19.2.2020 | Svátek má Patrik


EKOLOGIE: Zelený komunismus

5.10.2006

Pod nickem Modrý pták vychází na několika webových serverech Ekonomický nepravidelník . Vtipně a čtivě popsané životní příběhy lidí, kteří jsou považováni za „otce zakladatele“ ekonomie. Po zveřejnění prvního dílu jsem byl dotazován jedním z nadšených čtenářů, kdy kniha, z níž přináším úryvky, vyjde. Také se těším, až budu moci rozdávat svým známým jako dárek mimořádně povedenou publikaci. Ale dvě profesní skupiny by ji měly číst povinně a po přečtení skládat zkoušky, zda alespoň rámcově porozuměly psanému textu. Tou první jsou novináři a tou druhou politici.

Při sledování reportáže Jihomoravského večerníku České televize z 26. září jsem se nejdříve domníval, že sleduji nějaký nový televizní formát – Jára Cimrman ekologický - protože záběry z Roštína, vesnice na Kroměřížsku, byly zcela nefalšovanou groteskou všech zúčastněných – reportérů, starosty i „nadšeného zástupce obyvatel“ – pana Antonína Gazdy.

Pohádkovou story začala reportérka:

„…Blížící se konec roku, znamená pro většinu obyvatel starosti s vytápěním. V Roštíně na Kroměřížsku to ale neplatí. Díky kotelně, která nemá v republice obdoby, tam topí slámou, tedy levně a zároveň ekologicky…“

Pokračoval pan starosta Radovan Man:

„…Cena (za topení) je ošetřena rozhodnutím zastupitelstva…“

Pak do toho vstoupil reportér ČT:

„…Na systém se dodnes napojilo 170 roštínských domácností, teplo je stojí až o čtvrtinu méně než v okolních obcích…“

A celou grotesku zakončil stylově zástupce veřejnosti pan Gazda:

„…Je to obrovská výhoda, nemusí se topit, nemusí se shánět uhlí, klacky po horách a tak dále, že? Je to zkrátka pohodlné!...“

Úsměv poněkud ztuhne, když reportéři pokračují a seznámí diváky s čísly. Celá sranda s kotelnou na slámu , pardon Bioenergetickým centrem Roštín, tak se totiž ta stavba eko newspeakem správně jmenuje, stála 100 milionů korun a obec pravidelně žádá o další dotace na provoz – letos například 1,5 milionu od Zlínského kraje. K topení je připojeno 170 domácností z celkových 230 – takže investice na jednu připojenou domácnost vychází na více než 580 tisíc korun! Obec věnovala sedm milionů, 22 milionů jako dotace z Rakouska a Dánska (výrobci technologie?) a zbytek Ministerstvo životního prostředí.

Za podobné „levné a ekologické topení“ by měli být odpovědní politici trestně stíháni pro zneužití pravomoci veřejného činitele a novináři za podobný konec jako v tomto případě:

„…Vedení Zlínského kraje považuje příklad Roštína za hodný následování. Na větší podporu ale nemá peníze. Případné další budování ekologických kotelen tak bude záležet na evropských fondech…“,

za šíření poplašných zpráv, protože „následováníhodný ekologický příklad Roštína“ by při větším rozšíření přivedl Českou republiku na buben ještě rychleji než Paroubkův ministr financí.

Roštín v televizi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Celou reportáž najdete na webu České televize zde.

Další informace najdete zde a zde .

www.angle.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.