EKONOMIKA: Zpátky na zem
Je třeba zásadní revize všech zelených rozhodnutí
Česká republika čelí kvůli změně podpory obnovitelných zdrojů čtyřiceti žalobám. Hrozí tak, že stát zaplatí nejen miliardy na již schválené podpoře, ale i další miliardy za odškodnění v rozbíhajících se soudních sporech. Jak z téhle pasti ven? Jedině na evropské úrovni.
O tom, že elektřina je drahá a zůstane drahá i po očekávaném zlevnění v příštím roce, není třeba vést žádné dlouhé diskuse. A už vůbec ne o tom, že se to výrazně podepisuje na konkurenceschopnosti průmyslu. Zejména těžkého. A nejen v Česku, ale i ve velké části Evropy. Je to jednoznačně dopad energetické politiky Evropské unie a boje s globálním oteplováním, co je příčinou této situace, která směruje celý kontinent do pasti chudoby a zaostalosti.
A leckde se to snaží lecjakým způsobem řešit. U nás v poslední době populárním vzorem je v tomto ohledu Německo. Tam jsou největší průmysloví spotřebitelé elektřiny osvobozeni od placení příspěvků na tzv. obnovitelné zdroje energie. Tuto cestu prosazují i čeští průmyslníci a nacházejí odezvu i v politice, kde nyní rezonuje téma blížící se sociální katastrofy na Ostravsku po případném zavření černouhelných dolů a některých hutí. Nejhlasitějším propagátorem německé cesty je Jan Světlík, majitel a šéf strojírenské skupiny Vítkovice Holding. A má pravdu v tom, že když odvádí na poplatcích na obnovitelné zdroje půl miliardy korun, je to o 53 procent více než srovnatelný německý podnik. A to samozřejmě firmy utkávající se o zakázky na světovém trhu bolí.
Účet na sebe vzaly domácnosti
Jenže, jak pravil klasik moderní ekonomie Milton Friedman, oběd zadarmo neexistuje. V onom Německu převzali zátěž za velké podniky na svá bedra menší a střední podnikatelé a zejména domácnosti, které tak nyní platí za elektřinu snad nejvíce na světě. Tamní vláda dlouho spoléhala na to, že Němci chtějí tzv. čistou energii a jsou ochotni za ni i docela dost připlatit, protože na to mají.
Ale i tam už to trochu drhne a ceny elektřiny se staly i tématem volební kampaně před nadcházejícími volbami do Bundestagu.
Představa, že by český spotřebitel skousl, že si připlatí za elektřinu, aby zachránil nějaká pracovní místa u Světlíka ve Vítkovicích, je asi hodně naivní.
Současná vláda v demisi, ale i ta minulá Nečasova chtěly hrozivý vývoj cen energií zastavit jediným zbývajícím způsobem. Tedy, že rostoucí objem poplatků na obnovitelné zdroje převezme z významnější části na svá bedra státní rozpočet a pro nové zdroje se už nebude podpora přiznávat. Což minulý týden schválili i senátoři.
Firmám to alespoň trochu pomůže, ale bude to mít dva důsledky. Ten první, pozitivní, který měl být legislativně prosazen již dávno, je ten, že se zastaví rozvoj a výstavba energetických zdrojů, které mohou ekonomicky fungovat jen v případě, že jsou dotovány. Ale i to má svůj rub. Lze očekávat nejen konflikty s Evropskou unií, jež na své absurdní energetické politice nadále trvá, ale i s řadou investorů, kteří do přípravy nových staveb již nasypali peníze, jež se jim teď nevrátí. A mimochodem už nyní je za pokrácení dotací na soláry u soudů čtyřicet žalob na stát, které nemusí být bez šance na úspěch.
A to, že navyšování účasti státního rozpočtu na placení škod způsobených zcela chybnými rozhodnutími o masovém rozvoji tzv. obnovitelných zdrojů za současné situace znamená jen to, že náklady naší současné politiky přeneseme na bedra našich dětí, protože o tuto podporu se navýší rozpočtový deficit. A to v cenách stále ještě nejsou započítány nutné investice do nezbytné modernizace přenosových sítí, bez nichž neřiditelný výkon obnovitelných zdrojů ohrožuje obrovská území Evropy možným black-outem neboli plošným výpadkem proudu.
Klasické zdroje elektřiny, jako jsou uhelné, plynové a jaderné elektrárny, nezbytné ke stabilizaci energetické soustavy, se vzhledem k cenám silové elektřiny stlačené povinným výkupem proudu ze solárů a větrníků privátním investorům nevyplatí nejen stavět, ale ani rekonstruovat. Takže energetická bezpečnost si vynutí participaci státu i v klasické energetice, jak je nyní vidět v diskusích k dostavbě Temelína. Takže stát bude muset lidem a firmám sahat do kapes i na tento účel.
Česko i Evropa je tak v pasti, kterou si její političtí reprezentanti sami v Bruselu svou zelenou politikou vykopali, když ignorovali všechnu racionální kritiku a varovné hlasy. A o tom, že ke snížení emisí skleníkových plynů touto politikou nedošlo, pak nemá ani cenu mluvit.
K tomu, abychom dokázali z téhle pasti vylézt, žádná národní politika stačit nebude. Je třeba zásadní revize všech zelených rozhodnutí na evropské úrovni. Tak nějak se vrátit z oblaků hezky nohama na zem. A pak je samozřejmě nutné zaplatit škodu, kterou jsme si zeleným náboženstvím způsobili. Ta už totiž vznikla a není malá. Na životní úrovni to pocítíme všichni.
MfD, 16.9.2013
Autor je šéfredaktor týdeníku EURO