29.10.2020 | Svátek má Silvie


Párky a historie

1.5.2020

Pokud skutečně návrh zprávy výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu navrhuje, že by měl premiér Andrej Babiš rezignovat, je to nehoráznost, na kterou by mělo reagovat přinejmenším ministerstvo zahraničí. Česká republika je suverénní stát se všemi atributy parlamentní demokracie a vláda s premiérem v čele byla ustavena nezpochybnitelně demokratickým procesem. 

Až se nechce věřit, že by něco takového bylo možné, zprávu přinesl nevěrohodný levičácký list Guardian, a formulace může být zkreslená nebo posunutá nebo špatně pochopená.

O střetu zájmů Andreje Babiše se může, ba dokonce musí diskutovat a diskutuje se o něm už od roku 2013, kdy naplno vstoupil do politiky. Ten střet zájmů tady je, třetině voličů nevadí a protože tvoří jednolitý blok, trvale válcuje dvě třetiny, kterým je to jedno nebo jim to vadí a každopádně se nedokáží shodnout. Nicméně je to naprosto a výhradně česká vnitropolitická otázka a žádná komise Evropského parlamentu do toho nesmí strkat nos.

Je tu ovšem druhý úhel pohledu.

Andrej Babiš se nedokázal věrohodně zbavit Agrofertu. Věrohodné by bylo, kdyby ho prodal nějakému jinému vlastníku, s nímž by neměl nic společného. V zahraničí znají jiná řešení, Babišovo řešení bylo, že firmu přepsal na manželku, a to je tak trapné a do očí bijící, že to snad ani nestojí za komentář. A jsme u toho druhého úhlu pohledu.

Agrofert čerpá unijní peníze. Čili – unie dává peníze Agrofertu. No a tak to ve světě chodí, že ten, kdo někomu peníze poskytuje, by měl mít právo rozhodovat o podmínkách. Prostá logika tedy napovídá: je tu naprosto jasná perspektiva, že unie přestane Agrofert dotovat a dokonce že bude požadovat nazpátek peníze už vyplacené.

Paradox je, že to Andreje Babiše osobně nijak zvlášť nepostihne. Dopadne to na firmu, tedy na konkrétní lidi, kteří v ní pracují. Vzhledem k velikosti a významu Agrofertu to může mít i širší společenský dopad. Projeví se i v politickém tlaku?

Pak ovšem by se mohla změnit ta úměra, že Babišův nesporný střet zájmů třetině voličů nevadí. Záleží na tom, na kolik procent z té třetiny by eventuální zarach dotací Agrofertu dopadl.

Podškrtnuto, sečteno: neochota zbavit se Agrofertu a naopak pošetilá akvizice médií vytvořily Andreji Babišovi obrovské koule na noze, takže mu znesnadňují výkon funkce, do níž se nesporně demokratickou cestou dostal. Bez Agrofertu a médií by mu bylo lépe. Je to volba mezi Kosteleckými párky a pozicí premiéra demokratického státu.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.