4.5.2024 | Svátek má Květoslav


ŠAMANOVO DOUPĚ: Tupé vládnutí

5.9.2012

strakovka-zahrada

Ten termín použil poprvé sám nejlepší ministr financí Miroslav Kalousek, když mluvil o rozpočtu na letošní rok: Pokud nerostou příjmy, musí se škrtat výdaje. A protože není čas a nelze být spravedlivý, musí se škrtat stejné procento všude. Čili jde o "tupé škrty". Když se nedařilo naplňovat letošní rozpočet, musely nastoupit další tupé škrty. A rozpočet na příští rok bude rovněž tupě seškrtaný. Když ale někdo škrtá několikrát za sebou pouze tupě, je to tupec.

Jenže proč nerostou příjmy? Ano, je krize. Ale také proto, že tu dříve byla tupá snaha je zvyšovat! Kdo říkal, že zvýšením spotřební daně z pohonných hmot se nevybere více peněz, může si mnout ruce a říkat: Já jsem to říkal! Že si nemneme ruce, je jen proto, že nás tato tupost zasáhla a bolí nás, což k nějakému mnutí rukou neponouká. Zde ovšem musíme společně s ministrem financí Kalouskem zanotovat jeho píseň: Snížení daní u benzinu a nafty teď už nic nespraví. Příjmy státu se o moc nezvednou a motoristé případnou slevu ani nepocítí. Kolik by to vlastně mělo být? Koruna, dvě za litr? Hm, a jaké by při takovém snížení daně bylo snížení cen? O dvaceťák nebo padesáťák? A za jak dlouho se ceny zvednou zase na původní úroveň? Bude na to potřeba válka s Íránem nebo jen obava z této války? Válka možná nebude, obava trvá a nepřestane. Tuhle daň nesnižujte, ale, proboha, už ji nezvyšujte! Pokud nechcete přijít o další příjmy.

Ale ona se tupě zvedala i daň s přidané hodnoty. Nejdříve nadějně klesala, od roku 1993, kdy byla zavedena ve výši 23 %, až na 19 % v květnu 2004 (se stále se sníženou sazbou 5%). Jenže pak nastoupily dopady americké hypotéční krize, načež snížení růstu HDP, a poté hospodářská krize a nyní krize eura, prostě krize. Takže druhá Topolánkova vláda (s ministrem financí Miroslavem Kalouskem) připravila batůžek, v jehož rámci se snížená sazba DPH zvedla z 5 na 9 % (od 1.1. 2008). Toto zvednutí bylo tupé, protože mnozí z nás volali, že je třeba využít této příležitosti ke sjednocení sazby DPH. Aby se například zabránilo různým čachrům.

A nemusí jít jen o čachry. Stále na to koukám a vrtím hlavou, když dortík, odnesený domů z cukrárny mám zdaněný jako "potravinu" se základní sazbou, zatímco při konzumaci na místě platím za "službu" daní sníženou. Platí tedy různé ceny za stejné zboží ve stejném krámě. Říkám si, že jako obchodník bych s tím mohl mít docela problém – ale co, však to moje chytrá pokladna zvládne. Jako zákazník, který si odebírá dortík k domácímu čajíčku, jsem rád, že mám slevu proti vystaveným cenám, a potvrzení o zdanitelném plnění mě nezajímá. Ale jako majitel cukrárny nebo berní úředník tržby prostě nezkontroluji.

Nikdo přesně nespočítal miliardy, které se vyhodí tím, že podnikatelé musejí podnikat takové ptákoviny! Řekl bych, že to bude pěkných pár miliard a tuny času, které by jinak mohly sloužit rozvoji lidu této země, kšeftu a ozdravění prostředí, podnikatelského a životního vůbec.

Další tupé zvednutí DPH postihlo obě sazby zvýšením o 1 %, od ledna 2010 (20 % - 10 %), v době úřednické Fischerovy vlády, kdy byl ministrem financí Eduard Janota. Inu, příjmy bylo třeba stabilizovat.

Už to vypadalo nadějně za této Nečasovy vlády (ministr financí Miroslav Kalousek). Pamatujete? Navrženou jednotnou sazbu 20 %? Zvýšení sazby mělo být použito na "rozjezd důchodové reformy". Vinou virválu, který dělaly Věci veřejné kvůli chlebu, mléku, bramborám a "potravinám pro diabetiky" (jako diabetik nevím, co tím soudruzi mysleli, asi ty "diabetické" hnusoty přeslazené sacharinem a spol., určitě ne ovoce a zeleninu), se od tohoto nápadu ustoupilo. VV pak najednou od výjimek upustily a měla být jednotná sazba 17,5 %. A toto mělo platit od 1. ledna 2013.

