3.7.2020 | Svátek má Radomír


Noční můra – děti v exekuci

7.5.2019

Dluhy, to je mor naší doby. Státy jsou zadlužené, rodiny jsou zadlužené, děti mají dluhy a ocitají se v exekuci. Dětem v exekuci má pomoci novela zákona, podle které by dluhy dětí v exekuci měly přejít na jejich zákonné zástupce. Pro děti to jistě úleva bude, problém zůstává. 

To, že má dítě zákonného zástupce, zdaleka nemusí znamenat, že žije v normální rodině. Příběhy dětí v exekuci svou atmosférou připomínají sociální horory z devatenáctého století: dítě má hlášený trvalý pobyt v obci X a naskáče mu dluh za komunální odpad, rozpočítaný na obyvatele. Do toho advokát a exekutor a dluh najednou naroste na desítky tisíc.

Dluhová past má mnoho podob. Obvyklý trik – absence upomínky. Příklad z mého okolí – po několika letech uplatňovaný nárok na zaplacení třicetikorunového poplatku u lékaře, násobený právě advokátem a exekutorem. Rodina byla naštěstí pečlivá a doklad dohledala – kdo z nás ukládá třicetikorunové stvrzenky? Jiní takové štěstí nemají.

Návrh novely tedy jde s požehnáním vlády do schvalovacího ceremoniálu. V minulosti už došlo ke zmírnění nejkřiklavějších absurdit spojených s dluhy dětí (jízda načerno, půjčovné v knihovně). Řešení je ovšem v nedohlednu, problém je v dluzích jako takových a dluhy jsou bohužel vnímány jako něco normálního.

Pusťte si televizi a máte vysoce pravděpodobnou šanci, že uvidíte rozjařenou tvář pána nebo paní, kteří se právě výhodně zadlužili!

Kardinál Duka se odvolal

Žalobou napadl kardinál Duka dvě inscenace Divadelního světa Brno 2018. Zvláště pobuřující byla scéna Ježíše znásilňujícího na jevišti muslimku. Soud Dukovu žalobu zamítl. Ve světě, kde je křesťanství pronásledováno víc než za Diokleciána, není takto aktivistický rozsudek překvapující. Kdyby tak na divadelní scéně Mohamed znásilňoval koptskou jeptišku, to by bylo pozdvižení!

Na okraj tragédie

Píší agentury, že ze shořelého ruského letadla vytahali 41 mrtvých těl. Hlavně že ti, co se dostali ke skluzavkám včas, si zachránili kufry! Bože, co je tohle za lidi...

Aston Ondřej Neff


Vyzkoušeno: Jak nám padly kousky z Trenýrkárna.cz?
Vyzkoušeno: Jak nám padly kousky z Trenýrkárna.cz?

Otestovaly jsme dámské trenýrky z Trenýrkárna.cz. Podívejte se, jaké jsme si vybraly a jak jsme s nimi byly spokojené.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.