26.5.2020 | Svátek má Filip


Pomíjivá nesnáz

4.4.2019

Je o takové nešikovné, vypisovat celé jméno Václav Klaus mladší, snazší bychom to měli, kdybychom přejali tradiční číselné označení. Tak třeba Ten Microsoftí Bill Gates je ve William Henry Gates III, jeho tatínek byl právník a následně filantrop William Henry Gates II, takže Václavu Klausovi, o němž jde řeč, by slušel přídomek Druhý. Bez náznaku ironie.

Čerstvě se kolem něj odvíjí mela s volbou tajného hlasování o eventuální změně předsedy šéfa školského výboru Poslanecké sněmovny. VKii jím doposud byl a tajná volba ho potvrdila, to je holý fakt. Sněmovna má plné právo volit (od toho tu je) a tajná volba je tajná. Vřava volbou vyvolaná je veřejně přístupná.

Podle nepsané dohody mají mít předsedy výborů rozdělené strany ve sněmovně zastoupené. Tudíž ODS by příslušel její kandidát Martin Baxa poté, co dosavadního předsedu VKiii vyloučila ODS ze strany. Zde jde dohoda proti ústavou a zákony stanovenému právu. Nastupují interpretace a politický zápas.

Jádro věci tkví v tom, že VKii má vyhraněný politický program, který by si zasloužil vlastní platformu, jinak řečeno logicky by měl mít svoji politickou stranu. Tu by měl založit, získat pro ni příznivce, ustavit ji a připoutat si voliče a s nimi zvítězit ve volbách.

Tuto cestu zatím VKii nenastoupil. Svůj program prosazoval pod hlavičkou ODS, dostal se s ní do programového konfliktu a vyloučili ho. Bylo na něm nechat to tak daleko, poctivější by bylo vystoupit, ale stalo se. Vsadil na mučednictví a tento koncept drží i v aktuální epizodě.

Ta je bezvýznamná a pomíjivá. Bude zajímavé sledovat další mučedníkování VKii. Ze strany ho vyhodili, ve výboru zůstal. Teď by měla nastat ta chvíle, kdy by měl založit vlastní politickou platformu. Je svobodný, zbavil se ODS. Vyhrál bitvu v parlamentu, má vavřín vítěze. Co bude dál?

Dál bude šéfovat školskému výboru. Dál bude psát týdenní články do Novinek, které mu oprávněně získávají pozornost a popularitu. Vyhrál a může z toho mít dobrý pocit.

Jenže to je málo. Teď už to není o sbírání lajků na FB a zvyšování karmy na blogu. Teď jde o mobilizaci milionů voličů.

K tomu ale mučednictví nevede, tím spíš, že ta strana, která by ty hlasy měla kosit, neexistuje ani v náznaku..

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.