26.5.2020 | Svátek má Filip


Patnáct let v EU

1.5.2019

Je to patnáct let, kdy jsme vstoupili do Evropské unie. Podle výzkumů veřejného mínění by nadpoloviční většina lidí v referendu hlasovala pro setrvání. Výzkumy ovšem neberou v úvahu, co by referendu předcházelo, jistě by to byla smršť nesmyslů a lží toho typu, jaké přiměly těsně nadpoloviční většinu Britů volit odchod z Unie a teď země neví, jak ze šlamastyky ven.

Jednoznačně se pro odchod vyjadřuje deset až dvacet procent dotázaných, výsledky se liší. Takové či onaké výhrady má skoro každý. A není to snad v pořádku?

Když jsme vstupovali před patnácti lety do Unie, byli jsme vykulení nováčci, kteří se tak tak vzpamatovávali z přechodu ze systému reálného socialismu do normálních poměrů. Dnes s chutí kritizujeme a odsuzujeme to či ono. Je to jako s občanským postojem a vládou: na vládu dlužno nadávati a všichni to rádi a často děláme. Rozdíl je v tom, že pokud jde o národní vládu, máme přinejmenším iluzivní pocit, že na její chod a složení máme nějaký vliv. A ten máme, a není pravda, že jen jednou za čtyři roky. Vlády si dávají sakra velký pozor a sledují výsledky průzkumů veřejného mínění, třebaže nahlas povykují, že na ně nedbají. Povídali, že mu hráli, samozřejmě že dbají, a jak!

Tohle ovšem vůči bruselské exekutivě nefunguje a to je jeden z velkých zdrojů nevůle. Brusel je cosi daleko a padají odtud často i nesmyslná rozhodnutí. Je jich snad míň, než bývalo, ale jsou pořád. Zákaz pomazánkového másla smazal efekt multimiliardových dotací, tak nějak by se to dalo stručně vyjádřit.

Brzy budou volby do Evropského parlamentu. Hovoří se o potřebě reformy institucí. V rozhlasové debatě Vladimíra Špidly a Mirka Topolánka o EU se hovořilo o návrhu, že by měli činovníci časově omezené funkční období. Nápad je to jistě správný, přinejmenším populární (i když ne ve všem praktický – užitečný funkcionář by musel skončit stejně jako pitomec). Problém je ale v agendě a ta je poplatná aktuálně převládající ideologii Západu. Zatímco se z Evropy stává i ekonomicky druhořadá mocnost a politicky nemá vliv prakticky žádný (větší roli hrají Francie a Německo jako národní státy, než EU jako celek), řešíme klima a menšiny. K nápravě, pokud k ní někdy dojde, povede dlouhá cesta a posílení euroskeptických stran v příštím EP ji nezkrátí.

Není to fake news?

Ústavní soud měl dát za pravdu ostravskému hotelu Brioni, který požadoval po ruských hostech písemný nesouhlas s anexí Krymu. Kéž je to fake news, jako je falešné video se Zemanem obdarovávajícím čínskou stařenku! Pokud je to míněno vážně, můžeme se dočkat, že hoteliéři budou vyžadovat písemné odsouzení anexe Tibetu po čínských turistech, a Izraelce, ty vyženou, pokud neodsoudí anexi Golanských výšin.

Mami, řekni mi, že to není pravda, že se mi něco šíleného zdá...

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.