11.7.2020 | Svátek má Olga


Trikolóra představila program

5.9.2019

Mějte tři děti a odpustíme vám daně, to je jeden z bodů právě představeného programu Trikolóry založené Václavem Klausem mladším. Z úvodu webové stránky volimtrikoloru.cz je patrné, že opět jde o stranu protestní. Zakladatel hnutí se vyznává, že dva roky viděl politiku zevnitř (zkušenost poslance) a vnímá to jako děsivou zkušenost. 

Tři pilíře: Bohatství vzniká z práce, Braňme normální svět a Obrana národní demokracie. Trikoloru podporují zajímaví lidé – ekonomická novinářka Markéta Šichtařová anebo kardiochirurg Jan Pirk. V červenci VKml oznámil, že hnutí má 7200 příznivců, v srpnu jich mělo být o dalších třináct set víc.

Je zbytečné kolem hnutí vtipkovat. Bártovy Věci veřejné taky budily při svém vzniku veselí a překvapivě se s nimi dostal do parlamentu i do vlády a kdo ví, jak by se VV vyvíjely, kdyby se nenechaly uvláčet vyvolanou – zjevně nesmyslnou – aférou kolem jakéhosi financování poslanců. Slib daňového pardonu pro rodiny s třemi dětmi a plus je očividně nesplnitelný. Nicméně je třeba zaznamenat, že VKml postupuje metodicky. Hnutí založil, buduje jeho strukturu, získává zajímavé lidi a stará se o to, aby se o hnutí mluvilo. V září má Trikolora 2,4 procenta podpory, o tři desetiny víc než v červenci. To není špatný výsledek pro hnutí založené v červnu.

VKml tedy provedl jakýsi výkop a je zřejmé, že míč poletí vpravo. Ovšem otázkou je, s kým bude hrát. Naše politická scéna se čtyři roky zabývá soukromým problémem Andreje Babiše. Poslední vývoj ho spíš posílí než oslabí, Šarochovo čelem vzad staví opoziční směsku do velmi nepohodlné pozice. Je nejasné, jak se do ní vměstná Trikolóra. Sympatizanty a posléze hlasy může nabrat z dosud lhostejných, proto ten akcent na paní poštmistrovou, pro niž je program určen. Ale spíš bude přebírat sympatizanty a hlasy odjinud, ohrožen je hlavně Okamura. Do sféry VKml by mohli totiž přijít Okamurovi stoupenci, které už nebaví označování za nacisty. Hodně bude záležet na postojích VKml v nastávajícím horkém podzimu. Naposledy se VKml angažoval ve věci Koněvova pomníku výrazně na linii SPD – Foldyna – Zeman. No, potěš nás pánbu. Abychom ještě neříkali zlatej Bureš.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.