Praha 10 je gentleman
Zatímco se nad Řeckem stahují mračna a nad tuniskými plážemi hřmí, u nás je úsměvno. Přinejmenším v Praze. Na facebookovém portálu Prahy 10 se píše o průzkumu Čapkovy vily. Tuto historickou budovu radnice odkoupila a obsah se teď zkoumá. No a světe zboř se, byl objeven exemplář Přítomnosti, zvláštní vydání z října 1938, kdy hledaný článek Hitler je gentleman podepsaný Ferdinandem Peroutkou je na titulní straně.
Nastal očekávatelný rozruch, přičemž se ukázalo, že jde o podvrh vyrobený pod taktovkou literárního kritika Jaromíra Slomka. Nápad je to vtipný, soudě podle faksimilních fotografií je provedení dokonalé – a média citují starostku Radmilu Kleslovou coby prosťáčka, který naletěl.
Stojí za to se na zmíněnou stránku podívat. Nescházejí tu pohoršené komentáře, co že takový materiál pohledává na oficiální stránce městské části. Což neznamená nic na skutečnosti, že je ta facebooková stránka vedená svěže a vtipně a že i paní starostka věc pojala s nadsázkou.
Takže v duchu nadsázky lze uvažovat o dalším vývoji.
V naší historii jsme zaznamenali boj o pravosti rukopisů Královédvorského a Zelenohorského. Autenticitu ikony českého nacionalismu rozmetal Tomáš G. Masaryk. Pochybnosti se vynořily kolem Reportáže psané na oprátce. Teď by bylo pěkné, kdyby se boj o autentičnost rozpoutal znovu.
Co když Jaromír Slomek lže, protože je to notorický piják kafe v intelektuálských lumpenkavárnách, a když se konečně objevil hledaný text, strhl pozornost na sebe a jeho patolízalští přisluhovači, vesměs havlisté, hned dychtivě přispěchali a poukazovali na použití bezpatkového písma v Přítomnosti? Když se podařilo najít peníze na financování odporu proti americkému radaru, proč by se nenašly granty ve prospěch literárních vědců a znalců tisku a starého papíru, aby tito prokázali, že zvláštní vydání Přítomnosti vyšlo v malém nákladu a uchovalo se, kde jinde než v brlohu dalšího lumpenpijáka lumpenkafe Karla Čapka, který se – nota bene (a my vzdělanci dodáváme ještě „sic“) - s předmětným obdivovatelem Adolfa Hitlera Peroutkou osobně stýkal, ba s odpuštěním přátelil.
Jaromír Slomek by si měl velmi rozmyslet svůj postoj, protože máme paragrafy o falešném svědectví a křivých přísahách a při závažnosti celé věci lze uvažovat o tom, zdali nejde o podněcování nenávisti vůči horním deseti milionům občanů anebo dokonce o vlastizradu.
To vše nás může ještě potkat a ve světle toho, co se už stalo, by to ani nebylo k divení.
Nicméně má Praha 10 pěknou facebookovou stránku.