Pátek 16. ledna 2026, svátek má Ctirad
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Stín Mnichova nad Evropou

diskuse (312)

Uplynulo bezmála osmdesát let a je tu zase ta situace – diktátor a ultimátum. Tenkrát to byl Hitler a vyhrožoval vybombardováním Prahy bombami Luftwaffe. Teď je to turecký sultán Erdogan a vyhrožuje zaplavením Evropy uprchlíky z válečného konfliktu, jejž pomáhá rozdmychávat. Ultimátum zní do října, pokud Turci nedostanou bezvízový styk, čekejte novou lidskou tsunami.

Dohoda s Tureckem byla hanebná od samého začátku, protože pravá povaha Erdoganova režimu byla dobře známá. Turecká karta bude hodně přitěžující okolnost v soudu dějin nad Angelou Merkelovou, ona ji začala hrát, ona předstírala, že je to řešení, a teď se vše obrací jako bumerang zpět. Jako výsměch Evropě teď vyznívá čerstvé Erdoganovo prohlášení, že stahuje žaloby za urážky proti své osobě. Kdy budou vyhlášeny sankce proti diktatuře, která zinscenovala operetní vojenský puč, aby měla záminku k potlačení jakéhokoli nezávislého hlasu v zemi?

Ultimátum nebylo ještě podáno oficiálně, jen formou rozhovoru z německým listem FAZ. Je to jistě pokusný balónek a očekává se reakce Západu.

Před 78 lety Západ kapituloval s výsledkem katastrofálním, moře krve a po válce polovina Evropy v ruském područí. Z toho se ale dalo ještě zmátořit, jak se ukazuje. Západ se vzpamatoval velmi rychle a postižená východní část kontinentu se vrací úspěšně, třebaže to bude trvat ještě jednu generaci, než se jizvy aspoň trochu zahojí.

Ale masovou migraci nepůjde zahojit, ta změní Evropu nenávratně.

Je třeba si uvědomit několik prostých skutečností.

Migranti, kteří nyní v Evropě jsou, už tady zůstanou. Nikdo je nedokáže deportovat, jak své občany jalově ujišťuje Angela Merkelová. Snad jich přece jen není tolik, aby se nedali nějakým snesitelným způsobem usměrnit, ovšem za předpokladu, že jejich počet dramaticky nenaroste.

Ochrana vnější hranice se musí stát skutečností, nikoli zůstat řečnickým obratem. Jde především o námořní hranici, protože tu suchozemskou si zainteresované státy zabezpečily samy bez podpory rozhodujících kruhů Unie, naopak, pod palbou ušlechtilé jalové kritiky.

Jde o hranici námořní a tu je třeba hájit námořními prostředky, tudíž je třeba zachycovat plavidla na moře a vracet je tam, odkud vypluly.

Že to vyvolá konflikt?

Ano, to vyvolá konflikt a k němu je třeba být odhodlaný.

Uvolnění nové uprchlické vlny je nutno vnímat jako akt agrese a to je ta poslední a nejdůležitější z prostých skutečností.

Aston Ondřej Neff
16. 1. 2026

Je snadné průzkum prohlásit za blbost a nelámat si jím hlavu.

Jiří Zendulka
16. 1. 2026

Jak Trumpova éra zasáhla státní rozpočet USA?

Dokument
16. 1. 2026

Jeho stručné programové body

Petr Homola
16. 1. 2026

Radikální levice považuje rabování a ničení majetku za legitimní

Jan Ferenc
16. 1. 2026

Taxikáři, kteří nebudou mít bezemisní auta, se promění ve zločince.

Lidovky.cz, ČTK
16. 1. 2026

Ukrajina kvůli ruským útokům již nemá ani jednu plně funkční elektrárnu, oznámil v pátek ukrajinský...

Lidovky.cz, ČTK
16. 1. 2026

K trestu smrti pro část demonstrantů proti íránskému režimu v pátek ve svém kázání vyzval...

Iva Pekárková
16. 1. 2026

Bylo nebylo. Na jaře roku 1986 jsem obdržela azyl ve Spojených státech a dorazila do Bostonu jako...

Lidovky.cz, ČTK
16. 1. 2026

Britský premiér Keir Starmer nemá v plánu jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. S odkazem...

svm Matěj Svěrák, ČTK
16. 1. 2026

Spolu s českým občanem Janem Darmovzalem přepraví armádní speciál z Venezuely do Prahy dalších šest...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz