23.9.2023 | Svátek má Berta


Kdo může za drahotu

16.8.2023

Ještě se takhle blbě ptejte! Čtu v médiích, že za drahotu můžeme my, protože jsme ochotní za ty šmejdy platit víc než kolik se platí v Polsku nebo Německu. Ono to tedy s těmi cenami platí už hodně dlouho, jak v čem: kvalitnější oblečení si kupuju jenom v Německu (= kupoval jsem, dokud jsem si kupoval saka). Nepočítám do toho džíny a trička. Takže zkrátka, drahota nám patří, protože jsme si ji zavinili, máme moc peněz a utrácení nám nevadí. Tak to píší v médiích. Už dlouho, nejdřív se takto vysvětlovalo, proč máme nejdražší telefonní a datové služby na světě. Protože jsme blbí a jsme ochotni to platit. Teď je to prý tak se vším.

ironie

Ono je víc toho, co mi nejde do hlavy. Nejsou k sehnání léky. Média píší, že za to můžou lidi, protože si je syslí do zásoby, a taky ministr zdravotnictví Válek. Tomu už vůbec nerozumím.

Já jsem si myslel, že máme režim postavený na volném trhu a když je po něčem poptávka, vždycky se najde někdo, kdo tu žádanou komoditu vyrobí nebo odněkud doveze nebo to prostě nějak zařídí, aby byla. V něčem to funguje, jak víme z Brna, například v kokainu. Proč to nefunguje v penicilinu nechápu a už vůbec nerozumím, co s tím má společného ministr zdravotnictví. Tuhle jsme o tom poslouchal povídání v rádiu a připadal jsem si jako za mlada, po uši v šokialismu. Že prý pomůže, že se zřídí jakési sklady, kde bude léčivo na měsíc dopředu. Skladníci tam asi vytvoří brigádu kapitalistické práce a budou vykazovat naskladněnost 105% a dostanou za to poukaz na dovolenou ne už v Bulharsku, ale v Turecku.) Přece jenom jsme dál, jsme ve společnosti postavené na volném trhu.

Aston Ondřej Neff