20.10.2020 | Svátek má Vendelín


Zveřejněna zpráva BIS

27.11.2019

Když si pročteme veřejně dostupnou výroční zprávu BIS (zde), uvědomíme si, že tato státní instituce patří k výjimkám, které deklarují bezespornou sounáležitost se Západem. Není jediná, samozřejmě, stejné ohodnocení by si zasloužila kupříkladu i Armáda České republiky. 

Nicméně je třeba ocenit právě BIS, protože ta stojí na frontové linii tajné války, která je prodloužením a přeskupením války studené. Té, o které jsme se naivně domnívali, že skončila před třiceti lety.

To, že pokračuje, není nic, nad čím bychom se měli divit, natož pozastavovat. Velké státy mají svoje zájmy a v rámci svých možností je prosazují. Zpráva BIS věnuje mimořádnou pozornost dvěma z nich, Číně a Rusku. Oba státy jsou v něčem jiném veliké a styl jejich prosazování je odlišný.

Číně se podařilo něco, co nikdo nečekal. Podařilo se skloubit totalitní stát se všemi jeho odpornými atributy s technologickým a následně i ekonomickým úspěchem. Tedy, on to předvídal George Orwell ve Farmě zvířat, jenže tím mylně mířil na Rusko, které totálně selhalo ve výkonu a je ostudným ekonomickým mrzákem dodnes. Číně se dokonce podařilo stát se když ne lídrem, tak členem vedoucího peletonu v technologii jednadvacátého a dvaadvacátého století (to už ťuká na dveře), totiž v umělé inteligenci.

BIS v podstatě varuje před naivitou, s jakou mnozí političtí a ekonomičtí činovníci k Číně přistupují. Nenechte se opít rohlíkem, radí BIS. Nenechte se koupit výletem na výstavu terakotové armády. Neskákejte na každou vějičku. Jistě že to bude házení hrachu na stěnu, dokud nebude jednoznačně stanoven nějaký kodex chování vůči Číně. V něm by na čelném místě mělo stát: Do Číny každej jezdí za svý, nebo za prachy své instituce.

Rusko, to je něco jiného. Rusko prodává svoje přírodní bohatství. Je to paradoxní, že za bolševika se aspoň snažilo něco dohánět a kopírovat. V tom kapitulovalo. Ukažte mi někoho, kdo nosí ruské hodinky nebo kouká na ruskou TV. Rus nedovede vyrobit budík. Jediný produkt schopný konkurence je nějaký nástroj smrti. Na samopaly Rusy užije. Když dojde ke střetnutí pravidelných armáda, ta, která je vyzbrojena Rusy, prohrává. Ale v křoví fungují ruské zbraně líp. Před třiceti lety se zdálo, že jsou dveře otevřené, a opájeli jsme se i sněním (já ne, mohu to doložit), že Rusko se stane váženým a hodnotným členem NATO. Bylo by to logické, skutečný nepřítel je přece společný a jde z jihu, jenže, pokud jde o Rusko, na logiku zapomeňte. Rusko by v takové sestavě nehrálo vůdčí roli a to jeho oligarchové nesnesou. Ti chtějí být svrchovanými pány hnojiště zvané Rusko.

Zpráva BIS poukazuje na koupené i dobrovolné užitečné idioty Ruska v naší společnosti. Nemusíte mezi řádky číst lupou, abyste objevili jméno Miloše Zemana mezi nimi. Tento muž je ubožejší figura naší historie než Emil Hácha. Ten se obětoval s plným vědomím oběti. Zeman se podvolil a slouží, aniž by musel. Je tu mnoho jedinců a společenství, které Rusku a jeho zájmům slouží. Zpráva je nejmenuje. Ale dává najevo, že o nich ví.

Nedělejme si iluze, že jsme za vodou. Jsme ve vodě. Ten pádluje tam, jiný onam. BIS má kormidlo nastavené správným směrem.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.