1.5.2024 | Svátek práce


Politika jako soutěž

20.5.2008

Na letošním Mezinárodním festivalu televizní zábavy Rose d´Or v Luzernu společnosti BBC a TDF projevily zájem o soutěžní pořad The Next Great Leader (Příští velký vůdce), který se vysílá s velkým úspěchem v Kanadě. Kořeny nápadu sahají až do roku 1995, kdy zde vznikla soutěž o desetistránkový politický esej. Ten byl časem nahrazen tříminutovým videem a od roku 2006 se soutěž transformovala  v televizní pořad, v jehož finále mezi sebou soupeří čtyři politické naděje. Pořad má úspěch, společnosti CBS stoupla sledovanost o 20% v době, kdy se pořad vysílal. Mělo by něco podobného naději na úspěch i u nás?

Zatím máme zkušenosti jen s nováckým Kotlem. Ten ovšem nebyl modelem pro kultivované politické klání, spíš to byla platforma pro křiklounství z jedné strany a demagogii a umění vykroutit se ze strany druhé. Jen růžolící optimista by si mohl myslet, že Kotel pomohl ke kultivaci českého veřejného prostoru. Před pěti lety Česká televize odmítla nabídku holandského formátu, v němž se simuluje parlament a jehož účastníci vedou diskuse na aktuální politická a společenská témata. Návrh neprošel a politika na českých obrazovkách zůstává v rukou politických matadorů.
Dá se tedy odhadovat, že českou verzi „Velkého vůdce“ hned tak neuvidíme. Odpor proti formátu tohoto typu se dá snadno odsoudit argumenty zleva i zprava. Estét mu bude vyčítat vulgarizaci politického diskursu. Nelze připustit, aby se političtí lídři líhli v televizních studiích! Takové úvahy bychom slyšeli v mnohých obměnách.

Zatím se líhli v hospodách, kavárnách a advokátních kancelářích. Nedělejme si iluze, že by přenesení „Velkého vůdce“ na české jeviště změnilo kvalitu politických debat. Nicméně  nějakou malou změnu k lepšímu by přinést mohlo.
Což je, obávám se, o důvod víc, proč formát zamítnout.