10.5.2024 | Svátek má Blažena


EKONOMIKA: Nezvyšujme dotace filmu, radši snižme daně

19.11.2012

Prezident Klaus vetoval zákon "o audiovizi", který má zvýšit dotace filmovému odvětví. Nečasova vláda se jej opět pokusí přehlasovat.

Zákon má v souladu s filosofií této vlády zvýšit daně a zavést několik nových, aby se mohly zvýšit dotace podnikatelům ve filmovém odvětví, zvýšit moc úředníků a politiků, kteří budou jmenovat všelijaké nové rady a kulturní komise, a zvýšit státní přerozdělování peněz daňových poplatníků.

Opačným přístupem, který zastávám na rozdíl od této vlády, by bylo zrušit státní fondy, zrušit dotace a snížit daně. Nižší daně by producentům a divákům umožnily financovat filmy ze svého.

Nové a nové daně

O co v novém zákoně jde? Nově se má zavést daň za elektronické stahování filmů se sazbou 0,5 %. Další novou daní má být poplatek z "převzatého vysílání" ve výši 1 % ceny za nakoupený a odvysílaný televizní pořad. Poplatek za vstup do kina, který činí už 22 let 1 Kč ze vstupenky, má být změněn na daň ve výši 1 %. To znamená nárůst poplatku u všech vstupenek nad 100 korun, což je většina. Nadále mají televizní stanice platit poplatek 2 % z ceny odvysílané reklamy. Tyto peníze, jakož i další dotace ze státního rozpočtu, mají jít do Státního fondu kinematografie, který má udělovat dotace a "pobídky" filmovým producentům. Text zákona schváleného poslaneckou sněmovnou je zde.

Socialistická představa této vlády je, že stačí uvalit daně a vykoná se tím nějaké dobro. Daně ale mají vliv na chování lidí a nikdy nejsou neutrální. Daně škodí. Zvyšování daní na vstup do kina omezí návštěvnost kin a filmařům uškodí. Zdanění televizní reklamy znevýhodňuje televizní reklamu oproti jiným formám reklamy, snižuje televizím zdroje na dobrovolný nákup a spolufinancování filmů a pokřivuje trh s reklamou.

Filmový průmysl dostává od státu stovky milionů

Jen loni dostal na dotacích filmový průmysl v České republice od daňových poplatníků 647 milionů korun, více než kdykoliv v dějinách. 230 milionů rozdělil Státní fond na podporu české kinematografie, 100 milionů šlo přímo z rozpočtu ministerstva kultury. 56 milionů bylo rozděleno z programu Media, napůl dotovaného z českého rozpočtu, napůl z rozpočtu EU, 261 milionů bylo rozděleno z dotačního programu investičních pobídek pro filmový průmysl. (odkazy zde a zde)

Více o "pobídkách pro filmový průmysl" zavedených Fischerovou vládou čtěte zde.

Rostoucí dotace jsou vykoupeny rostoucími daněmi

Žijeme v éře dotací. Neustálý růst dotací je ale vykoupen neustálým růstem státního dluhu a růstem daní.

Vláda např. trvale zvyšuje DPH, a to i DPH na vstupenky do kina. V roce 1993 činila DPH účtovaná ke vstupence do kina pět procent. Vláda ji postupně zvyšovala: Nejprve Topolánkova vláda v roce 2008 z 5 % na 9 %, pak v roce 2009 z 9 % na 10 %, loni ji zvýšila Nečasova vláda z 10 % na 14% a příští rok má být 15 % - a k tomu má přibýt 1% sazba přímo ve prospěch Státního fondu kinematografie, takže zdanění kin bude vlastně 16 %.

Do kin chodí ročně asi 12 milionů diváků, celkové tržby kin tak činí 1,4 miliardy korun. Při 16% zdanění tak stát shrábne ročně asi 200 milionů korun.

Kdyby kina neplatila 16 % daň ze vstupného, mohli by mít výrobci filmů a kina o stovky milionů vyšší příjmy za své filmy a služby i bez státních dotací. Kdyby stát nezdaňoval televize 2 % daní z reklamy a 0,5 % daní z převzatých pořadů, měly by televize více peněz na koprodukci a nákup domácích filmů.

Než zvyšovat dotace a daně, raději bych zrušil dotace a snížil daně. Kdybychom zrušili Státní fond kinematografie a celé ministerstvo kultury, jakož i nově uvalené daně na kina a televize, mohli by mít filmaři více peněz i bez dotací. Více peněz získaných na základě dobrovolných kontraktů bych jim všem přál.

PetrMach.cz

Převzato z autorova blogu

Autor je předsedou Strany svobodných občanů a přednáší ekonomii na vysokých školách