10.8.2022 | Svátek má Vavřinec


BIG Expert – zahraniční trhy

5.8.2022

Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 1. 8. 2022.

Odhad expertů pro období 1 měsíc

g05

Názory experta:

Leoš Strnad, CYRRUS

Díky výsledkům najdou trhy půdu pod nohama, vyhráno však není. Návštěva šéfky Kongresu připomíná, že geopolitiku a investovaní neradno oddělovat.

Kdo na konci června nakoupil některý z amerických indexů, mohl na konci července vybírat dvouciferné zisky. Za obratem investorského sentimentu stála hlavně výsledková sezóna, díky které trhy načas najdou půdu pod nohama.

Výsledky Big Tech společností (mimo černou ovci Meta Platforms) byly poměrně robustní. Pozitivně překvapily i firmy navázané na spotřebitelskou poptávku jako je McDonald či Starbucks. Tlak na marže v inflačním prostředí byl před výsledkovou sezónou velkým tématem a prozatím se jej podařilo odsunout.

V souvislosti s širším zotavením na akciích posiloval také Bitcoin. Platí, že od začátku roku se kryptoměny pohybují v tandemu s rizikovými aktivy. V průběhu července se BTC vyšplhal nad $24k.

Spojené státy jsou technicky v recesi. Aby se tak sentiment opět nepřeklopil do medvědího, bude nutná jistá „součinnost“ Fedu. Zde by bylo na místě optimismus spíše tlumit. Například podle včerejšího vyjádření členky Fedu Mary C. Daly, není jejich práce na snižování inflace ani zdaleka u konce. Trh práce v Americe zůstává přehřátý. Spolu s nárůsty na akciích z posledního měsíce poskytuje Fedu „polštář“ pro další jestřábí kroky.

Nejnověji geopolitické vody rozvířila návštěva šéfky Sněmovny reprezentantů na Tchaj-wanu. ČLR na návštěvu reagovala vojenským cvičením. Odklonit trasy tak musely některé nákladní lodě. Na Tchaj-wanu panuje pluralitní demokratický systém, přesný opak totalitní ČLR. V pozadí rusko-ukrajinské války lze podobných návštěv očekávat více. Jde o nejvýše postaveného amerického činitele na ostrově za posledních 30 let. Již od dob prezidenta Trumpa by investoři rozhodně neměli podceňovat geopolitické aspekty. Mít na portfoliu čínské akcie znamená za poslední dva roky nemalé ztráty, které půjde v příštích letech jen těžko umazat.

Český rybník ovlivňují debaty o sektorové dani. ČEZ se z prvního šoku „oklepal“ opětovným návratem nad 1100 CZK. Před pár dny se ale téma opět vynořilo a kurz znovu klesl. Přesné kontury daně neznáme a v tuto chvíli ani nevíme, zda nakonec projde parlamentem. Erste i Komerční banka reportovaly nadmíru slušné výsledky. Na akciích se však z výše uvedených důvodů neprojevily. Na jasný nákupní signál to prozatím nevypadá.

Jan Němeček - BH Securities

Tomáš Pfeiler – CYRRUS

Marco Marinucci - Generali Investments CEE, investiční společnost

Libor Stoklásek – Imperial Finance

Jiří Zendulka - Kurzy.cz

Aleš Charvát - UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia

Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů jednotlivých uvedených v seznamu. Sloupec „Aktuální hodnota“ jednotlivých ukazatelů uvádí hodnotu sledovaných indexů (páteční uzavírací hodnota), ze které při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady expertů po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti. „Medián“ je číslo, které leží uprostřed podle velikosti uspořádaného souboru odhadů a „Interval odhadů“ uvádí minimální a maximální odhad souboru. Sloupce „Růst/Pokles“ udávají počet expertů předpokládajících, že index v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste nebo poklesne.

Pozn.: Odhady mají formu nezávazných názorů s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...