Jenže zase přišla nějaká pokračující krize. A mistr tupých škrtů opět prosadil další tupé zvyšování už existujících daní. Tu sníženou z 9 na 14 %, od letošního ledna. A hle, ukázalo se, že naplánované zvýšení příjmů z DPH – ovšem přesně podle teorie i předcházející praxe – nebylo tak velké. Takže co následuje? Další tupé škrtání a další zvyšování DPH o trapné jedno procento.

Proč – u všech všudy – se nezavedla ta jednotná sazba? Včetně mírného snížení základního tarifu, aby to vypadalo, že se něco zlevňuje? Myslíte si, tupý ministře, že se vybere něco více? Ale houbeles! Lidé totiž už nevěří budoucnosti. Začínají škudlit do zásoby. Lidé nevěří této vládě. Lidé nevěří, že by jim tento stát dokázal garantovat šťastné, nebo nějaké přijatelné zítřky. Nebo důchody. Neutrácejí, snižují tak HDP a kálejí na tento totem novodobých finančních šamanů.

Psal jsem to už při zpětném zdanění fotovoltaických vyděračů i stavebních spořitelů. Jak máme jako občané plánovat svou budoucnost na dvacet, třicet let, když nám tento stát každých pár měsíců zásadně mění podmínky? Za této situace bude krachovat "důchodová reforma". Mě už nepostihne a mé děti jí nevěří. Nu vot, však jak věřit? Když:

1. Důchodová reforma měla být zaplacena z příjmů firmy ČEZ a z doprivatizace jiných státních a polostátních firem. Dnes se 4 miliardy, ležící na účtech Lesů ČR, hodily na hromadu státního rozpočtu na rok 2013. Pokud se mluví o ČEZ, pak se jen hledá, jak dát garance a sehnat miliardy na dostavbu Temelína.
2. Důchodová reforma měla být poté (když byly opuštěny vidiny nekonečně dojitelného ČEZ) zaplacena ze sjednocení DPH na 20 %. VV už jsou na smetišti dějin, ale tato vláda nebude daně sjednocovat.
3. Byl přijat zákon, podle kterého se tupě zvyšuje věk odchodu do důchodu. Protože příslušný vzoreček není zastropován, bude se za sto let chodit do důchodu ve stovce.
4. Bylo přijato rozhodnutí, které celé to trapné příštipkářství torpéduje z "boku" – takzvané předdůchody. Na které bude stát potřebovat miliardy, které vezme současným důchodcům. Nikde není spočítáno, kde stát vezme miliardy na zdravotní pojištění těmto předdůchodcům. Ani na platby za nesnížení jejich (ne)předčasných důchodů.
5. Právě dnes se sněmovna hádá o dalším balíčku zákonů, který jí hodil zpátky Senát. Obsahuje přidání dalšího trapného procenta DPH na výsledných 21+14 %. No, bóže. To už mě nerozhází. Jako důchodce skousnu i to, že místo abych dostal přidáno dejme tomu dvě stovky, bude to jen stovka. Jako pracující důchodce nevěřícně zírám, že byl zrušen odpočet ze základu daní, což u patřičně vydělávajícího prducha srazí jeho příjmy až o 2 000 měsíčně. Takové příjmy nemám, takže mě osobně to nepostihne. Ale kudla se mi v kapse otvírá a kdybych měl pistoli, tak ji odjišťuji: Toto opatření postihne i invalidní důchodce, kteří se nespoléhají na státní milodary a vzali svůj osud do svých rukou, a pokud nemají ruce, tak do svých nohou.

V situaci, kdy se mění ministři, policejní prezidenti a generální ředitelé jak svatí na orloji, a to z minuty na minutu, v situaci, kdy kvůli rozkrádání evropských dotací můžeme přijít o desítky miliard, v době, kdy se snižování příjmů kvůli tupým škrtům řeší tupým zvyšováním daní, v době, kdy každé "zlepšení služeb státu" končí kolapsem pracovních úřadů a vyplácení sociálních dávek, rejstříku vozidel nebo chaosem v MHD, chcete po lidech, aby si plánovali, jaký budou mít důchod za 30 let???

Nu, je možné, že tato tupá vláda padne. Jenže, hrozí nám jiná:

Vláda tupého rozhazování.

Anebo vláda kmotrů a zlodějů.

Psáno v Praze dne 4. září 2012

************************************************
Neregistrovaným komentátorům je možno vyjádřit se k tomuto článku v Šamanově hospůdce U hřbitova.