CHUDOBA: Babiš a Teplý vedou
Není žádným tajemstvím, že v Česku ovládá trh s potravinami několik málo velkých potravinářských společností. Největší pozornosti se těší především Agrofert a Madeta.
Holding Agrofert ze svěřenského fondu expremiéra Andreje Babiše má významné postavení v klíčových odvětvích potravinářství, jako jsou pekárenství a masný průmysl. Mlékárenskou Madetu zase vlastní podnikatel Milan Teplý, který má blízko k bývalému prezidentu Miloši Zemanovi.
Doménou Agrofertu je především pekařství, přičemž význam vzrostl zvláště poté, co Penam patřící pod Babišův holding, koupil United Bakeries. Agrofert plně ovládá také masozpracující průmysl. Spadají pod něj Kostelecké uzeniny a další podniky zpracovávající maso, jako je Kmotr – Masna Kroměříž, Krahulík – Masozávod Krahulčí, Masokombinát Klatovy či Vodňanská drůbež.
Pokud jde o mlékárenství, mléčné výrobky v obchodních řetězcích z velké části pochází od největší české mlékárny Madeta, kterou vlastní Milan Teplý. Ale i v této branži potravinářského průmyslu má Agrofert nezanedbatelné postavení. Patří mu třeba jedna z největších českých mlékáren Olma a také Mlékárna Hlinsko.
Žádná podpora není dost velká
Zmínění dva velcí potravináři také pobírají velmi štědrou podporu od státu. V minulých letech dostávali dotace na modernizaci výroby a také enormní podporu během covidu. Jak se nakonec ukázalo, ani pandemie rozhodně nemusí představovat ohrožení pro celkový zisk.
Třeba v Madetě by o tom mohli vyprávět. I v kritickém covidovém roce 2020 vydělal tento mlékárenský podnik 311 milionů Kč, což bylo dokonce o 100 milionů více než rok předtím! Naopak Agrofert si v roce 2020 pohoršil, stále ale ani on neskončil ve ztrátě. Jeho konsolidovaný zisk po zdanění dosáhl pouhých 3,76 miliard korun, což bylo méně než 4,48 miliardy korun v roce 2019.
S podporou od státu mohly firmy počítat i po covidu, když dostávaly příspěvek na drahé energie po událostech spojených s napadením Ukrajiny. Navíc ceny pohonných hmot šly postupně po několika měsících dolů. Zisky velkých firem mimořádná situace nijak neohrozila a k tomu všemu se ještě snižuje DPH na potraviny.
A jaká byla reakce samotných potravinářských společností? Třeba ředitel Madety Milan Teplý nyní tvrdí, že produkty bude muset od ledna ještě zdražit, protože prý od státu nedostane slíbené dotace a vzrostou mu náklady na energie.
Zvláštní. Žádnou dotaci přitom slíbenou neměl. V roce 2022 ale jeho Madeta vykázala zisk pouhých 213 milionů korun. Není pochyb, že pro mlékárenskou společnost to byla obrovská rána. Asi chápete, že za takových okolností se pan Teplý musí obávat o svoji vlastní holou existenci.
Zisky rostlyNaopak největší česká pekárenská společnost Penam z holdingu Agrofert loni zase zvýšila tržby o 1,8 miliardy korun na 6,3 miliardy. Čistý zisk společnosti vzrostl o 54 milionů korun, tedy o 57 procent na 150 milionů korun.
Dařilo se i jiným firmám spadajícím pod Agrofert. Čistý zisk mlékárny Olma v roce 2022 vzrostl o čtyři procenta na 215,8 milionu korun, což je také nejvyšší hodnota v historii. Jedná se o nárůst o 41 procent ve srovnání s rokem 2021.
Mimochodem, celkový zisk Agrofertu byl loni bezmála 13 miliard Kč, což představuje nárůst o 124 procent oproti 5,8 miliardám korun v roce 2021. Ani to ale zjevně není dost.
Obrovské peníze, které do nich stát nalil, jim zřejmě stále nestačí k tomu, aby v dnešní době dokázali oni, potažmo jejich firmy přežít. V Česku byste těžko hledali větší chudáky, než jsou Andrej Babiš a Milan Teplý.
Při sebemenším snížení zisků jejich společností by oběma potravinářským magnátům nejspíše hrozilo, že skončí na dlažbě. A aby se na oba pány nemusela ještě vyhlašovat celonárodní sbírka, po novém roce nám potraviny zřejmě opět podraží o 10 %.
Varování: Článek obsahuje prvky ironie a nadsázky