20.2.2020 | Svátek má Oldřich


Že by znovu?

4.12.2017

Předčasné volby, to je otevřené pokračování příběhu. Zdaleka ne jisté a zaručené, nicméně možné. Demokratický blok se nadále drží zásady, o Babiše si ani neopřeme kolo. Komunisté a okamurovci se k Babišovi lísají a piráti jsou konstruktivně nečitelná transparentní formace s jasným programem neurčitého vyznění, momentálně se zabývající vylučováním druhého muže po Bartošovi. 

Taková je situace, do které přichází první – ne moc reprezentativní a spíše matoucí – výzkum veřejného mínění. Jak dopadl? ANO, piráti a ODS si polepšili a jsou v tomto pořadí. Sociální demokrati se svými 5,5 procenty už hledí do jímky propadu, topce volební rašple drhne uši a lidovci odešli za zelenými do luhů a hájů mimoparlamentních. Zatím ve výzkumu.

Ono to opravdu vůbec nic neznamená, jenom to možná tlumí nadšení pro myšlenku předčasných voleb. Andrej Babiš zatím zkompletoval vládu ze svých lidí, ze stávajících ministrů a jejich dosavadních náměstků, převážně. O důvěru požádá v lednu. A veřejnost i politická scéna si začínají zvykat na myšlenku, že komunisté nejsou tak nedotknutelní (v indickém kastovním slova smyslu) a že jsou v podstatě normální politická strana, mnohem lepší než ANO Andreje Babiše. Tohle mají zřejmě v kapse, teď jde o to, aby vysvětlili svým voličům, proč se kamarádí s miliardářem.

Tímto se tedy bavíme na začátku adventu. Bavíme se a události se zatím valí jinudy. Evropská unie pracuje na dohodě o uprchlících Dublin IV. Podle připravované dohody budou přidělovací kvóty povinné a vypadá to na tři tisíce ročně pro Českou republiku. Zatím. V prestižním Le Monde čteme, že je třeba zajistit Afričanům svobodu mobility, jelikož na ni mají přirozené právo. Trump se rozhodl stáhnout USA z příprav globálního paktu o migraci, který má chránit práva uprchlíků a migrantů – opravdu to není pakt, který by měl jako prvořadý cíl zabránit stěhování na evropský kontinent. Ve srovnání s tímto jeví se býti otázka vydání či nevydání pana Babiše policejnímu a soudnímu stíhání prkotinou. Jenomže se o tom nemluví a nepíše v míře, jakou si to zaslouží. Asi nemáme děti a vnoučata.

Zpátky k otázce, zdali znovu. Jak to tak vypadá, tak asi se nikdo do nových voleb moc nepohrne.

Aston Ondřej Neff


Advantage Consulting, s.r.o.
SUPPORT CONSULTANT ITSM

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.