EKONOMIKA: Ekologisté pláčí
Klaus měl už zase pravdu
Z Bruselu unikla interní zpráva, že biopaliva ničí životní prostředí víc než benzin.
Když na totéž poukazoval prezident Václav Klaus, bylo mu odměnou tvrdé odsouzení ze strany ekologistů, posměšky a znevažování jeho osoby a názorů. Byl jimi označen za člověka hájícího ničení planety a hlavního zloducha v boji proti globálnímu oteplování.
Václav Klaus od samého počátku říkal, že klimatické změny provází celou historii naší planety a že snaha člověka ovlivnit tyto přirozené procesy je nesmyslná a řešení nabízená ekologisty jsou pro lidstvo ve svém důsledku škodlivá a neúnosně drahá.
Odborníci vypočítali, že na výrobu jednoho litru biopaliva je zapotřebí 1.1 litru nafty. Výroba biopaliva je nerentabilní a je vyráběno jen díky dotacím. Zelení aktivisté ve jménu svého zeleného náboženství jsou posedlí obnovitelnými zdroji, ale neberou v potaz efektivitu takových zdrojů.
Například větrná energie pomocí větrníků je opět silně prodělečná a větrník si za celou dvacetiletou životnost nedokáže na sebe vydělat. Větrná energie je znovu dotována a někteří podnikavci vyrábějí větrnou energii pomocí dieslového agregátu...
Bruselská zpráva potvrzuje, že výroba biopaliv je pro životní prostředí ničivější než spalování benzinu nebo nafty. Kvůli řepkovým polím dochází k vytěsňování tradičních plodin a v některých rozvojových zemích to vede až k hladomoru, kácení pralesů, vysušování mokřadů a rašenilišť, čož způsobuje větší změnu klimatu.
Evropská unie už tedy ví, že biopaliva jsou pro svět škodlivější než fosilní paliva. Již v roce 2010 vypracovali vědci studii, která poukazuje na škodlivost biopaliv a maximální hranici pro podíl biosložek v palivu určuje na 5.6%. EU toto pochopitelně nereflektuje, protože Zelení aktivisté mají ve státech západní Evropy velké slovo, a tak do roku 2020 chce dosáhnout podílu biosložek v palivech na 10%.
"Využívání palmového oleje například zvýší emise oxidu uhličitého o 31 procent, protože při přeměně lesů na zemědělskou půdu se tento skleníkový plyn uvolňuje z likvidovaných stromů do ovzduší. Standard EU neplní ani řepka olejná, hlavní surovina pěstovaná na biopaliva v Evropě," píše se ve studii z roku 2010.
Již v roce 2008 psala iDnes článek, že řepky se na území České republiky pěstuje nejvíce v historii a že kvůli biopalivům rostou ceny jídla i nafty. Řepka vyčerpává půdu a měla by se podle odborníků sít jen jednou za pět let. V roce 2008 řepka obsadila v ČR 357000 hektarů orné půdy.
Právě kvůli velké ploše oseté řepkou si v roce 2010 stěžovali myslivci. Vysoká zvěř se na jaře pase právě řepkou, protože to je první zelená potrava. Ta je však vysoce škodlivá a jen kvůli řepce ročně hynou stovky srnců na poškození jater, plic nebo nervové soustavy.
V roce loňském už začala řepka vytlačovat obilí i na Hané. Vše ve jménu zeleného náboženství. Co na tom, že půdě hrozí eroze a znehodnocení? Co na tom, že se ničí místní klima? Co na tom, že kvůli řepce hynou zvířata? Co na tom, že se do ovzduší výrobou biopaliv uvolní větší množství škodlivin?
Hlavní přeci je být ekologický ať to stojí co to stojí. Stejně jako vysoce ekologické úsporné zářivky. Bruselská zpráva dává za pravdu vysmívanému Václavu Klausovi. Smutné je, že ekologisté nikdy svou chybu nepřiznají. Budou stále bojovat za nesmyslná a předražená "řešení", na kterých mají osobní finanční zájem.
Ještě smutnější je, že Evropská unie i přes tuto zprávu bude dál navyšovat podíl biopaliv bez ohledu na to, jak moc to bude pro životní prostředí škodlivé. A ten všemi opovrhovaný antiekolog Klaus se může jen smát pod vousy. Zase měl pravdu.
Převzato z Polanecky.blog.idnes.cz se souhlasem autora