24.7.2021 | Svátek má Kristýna


Vakcína a jaderka

31.3.2021

Když slyším a čtu úvahy o tom, že kontrakt na atomovou elektrárnu je čistě obchodní záležitost a netřeba do toho plést politiku nebo nedejbože ideologii, vždycky mi vytane na paměti jedna scéna z filmu Obecná škola. 

To je ta, kde otec (Svěrák) rozumuje o tom, jak bude Československo dělat most mezi Východem a Západem. Jak to dopadlo, všichni víme a však je to taky scéna se silným humoristickým efektem.

Stejně vnímám ty řeči o obchodu bez ideového náboje, jenom se nějak neumím smát.

Sama myšlenka mostu mezi Východem a Západem vypadala rozumně. Kdyby se uskutečnila, Rusům by to prospělo, nám by to prospělo a Západu nakonec taky. Jenže Rusové jsou Rusové a chtěli tu mít popravy a koncentráky, protože jsou na to zvyklí.

Zrovna tak rozumně vypadá nápad, že koupíme vakcínu a objednáme jadernou elektrárnu tam, kde to dovedou dělat. Proč tedy ne v Rusku?

Proč ne? Protože ten podtext z toho čouhá jako péro z gauče. Prostřednictvím svého člověka na Hradě se Rusové snaží vyhodit ministra zdravotnictví. Znevěrohodňují naše tajné služby a oslabují tím naše spojenecké svazky. Tady nejde o obchod, ani v jednom, ani v druhém případě. Jde o získání předpolí. Oni ho už získali, když se jim podařilo zesabotovat projekt amerického radaru v Brdech. Předvedli, že Česko není tak spolehlivý spojenec, jak se tváří, a nechá na sebe zadupat a stáhne ocas mezi nohy jako pes zvyklý na bití. Politický nátlak je dnes šílený. Rusové očividně podmínili další politický osud Andreje Babiše a jeho ANO smlouvou o Dukovanech. Přitom Babišovi nejde jen o to, že se stane příštím premiérem, i když nevyhraje volby za cenu nalomení ústavy divokých aliancí s nedemokratickými stranami. Jde mu i o jeho obchodní zájmy a dokonce osobní svobodu.

Vím, že mluvím do zdi. Vyznavači teze o obchodu bez ideologie si připadají, že jsou nad věcí a pohupují se na oblacích vlastní moudrosti. Ve skutečnosti ve věci vězí po uši. Je součástí českého osudu lézt do hrobu, který si sami vykopeme. Osobně mám jedinou naději, že se proces zdrží natolik, že se přehoupne přes funkční období muže Kremlu na Hradě a dojde ke zvratu.

Možná, že mě do té doby sežerou hadi, připadám si věru jako věštec Láokoón, který varoval před skvělým darem dřevěného koně před branami Tróje.

Co se týká vakcíny, tam je to prvoplánově komické. Kolem AstraZeneky se tančí indiánské tance, hraje se hra na zakázat – povolit, zakázat – povolit, a tady někdo chce lidem cpát nevyzkoušený preparát bez řádné dokumentace a autoritativního schválení.

Až to schválení bude a tím spíš, jestli se Sputnik bude vyrábět v Německu, bude to jiná píseň. Potom, proč ne? Pak se můžeme divit jen tomu, proč proces schválení nezačali Rusové dřív.

Nejspíš proto, že jsou takoví, jací jsou. Proč mají vůdce opozice v kriminále a budí ho v noci co hodinu kvůli podezření, že uteče, třebaže se dobrovolně vrátil z exilu s plným vědomím, že ho basa čeká? Odpověď prostá, milý Watsone. Jsou to Rusové. A takové je to s nimi se vším.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.