9.7.2020 | Svátek má Drahoslava


Prezidentka Zuzana Čaputová v Praze

21.6.2019

Je to dobrá tradice, že nastupující prezident jede na první zahraniční oficiální návštěvu do země, která bývala součástí společného státu. Teď to byla Zuzana Čaputová. Ve funkci je týden a žádné zkoušce zatím vystavena nebyla. Čeká se, že bude pokračovat v linii Andreje Kisky. 

Zvítězila přesvědčivě, on ostatně svého času také. Vyzýval k povstání proti vlastní vládě, to je od hlavy státu ne zcela obvyklý postup, ale Slovensko mělo vždy svoje špecifiká. Vůči Miloši Zemanovi byl Kiska při své poslední návštěvě zdrženlivý a ani Čaputová neotevírala žádná dvířka, která by mohla zavrzat v pantech. Prezident Zeman navrhuje zřídit Český dům v Bratislavě. To je bezesporu dobrá myšlenka. V Praze je v Soukenické ulici Slovenský dom. 

Asi to nebude velký magnet v slovenské metropoli, až bude zřízen. Ona tahle kulturní střediska ale nabývají na významu, když začne být v hostitelské zemi zle. Moje generace s láskou a vděkem vzpomíná na Polské kulturní středisko v Jindřišské ulici v Praze. A svoji první desku s rock´n´rollem jsem si koupil v Maďarské kultuře, tehdy ještě v Pavilonu Myslbek na Příkopech. To se nezapomíná.

Věřme, že se paní Čaputové v Praze líbilo, a popřejme jí k pátečním narozeninám.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.