve Spojených státech a jenž se stal hitem teď v Evropě. Možné množství plynu, které by bylo možno z oněch břidlic získat, by pravděpodobně omezilo závislost velké části Evropy na ruském plynu. To je ono politické pozadí celé záležitosti, neboť podstatná část Evropy je dnes závislá na ruském plynu. Ten navíc v současné době a v blízké budoucnosti, ve svých hlavních produktovodech, totiž v Nordstreamu po dně Baltického moře a již budovaného Southstreamu po dně Černého moře, obchází Střední Evropu, jež se tak dostává do dvojí závislosti na této vzácné energetické surovině: na Rusku, jež plyn produkuje, a na státech, jimiž prochází a jež jej spotřebovávají. Případná budoucnost plynovodu Nabucco, jímž by měl proudit plyn turkmenský nebo zakavkazský, je totiž, zejména vzhledem ke komplikovanému financování mnohými státy, ve hvězdách a nikdo neví, bude-li vůbec realizován a bude-li tak snížena závislost na Rusku.

Těžení plynu z břidlic není technologicky vůbec jednoduchou záležitostí. Jednak jsou ony plynonosné břidlice v Evropě uloženy v hloubkách tří nebo čtyř kilometrů, jednak se při těžbě používá směsi vody, písku a blíže nespecifikovaných chemikálií, což vyvolává v České republice nepříjemné reminiscence na těžbu uranu u Ralska, kde se používala kyselina sírová. I z důvodu použití chemikálií došlo v některých státech, jako třeba ve Francii, nebo v Bulharsku k zákazu těžby plynu, přestože Francie figuruje – podle Lidových novin – na druhém místě v zásobách plynu v břidlicích v Evropě. Nejvíce takto uloženého plynu má být – podle stejného zdroje – v Polsku, na Ukrajině a ve Skandinavii. Polsko, jež má v Evropě údajně primát v těžitelném množství, má o plyn z břidlic velký zájem, protože by se mohlo do budoucna obejít bez dovozu plynu z Ruska. První průzkumné vrty byly v Polsku odstartovány již v roce dva tisíce jedenáct a premiér Tusk prý počítá se zahájením těžby v roce dva tisíce třináct.

A jak jsme na tom v České republice? Prý ne nejhůř, nicméně bychom mohli pokrýt ne více než něco kolem patnácti procent naší spotřeby. Upřesnění tohoto množství by ostatně přinesly až průzkumné vrty. Ministerstvo průmyslu a obchodu sděluje v polovině března, že zatím ani k nim, natožpak k těžbě, nebyly poskytnuty dosud žádné licence, i když zmíněné ministerstvo má zájem na tom vědět, jakým množstvím zemního plynu z břidlic bychom mohli případně disponovat. Jak říká mluvčí zmíněného ministerstva: "Zájmem státu je mít aktuální a relevantní informace o domácím surovinovém potenciálu. Proto je správné, aby geologický průzkum na našem území probíhal." S tímto racionálním závěrem se asi ztotožní většina obyvatel České republiky. Nejen ti, kteří používají plyn k topení a vaření.

Lidé bydlící v dotčených oblastech však odmítají i průzkum, neboť ten se od komerční těžby liší jen kapacitou a obávají se jak hluku, tak možného znečištění podzemních vod. A které jsou ty oblasti, o něž mají zahraniční těžební firmy zájem? Britská Cuadrila si vyhlédla lokalitu na západní Moravě u Valašského Meziříčí, kdežto australská firma Hutton Energy má zájem o oblasti v Čechách, konkrétně na Trutnovsku a v oblasti mezi Prahou a Berounem. O nezanedbatelné budoucí důležitosti plynu z břidlic svědčí i okolnost, že studie, mapující zásoby na území České republiky, se má objevit i v oné, neustále odkládané Státní energetické koncepci.

Jak dopadne průzkum, nevíme. Ale každé významné snížení závislosti na dodávkách plynu z Ruska stojí za námahu.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6

Aston Ondřej Neff
10. 10. 2024

K pobřeží Floridy se blíží hurikán Milton. Biden kvůli němu nepoletí do Evropy.

Jan Šnábl
10. 10. 2024

Nejde o to, jestli je ve vedení Prahy Slovenka, Moravák nebo přestárlý gynekolog, je to systém.

Starý vlk
10. 10. 2024

Nějak jsem se nikdy nedostal k tomu, abych si zamiloval kaviár a ústřice.

David Tolar
10. 10. 2024

Bitvu si připomínají v Turecku dodnes, téměř tisíc let poté.

Dalibor Matušinský
10. 10. 2024

Naivní humanisté nechápou, že někdo neposílá své děti do školy. Protože ke svému životu školu...

Aston Ondřej Neff
7. 10. 2024

Kde jsou ty časy, kdy se do boje pustila „hustá dvojka‟ sociální demokracie v sestavě Jana...

Aston Ondřej Neff
9. 10. 2024

Bezuzdnost ekologických aktivistů přišla na přetřes při nedávných povodních.

Aston Ondřej Neff
8. 10. 2024

Vláda Petra Fialy selhala při pokusu vyřešit jeden z palčivých problémů dneška, totiž stavební...

Aston Ondřej Neff
10. 10. 2024

K pobřeží Floridy se blíží hurikán Milton. Biden kvůli němu nepoletí do Evropy.

Marian Kechlibar
7. 10. 2024

Za měsíc se konají prezidentské volby v USA a otázka zní, „kdo má větší šance vyhrát?“.

Lidovky.cz, ČTK
10. 10. 2024

Měření odhalilo první trhlinu v hlavní konstrukci železničního mostu na pražské Výtoni. Podle...

Josef Kopecký
10. 10. 2024

Ministři rozhodují, zda bude koalice v parlamentu prosazovat zálohování PET lahví a kovových...

Zbyněk Petráček
10. 10. 2024

Středeční otevřený střet Ursuly von der Leyenové s Viktorem Orbánem ukázal dva póly dnešní Evropy....

Lidovky.cz, ČTK
10. 10. 2024

Povolení použití dalekonosných zbraní poskytnutých Ukrajině k úderům hluboko v ruském týlu je na...

Radim Kopáč
10. 10. 2024

Laureátkou stosedmnácté Nobelovy ceny za literaturu se stala Han Kang, jihokorejská prozaička,...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz