15.6.2021 | Svátek má Vít


Nedůstojná přetahovaná

1.7.2019

Premiér Andrej Babiš seznámil veřejnost se svými představami nejbližšího, bezprostředního vývoje. V úterý se pokusí prezidenta přesvědčit, aby přijal demisi ministra kultury Staňka. Nevěří v odchod sociální demokracie z vlády. 

Pokud by k němu mělo dojít, byla by to pro stranu podle něho sebevražda. Vyloučil vládní spolupráci s SPD. On sám by se pak přimlouval za rozpuštění sněmovny a vyhlášení předčasných voleb.

To, mimochodem poznamenáno, řekl v den, kdy byly zveřejněny nejnovější výsledky průzkumu volebních preferencí, ve kterých pozice ANO klesla na 25 procent.

Je až pozoruhodné, jak ochotně usedá Andrej Babiš na lopatu prezidenta Miloše Zemana. Co se tedy stane, když prezidenta takzvaně nepřemluví? Už to je ponižující, nedůstojný postup. On nemá co prezidenta k něčemu přemlouvat. On je předseda vlády, je plně zodpovědný za složení vlády a naopak prezident je povinen podle ústavy v rozumné lhůtě změny potvrdit. V žádném případě je nemá takto přímo ovlivňovat. Už svou ochotou k takzvanému jednání prokázal Andrej Babiš slabost, která se mu vymstí. Pokud se ve finále podvolí i Hamáček a jeho partaj, máme tu autokracii vedenou mstivým starcem obklopeným podezřelými figurami, jež jím manipulují, politika, jehož zahraniční agenda je v rozporu se zahraniční politikou vlády.

Ano, jsou to paradoxy. Ty dosavadní pokusy zvrátit výsledky voleb kriminalizací oslabeného premiéra vedou k posílení moci jednoho autokrata.

Zdaleka ne vše, co Babiš dělá a chystá, je špatné: je třeba kvitovat jeho aktivity ve věci volby předsedy Evropské komise v situaci, kdy hrozí jmenování Nizozemce Franse Timmermanse. Zatímco Jean-Claude Juncker se drtivě zasloužil o to, že z unie odchází Británie, pokud bude Timmermans předsedou komise, je možné nad takzvaným projektem zlomit hůl. Přinejmenším nastane rozkol mezi východem a západem s důsledky, které je dnes těžké dohlédnout.

A jak dál na domácí scéně? Pokud Babiš nechce úplně přijít o kalhoty, které má teď spadlé do půlky stehen, musí sáhnout ke kompetenční žalobě a trvat na tom, aby prezident respektoval ústavu.

Aston Ondřej Neff


Ze snažilky maminkou: Stáhněte si praktický eBook zdarma
Ze snažilky maminkou: Stáhněte si praktický eBook zdarma

Jestli se ptáte na otázku „Jak co nejrychleji otěhotnět?“, máme pro vás odpověď. Vše o tom jak přijít do jiného stavu, se dozvíte v naší nadupané...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.