20.3.2023 | Svátek má Světlana


BIG Expert – zahraniční trhy

10.3.2023

Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 6. 3. 2023.

Odhad expertů pro období 1 měsíc

graf_10

Názory experta:
Jiří Zendulka, Kurzy.cz

Evropské akcie válcují ty na Wall Street. Otázkou je, na jak dlouho

Nejen akcie na pražské burza, ale i na celé řadě dalších evropských trhů, mají za sebou velmi úspěšný vstup do letošního roku. Vlastně doslova rally pak stvrzuje „delší“ pohled na indexy. Od loňských podzimních minim lze totiž hovořit již o třetinových posunech. Za posledního sotva půl roku se tím akcie v Evropě dokázaly navíc vrátit na úrovně před začátkem války na Ukrajině. O tom se akciím na Wall Street může jen zdát. Otázkou je, zda zámořské akcie vlastně nejsou oceněny reálněji.

Jinými slovy, zda akcie v Evropě nejsou nadhodnoceny. V Británii či Francii si indexy v posledních dnech dokonce sáhly na historická maxima, v Německu pak indexu DAX chybí do historických maxim z konce roku 2021 sotva 5 %. Investoři jako by primárně hleděli na vývoj ohledně energetické krize. Tedy situaci, která právě v loňském roce vnášela na trhy výraznou část nejistoty před nadcházející zimou. I s podstatně menším přísunem surovin z Ruska procházíme posledními měsíci bez zásadnějších problémů. Vlastně podprůměrná zima navíc přispívá k rychlejšímu poklesu cen nejen plynu, ale i elektřiny.

A tak se rázem na trzích v Evropě hledí, jako by vše bylo zalito sluncem. Jenže rozhodně není, už i proto, že válka na Ukrajině stále není u konce. S pozastavujícím se tokem surovin z Ruska se Evropa stále bude muset vyrovnávat. To v kontextu také dále bude ovlivňovat přetrvávající nadprůměrnou inflaci. Z firem příliš nepřicházejí negativní zprávy, když právě za státních podpor se dokázaly vyrovnat s cenami energií. Jenže s vyššími náklady v tomto ohledu musí nadále počítat, rovněž pak se zvyšujícími se mzdovými požadavky v návaznosti na inflaci. Stejně tak právě v návaznosti zvyšující se produkční ceny budou dále tlačit na spotřebitelskou poptávku. A právě v tomto ohledu nás dle mého ještě světlo na konci tunelu nečeká. Proto bych na byznys firem v tomto roce hleděl s větší opatrností, když očekávám přinejmenším tlak na marže a tedy ziskovost. V horším případě se dočkáme propouštění a většího tlaku na ekonomiky.

Po loňském vlastně úspěšném hospodářském roce v Evropě investoři nejen na pražské burze nakupují akcie i ve vidině letošních převážně „jarních“ dividend. Otázkou však bude letošní ziskovost. Po zmiňované akciové rally tak investoři mohou dojít brzy k vystřízlivění. Zkrátka očekávám, že akcie půjdou letos v Evropě kupovat levněji. Je jen otázkou, kdy dojde ke zlevňování. Obvykle se tak děje, když se to v euforii již nejméně čeká.

Libor Stoklásek – AlgoImperial
Jan Němeček – BH Securities
Tomáš Pfeiler – CYRRUS
Marco Marinucci – Generali Investments CEE, investiční společnost
Jiří Zendulka – Kurzy.cz
Aleš Charvát – UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia

Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů jednotlivých uvedených v seznamu. Sloupec „Aktuální hodnota“ jednotlivých ukazatelů uvádí hodnotu sledovaných indexů (páteční uzavírací hodnota), ze které při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady expertů po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti. „Medián“ je číslo, které leží uprostřed podle velikosti uspořádaného souboru odhadů a „Interval odhadů“ uvádí minimální a maximální odhad souboru. Sloupce „Růst/Pokles“ udávají počet expertů předpokládajících, že index v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste nebo poklesne.

Pozn.: Odhady mají formu nezávazných názorů s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.