1.5.2024 | Svátek práce


Politický proces?

13.3.2012

Petr Nečas asi není moc dobře informován o pojmu politický proces. Varoval totiž před tím, aby se proces s Bártou stal politickým. Politické procesy jsou státní mocí inscenované a režírované procesy s nepohodlnými lidmi, ti pak byli nezákonně žalářování a popravováni, dělo se to za Francouzské revoluce a v moderní době za komunistů a za nacistů, v obou případech v masovém meřítku. O čem to tedy mluví pan Nečas?

Soudní řízení dopadne jakkoli. Tipl bych si dokonce, že Bárta bude osvobozen, protože se mu neprokáže uplácení, jak je definováno zákonem. Ať to dopadne jakkoli, některé skutečnosti jsou neoddiskutovatelné. Věrchuška vládní politické strany zcela volně manipulovala sumami peněz, které většině obyvatel připadají nedosažitelně velké. Manipulovalo se tu ve formě půjček a jakési podpory nebo kompenzace za újmu vyvolanou zdaněním, přičemž peníze distribuoval brácha majitele politické strany, bez řádného účetnictví a smluv. Toto je konstatováno jako faktické východisko a nejasná je jen kvalifikace, zdali jde o úplatek.

Petr Nedčas, jakožto obyvatel akvária mimo dotyk reality, si neuvědomuje, jak šílená podívaná to je pro člověka, který si vydělává peníze prací a je ohrožen krizí, kterou nezavinil, a je ze všech stran šikanován státem, na nějž nemá prakticky žádný vliv. To není politický proces. To je proces, který vrhá neslýchaně ostré světlo na politiku. V tom je ten rozdíl.

Úlet Vodafonu

Byl to úlet skoro roztomilý. Mobilní operátor Vodafone se rozhodl, že v rámci "férového zacházení se zákazníkem" utne klienta od datových zdrojů, jakmile přešlápne limitovaný balík dat. Jako první o tom informoval server Lupa.cz. Naštěstí díky internetu a obecně díky sociálním sítím vznikla masová negativní odezva a Vodafone, který stejně jako ostatní mobilní operátoři využívá státem licencované národní bohatství, musel couvnout. Národní bohatství, to jsou vlnová pásma, ta dostal od státu. Ta jsou omezená, proto není možné, aby v této oblasti vznikl skutečný trh se skutečnou cenotvornou konkurencí. Kdyby tedy šlo jen o triumvirát O2, T-Mobile a a Vodafone, jistě by nebyly problémy. Státní regulátor taky nedělá problémy, je tradičně bezzubý. Takže problémy udělali "lidi".

No a to je ilustrace k pochopení toho, proč se státy snaží internetu ostříhat brka pod záminkou "ochrany autorských práv" a příště to budou zase jiné ušlechtilé pohnutky. Bohužel, za podmínek prorostlé ekonomiky a politiky je naše poslední naděje jen veřejný aktivismus. Se všemi riziky, které mohou vést i k neblahým koncům.