3.12.2023 | Svátek má Svatoslav


Je to maličkost, ale vlastně není

21.11.2023

Mám vám předkládat rozumy na téma, že vláda ostrouhala se svým záměrem odrbat banky o jejich nestydaté zisky získané nepřístojnostmi jako je pandemie a válka? To přece věděl každý, kdo má v hlavě zapadající ozubená kolečka, že to nemůže jinak dopadnout. V bankách pracují mimořádně inteligentní lidé, hlupáky mezi sebe nepustí a ti dovedou ohlídat peníze líp než ohlídá pes uloupenou kost. Co na tom chcete komentovat? Nebo jiný trhák těchto dnů: lidovecký ministr ekologie Petr Hladík ohromil veřejnost v době, kdy se má šetřit a stát je nejzadluženější v historii nabídkou padesáti miliard lidem, kteří si opraví dům po babičce. Se získáním dotace je spojena tak šílená buzerace, že se přihlásilo jen tři sta lidí a to ještě neznamená, že pořídili, zatím se přihlásili. Tři sta lidí zasadí ránu globálnímu oteplování. Divíte se mi, že se ani tohle nechce komentovat?

Jak jsem tak brouzdal po webu, začaly na mě vyskakovat reklamy na robotického psa. Je to zařízení se čtyřma nohama, velké skoro jako naše ohařky Gari a Nora, je to robot. Podobného robota jsem viděl před časem na ComiConu v Praze, výrobek americké firmy Boston Dynamics. Vypadá to jako pes, běhá to jako pes a je to robot. Stojí to podle provedení bratru sto pade, nekup to, když jsou vánoce na krku. Vsadím se, že už brzy to budeme potkávat na ulici a v parcích.

A teď hádanka pro chytré hlavičky.

Kdopak to vyrábí? Německý Siemens nebo Bosch? Francouzský Moulinex nebo holandský Phillips? Vyrábí se to v Itálii, přišel s tím Olivetti?

Samá voda. Vozí se to z Chang-čou, to je takové vesnice jihozápadně od Šanghaje, jenom deset milionů obyvatel, značka zní ale anglicky, Unitree Go, šéf ovšem je XingXing Wang.

Ale hlavu vzhůru, přátelé, Evropa nebude stát stranou. Určitě s něčím přijde. Nejdřív to bude regulace a pak zákaz. To by v tom byl čert, aby se nechalo jen tak pobíhat něco, co lidi baví a zajímá!

Aston Ondřej Neff