Zlaté rogalo
Schröderova návštěva ovšem dodá munici i odpůrcům, především tedy občanským demokratům. Paroubkovi přijede poradit, jak na to, muž, který si neporadil sám sobě a prohrál, byť to bylo o málo. Navíc, Schröder je muž ocejchovaný jako aktér "jednoho z největších skandálů v historii Německa": byl to on, kdo těsně před volbami uzavřel s Rusy smlouvu o plynovodu a po volbách se odebral do firmy, která plynovod postaví a bude provozovat. Jestli tedy na někoho platí hymnus "vstanou noví kočárníci", pak je to Gerhard Schröder.
Před stratégy ODS teď stojí úkol, jak zhodnotit a vytěžit Schröderovu návštěvu. Pro mnoho národovecky zaměřených Čechů bude pohled na cizáka šplhajícího na český kopec nepříjemný: vždyť na něm stojí kostelík, postavený na počest českého vítězství nad německým císařem. S národovectvím se ale musí jednat opatrně. Je to postoj ekonomicky neproduktivní a politicky pochybný, ve svých krajních polohách dokonce zavrženíhodný. Oslava poraženého politika, to také bude zdroj veselosti v řadách opozice. Schröderova prohra však nebyla dostatečně okázalá, tato politická mrtvola není nikterak zbědovaná. A skandál s odletem z kancléřství nikoli na zlatém padáku, ale na ruském plynem poháněném zlatém rogalu? Sami němečtí pravicoví politici byli s odsudkem opatrní. Nový ministr hospodářství Michael Glos je Schröderovým odletem "překvapen", nikoli pobouřen. Prorůstání ekonomiky do politiky je trvalý jev a pan Glos je dost chytrý na to, aby hlasitým povykem jednou sám sobě neznemožnil zlatý odlet. Což samozřejmě vědí občanští demokraté také.
Takže jakou taktiku stratégové zvolí? Nejschůdnější by byla ta, která se řídí heslem "kdo bagatelizuje, nic nezkazí". Vždyť, konec konců, reálný důvod k povyku opravdu není.