16.10.2019 | Svátek má Havel


MOBY DICK: Upíři demokracie

9.3.2013

Transparentní volby, americká mentalita, věřejně tajná žaloba, řešení pro ČEZ, mírové dílo Adolfa Hitlera a výměna na Hradě
*****************************************************

Sobota 2. března 2013
V Česku nastalo klasické předjaří. Ještě nás čeká březnová zima.

US prezident Barack Obama podepsal příslušné dokumenty. V USA počala "rozpočtová sekvestrace". Amerika najela na "fiskální útes". Nic moc se neděje – akorát se prý nevyplatí určité výdaje, ale až tehdy, kdy na ně přijde řada. Tedy do konce rozpočtového roku, tedy do konce září. Nejvíce se ušetří na armádě, polovička potřebných $85 miliard. Ministerstvo obrany snižuje rozpočet o 13 %. Piloti budou míň lítat a lodě méně plout – asi o třetinu.
"Spojené státy zůstanou největší bojeschopnou silou na světě." (Chuck Hagel, čerstvý ministr obrany.)
"Tyto změny oslabí naši schopnost reagovat na globální krize." (Leon Panetta, čerstvý exministr obrany.)
Mrtvá Kočka: "Hlavně by se to neměli dovědět dva lidi."
Žena Moby Dicka: "Kteří?"
Mrtvá Kočka: "Číňani a Arabové.

"Ruská vzdušná výsadková vojska mohou, bude-li tu nutné, plnit bojové úkoly jako zvláštní pohotovostní síly i za hranicemi Ruska." (Generálplukovník Vladimir Šamanov, velitel ruských výsadkářů.)
A kdeže konkrétně?
"Kromě řešení problémů, které mohou vzniknout na území Ruska, existují například takové momenty, jako naše uznání suverenity Jižní Osetie a Abcházie a také spojenecké závazky v rámci našich vztahů s partnerskými státy Ruska z Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti."
OSKB = Arménie, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Rusko, Tádžikistán a Uzbekistán.
Žena Moby Dicka: "Tak Sýrie ne?"
Mrtvá Kočka: "Zatím ne.

"Je třeba urychlit změnu politického režimu v Sýrii a co nejdříve zastavit tamní násilí." (V.V. Putin a B.H. Obama, prezidenti Ruska a USA, se v telefonickém rozhovoru shodli na řešení syrské krize.)
Obě země se nemohou shodnout jen na několika maličkostech. Dle USA "Bašár Asad musí odstoupit", dle RF "odchod Bašára Asada z prezidentského úřadu nesmí být podmínkou diplomatického řešení krize v Sýrii".
Načež Bašár Asad – se nechal slyšet, že bude kandidovat v prezidentských volbách v Sýrii v r. 2014.

Kosmická loď Dragon, která včera startovala s nákladem k ISS, má potíže se třemi ze svých čtyř pomocných motorů.

"Volby musí být transparentní a bez ztráty na životech." (Núr Ashraf Thabet, mluvčí egyptské strany Núr (saláfisté = sunnitští fundamentalisté), která byla v roce 2011 byla v parlamentních volbách druhá, před dalšími volbami.)
Mrtvá Kočka: "Míněno »našich životech«.

Při útoku francouzského letectva v oblasti Tigharghar na severu Mali byl (dle nepotvrzených tuárežských zdrojů) společně se svými 40 válečníky zabit i Mohameda Ghdiri (umělecké jméno Abdelhamid Abú Zajíd), fýrer frančízy Al-Kajdy severoafrického Maghrebu (AQMI). Tento terorista se proslavil zejména únosy neohrožených západních turistů, z jejichž výkupného pak financoval vyzbrojení svého gangu.

"Kerry - tady nejsi vítán." (Transparent egyptských demonstrantů, vítajících Johna Kerryho, ministra zahraničí USA, v Káhiře. Taky pálili jeho podobizny.)
Žena Moby Dicka: "Obchody s americkými vlajkami opět vyprodány."
John. K. přijíždí na dvoudenní pracovní návštěvu, během níž se má setkat s představiteli vlády, opozice a občanské společnosti.
Žena Moby Dicka: "Što éto takóje »občanská společnost«?"
Mrtvá Kočka: "Asi křesťani.
John v rozhovorech "zdůrazní potřebu spolupráce všech sil v Egyptě za účelem budování demokracie, ekonomické stability a prosperity".
Žena Moby Dicka: "Što éto takóje »spolupráce«?"
Mrtvá Kočka: "Aby se nepostříleli.
Žena Moby Dicka: "Što éto takóje »demokracie«?"
Mrtvá Kočka: "V Egyptě? Nevím.

Kerry hodlá věnovat prezidentovi Mohamedovi Mursímu několik neocenitelných rad. Tady je hned jedna: "Je prvořadé a nezbytné, aby egyptská ekonomika zesílila a postavila se zpátky na nohy."
Mrtvá Kočka: "K tomu je potřeba získat půjčku MMF.
Žena Moby Dicka: "K tomu je potřeba splnit podmínky MMF."
Mrtvá Kočka: "Tak proto není vítán!

