22.10.2020 | Svátek má Sabina


Nenechme se oblbnout

23.12.2019

Politika usnula a pozorovatel nemá co pozorovat, leda že si všímá maličkostí. Jako že bude sněmovna rokovat o návrhu SPD novely zákona o televizi. Zní moc hezky, že senioři a samoživitelé nebudou platit koncesionářské poplatky. Poplatek za telku činí 135 Kč měsíčně, to je něco pod pět piv anebo něco pod krabičku a půl cigaret nebo tři litry benzínu. Ale budiž, jsou lidé, kteří mají opravdu hluboko do kapsy a 135 korun je pro ně hodně peněz.

Proč varuji před oblbnutím. Principiálně je třeba mít se na pozoru před čímkoli, co navrhuje SPD. Její program přímé demokracie a odvolatelnosti politiků je v rozporu s principem zastupitelské demokracie, tečka, víc není třeba k tomu vyslovovat. Podstata SPD je v rozporu s tím principem demokracie, který máme a který se osvědčil, když jsme se za pouhých třicet let dostali ze třiceti procent na osmdesát procent evropského průměru, jsou i příznivější čísla. Ať nadáváme, jak nadáváme, náš model demokracie je u nás úspěšný, země prosperuje a míra svobody je zjevně u nás větší, než, bohužel, v zemích, které jsme brali jako vzor. Takže SPD se chce vlísat seniorům a samoživitelům a vrazit klíneček do mezírky, pak tlačit a naléhat a nakonec bořit. Je to taktika stará jako svět. Tedy znovu, nenechme se oblbnout podvodníkem zvaným Tomio Okamura.

Kauza ČT

Na veřejnoprávní televizi a na rádio kde kdo nadává. Nelze jinak. Ve zdravé společnosti lidi musí nadávat na vládu a na poštu a na železnici a samozřejmě i na veřejnoprávní média. Neviditelný pes je otevřené médium a jsou zde názory lidí různých odstínů spektra, naše zásada je – relevantní argumentované názory, oproštěné od osobních záští. Osobně s velkou nelibostí vnímám, coby principál, útoky na ČT a na rádio. Dělá ze sebe šaška, kdo píše ČT09, abych uvedl konkrétní příklad z nedávné doby. Těžko by vysvětloval, jak to přijde, že nejvlivnější médium podporuje TOP 09, a ona je ta TOP 09 s nosními dírkami na hladině a Piráti navrhují její zrušení, aby nepřekážela demokratickým stranám ve vítězném tažení proti Babišovi. Jak to přijde? Zdá se, že takový vliv nemá, ba dokonce že tedy nemá žádný vliv, a proč tedy tolik řevu kolem ČT?

Ale to jen na okraj jedné pitomosti, které jsem si všiml.

Fakt je ten, že jak ČT, tak Český rozhlas a Česká tisková kancelář mají rozsáhlé zpravodajské sítě, zaměstnávají vysoce kvalifikované lidi a jejich zpravodajská rešerše je náročnější na kvalifikaci a náklady neskonale víc, než si tlučhuba typu Tomio Okamury může představit. Objektivita zpravodajství je vždycky diskutabilní, třebaže existují jasná pravidla, jež seriózní zpravodajsky zaměřená média musí dodržovat. Ona tři média je dodržují a pokud někdo přešlápne, jako se to kupříkladu televizi stalo při referování o volbách amerického prezidenta, je to malér, a šéfové musí řešit. Ale znovu, je to malér a ne princip.

Velký problém je s komentativní stránkou. Objektivní komentář je nesmysl. Komentář je vždycky podložený osobním založením komentántora. Je to tak, že komentátoři seriózních médií jsou vysoce vzdělaní, kvalifikovaní, v oboru informovaní a světově orientovaní lidé. Tyhle lidi platí koncesionáři svými poplatky. No a oni, málo platné, nebudou pobíhat po ulici a nebudou řvát Čechy Čechům. Budou, s odpuštěním, vždycky blíž Václavu Havlovi než Tomio Okamurovi.

Osobně si myslím, že je to tak správné, a proto říkám, nenechme se oblbnout. A žádné škvírečky nechť poslanecká sněmovna nerozšiřuje. Babiš k věci mlčí a Hamáček mlží. Klasika.

Aston Ondřej Neff


Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.