29.5.2022 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Macron vyhrál, ale míň

25.4.2022

Podle exit pols z nedělní noci francouským prezidentem zůstane Emmanuel Macron, odhady jsou 58:42 procentům. Znovu se utkal s Marine le Pen, ale v roce 2017 ji porazil poměrem 66 ku 34. Nicméně porazil, podle ranních výsledků v poměru 58,55 : 41.45. Francouzi mají takovou náturu, že svého prezidenta rádi pošlou do škarpy, tentokrát se to nestalo. V červnu budou volit do parlamentu a le Pen má šanci posílit svoji pozici, její podpora zjevně stoupla. Nespokojenost se projevila ještě v noci demonstracemi, včetně těch, které byly namířeny proti oběma účastníkům druhého kola. 

Pro nás je Macronovo vítězství důležité mimo jiné proto, že v některých ohledech, například ve vztahu k jaderné energetice, máme podobné pozice. Výhra le Pen by posílila kapitulantskou náladu ve vztahu ke konfliktu na Ukrajině. Urychlilo by to konec konfliktu – donucením Ukrajiny ke kapitulaci, společně se zvýšením hrozby vůči nám, coby součástí někdejší ruské koloniální říše. To ale se ocitáme ve sféře spekulace, co by bylo, kdyby nastalo to, co nenastalo, tedy kdyby zvítězila le Pen, donedávna otevřený spojenec Vladimíra Putina.

Jurečkovo vítězství

Na domácí frontě jsme měli lidovecký sjezd, Marian Jurečka zůstává předsedou strany. Ve svém bojovném projevu se zmínil, že je třeba dát přes držku tomu, kdo ubližuje dětem, ženám a starým lidem. Inspirativní to slova! Vytanul mi v mysli závěr Čapkovy divadelní hry Matka.

Bylo by dobře, shodně s Karlem Čapkem, Jurečkovi vtisknout do rukou útočnou pušku CZ 805 se slovy:

Děti! Malé, usmrkané děti! Mariane, jdi!

Aston Ondřej Neff


Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...