13.8.2022 | Svátek má Alena


EKONOMIKA: Nevídaný paradox

13.3.2017

Burzovní efekt naděje ve schopnosti Donalda Trumpa

Předminulý týden se kurzy burzovních akcií ve Spojených státech opět vyšplhaly na rekordní úroveň. Byla to reakce investorů na vystoupení prezidenta Trumpa v Kongresu Spojených států, v němž byla naznačena řada opatření ekonomického stimulování.

Zvolení Trumpa prezidentem vůbec bylo kvitováno na Wall Streetu s velkým nadšením. Někteří mluví o tom, že Amerika stojí na prahu nového ekonomického boomu.

Nevídaný paradox je nabíledni: na jedné straně vzedmutá vlna protestů proti politice nového prezidenta, na straně druhé velká očekávání u těch, kdo investují do akcií amerických společností. Burzovní indexy se za tu dobu zvedly minimálně o 15 procent. Index Dow Jones přidal za posledních pět týdnů další tisícovku bodů – je to nejrychlejší vzestup v dějinách Wall Streetu.

Tzv. Trumpův boom započatý po jeho volebním vítězství boří veškeré prognózy analytiků. Ti vycházeli z toho, že nadšení burziánů rozčarovaných osmi lety prezidentování Baracka Obamy se rozplyne jako fata morgana na pouští, poněvadž mnohé myšlenky Donalda Trumpa jsou, dle jejich názoru, v rozporu s pravidly volného trhu – kupříkladu dovozní cla by měla spíše tlumit hospodářský rozvoj.

Avšak vystoupení Donalda Trumpa v Kongresu vzbudilo u nich nové naděje. V rozhovoru pro deník Wall Street Journal Tom Wright z finanční společnosti JMP Securities prohlásil: „Trhy se druhý den ráno probudily s vírou v Trumpovu schopnost prosadit ekonomické plány příznivé pro byznys.“

S čím jsou spojeny naděje na zlepšení ekonomické situace ve Spojených státech? Profesor Michael Bernstam z Hooverova institutu v Kalifornii vysvětluje:

„Burzovní kurzy zřejmě odpovídají na očekávaný ekonomický růst ve Spojených státech. A nejde jen o sliby Trumpovy vlády. Důvodem je ojedinělá skutečnost, že republikáni nyní ovládají tři základní instituce: exekutivu a obě dvě komory Kongresu, kde mají většinu.
Pokud se vláda a Kongres dohodnou, budou mít sílu na uskutečnění daňové reformy, na zrušení přílišných regulací dusících podnikání, na změnu zdravotního pojištění, na reformování finančního systému a na prosazení nových opatření v energetice,“ domnívá se Michael Bernstam.

A právě s tím počítá podnikatelská a investorská sféra, která tlačí vzhůru burzovní indexy. Nejdůležitější ze všech jmenovaných faktorů je zřejmě daňová reforma.

Očekává se, že korporativní daně budou sníženy v průměru až o 20 procent, což prakticky znamená poloviční sazby. To by vedlo k mnohem vyšším ziskům společností, jejichž akcie se obchodují na burze. Vidina vyšších zisků automaticky zvedá hodnotu jejich akcií.

Druhým důležitým faktorem je deregulace, zejména v oblasti těžby energetických surovin a jiných přírodních zdrojů. Ta zasahuje všechna průmyslová odvětví a tlačí vzhůru veškerá tržní očekávání.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus