4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Klaus se vzepřel, chabá vláda si dá repete

10.3.2011

Zatímco se koalice bude dohadovat, jak to zařídit, aby se Klaus nažral a reforma zůstala celá, reformu schválili Poláci. Taky vypečenou. Soukromé fondy, považte, budou moci zahrnout do svého obchodování se svěřenými penězi také akcie! Tohle téma je k pláči, ne k smíchu. Lze si představit vylepšení polské reformy. Což takhle poslat správce fondů do Monte Carla, aby tam v ruletě zhodnotili úspory budoucích penzistů?

Kdo má uši k slyšení, plnou pravdu zná: Vymíráme a na průběžné financování nebudou peníze. Stát bude moci zprostředkovat jen velmi chabý záchranný servis. Každý by se tedy měl opravdu starat o sebe.

Jenže v tom je zakopaný pes. Nikdo nemáme záruky, že uložené peníze nikdo neukradne, nevytuneluje, že je stát neznehodnotí. Jediná efektivní reforma by mohla být tato: stát svými zákony, nejlépe ústavními, zaručí stabilitu penzijních fondů. I kdyby se dělo cokoli, zůstanou stálé a stát by se za ně zaručil. Do takových finančních institucí by pak bylo možné vložit peníze s minimálním rizikem.

Vtip je v tom, že tento stát, založený na modro-oranžovém pingpongu, není schopen nic podobného garantovat. Je to nejméně fungující struktura v zemi. Tato chystaná reforma, ať dopadne 20% DHP s výjimkami nebo 18% bez výjimek, není nic jiného, než další sprosté zvýšení daní pod záminkou penzijní reformy. Příští penzisté z toho nebudou mít nic, to jenom stát bude mít víc prostředků k nesmyslným výdajům.

Malá ilustrace
Debatuje se o bezletové zóně nad Lybií a o tom, že by ji mělo garantovat letectvo NATO. Ministr Vondra si hned pospíšil s ujištěním, že nás se to netýká, protože pro takový úkol nemáme výbavu.

To měl jistě pravdu. Gripeny se očividně k vážnému koaličnímu nasazení nehodí. Čistší ukázku mrzkosti v těchto dnech budeme těžko hledat.