Neděle 3. března 2013
"Měli byste jít do voleb, a ne je bojkotovat." (Rada Johna K., US ministra zahraničí, opozičním egyptským vůdcům. Rozezlení neozbrojení opozičníci se poté odmítli zúčastnit společné schůzky.)
"Z vystoupení ministra Kerryho plyne, že Spojené státy uvažují podle abstraktních západních schémat, vůbec nechápou, co se děje v Egyptě, kde se politická a sociální situace komplikuje nad všechna očekávání." (Kamál Fahím Avád Bútrus Hana, pomocný biskup koptských katolíků.) Americké výzvy, aby nebyly bojkotovány parlamentní volby (vyhlášené na 22. dubna), jsou "v určitém smyslu samozřejmé, neboť odpovídají americké mentalitě, podle níž účast na volbách je charakteristickým znakem demokratického režimu. Tento postoj však nebere zřetel na konkrétní realitu dnešního Egypta, kde referendové a předvolební konzultace jenom potvrzují, že mocenská rozhodnutí byla stanovena předem a mimo jakýkoli demokratický řád. Proto se ozývá také názor: »stáhněme se a nechme je, ať si hrají sami«. Svět si tak možná všimne, že v Egyptě žádná demokracie není."
Žena Moby Dicka: "Když si svět neráčil všimnout doteď, pak se neráčí ani posléze."

John Kerry: "Egypt by se měl reformovat a jeho rozhádané politické síly sjednotit." (Poslední Johnova rada jeho milým Egypťanům.)
Žena Moby Dicka: "Što éto takóje »sjednocení rozhádaných politických sil«?"
Mrtvá Kočka: "Vojenská vláda."

Alžběta 2. (královna Velké Británie a Severního Irska a dalších 15 členských zemí Commonwealthu) byla převezena do nemocnice s "příznaky" střevní chřipky. Lékaři ji tam budou "pozorovat". Dvojka si odpustí některé plánované návštěvy cizích zemí. Šestaosmdesátiletá panovnice byla naposledy v nemocnici před 10 lety.

V Bulharsku pokračují demošky proti všeobecné chudobě. Největší návštěvnost měly ve Varně, asi 50 tisíc lidí.

Společnost SpaceX hlásí: Závady Dragonu odstraněny, nákladní loď zadokovala u ISS. Odborníci to hodnotí jako velký úspěch: soukromá firma dokázala, že dokáže odstranit závady na oběžné dráze.

Při útoku čadských jednotek na základnu místní frančízy Al-Kejdy na severu Mali byl (podle nepotvrzených zpráv Čaďanů) zabit mohamedánistický velitel Mochtár Belmochtár. Tento terorista se proslavil zorganizováním nedávného útoku na alžírské plynový komplex.
Francouzi potvrdili smrt už svého třetího vojáka v malijské misi. Chtělo odejít do dubna, teď termín prodloužili do léta.
Mrtvá Kočka: "Kteréhože roku?"

Rusko zopakovalo svou loňskou tezi, že dodávkami zbraní do Sýrie v žádném případě neporušuje zbrojní embargo. Pouze "plní uzavřené smlouvy z doby Sovětského svazu". Rusové nepodporují Bašára Asada, ale Sýrii proti vnějšímu útoku!
"Nestraníme ani jedné ze stran v syrském konfliktu. Pokud jde o rusko-syrskou technicko-vojenskou spolupráci, jejím cílem je podpořit obranyschopnost Sýrie proti vnějším politickým hrozbám, a ne podpořit Bašára Asada." (Sergej Lavrov, ministr RF, pro egyptský tisk 5. 11. 2012)
Mezinárodní právo naopak porušují ty země, které "vyzbrojují syrskou opozici".
Mrtvá Kočka: "Logika hodná Hitlera a Stalina."

Ze sportu: Rok před zimními olympijskými hrami získala česká lyžařská reprezentace na mistrovství světa v klasickém lyžování 0 (slovy nula) medailí. Už podruhé za sebou.
"Holky přišly o placená místa u policie, mají běžky jako koníček, ne jako zaměstnání." (Martin Koukal, šampion na 50 km z r. 2003.)
Podle Moby Dicka klasickému lyžování škodí odliv talentů do různých "krosů", které z lyžování dělají "kontaktní sport" – něco mezi hokejem a wrestlingem. Doba si to prej žádá, a už i olympské hry.
Žena Moby Dicka: "Obecenstvo si žádá krev. Nebo aspoň zlámané nohy."
Mrtvá Kočka: "Obecenstvo a reklamní agentury."

Kdo má zájem o další dny tohoto týdne, může si je přečíst na autorově blogu Šamanova hospůdka U hřbitova.

*******************************************************

Čtenáři, kteří by si toužili koupit Deníček Moby Dicka, kde popisuje první tři roky kvasu v ČESKÝCH TEXTÁRNÁCH, mohou tak učinit na stránkách internetového knihkupectví Daemon.cz

Portrét Mobyho vyhotovil Kryšpín.
Dostupné staré kousky Moby Dicka: Leden 2003, Únor 2003
Kdo byl kdo v Českých Textárnách v dubnu 2003.

Podněty, připomínky a výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka lze posílat na schránku moby.dick@seznam.cz .
Předem dík! >>:)) Moby Dick
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.