6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Jak se asi osvědčí recept na nezaměstnanost

13.9.2010

Jdete kolem stavby a slyšíte jen ukrajinštinu. Jdete do samoobsluhy a domluvíte se jen slovensky. Zkuste najít řemeslníka, který vám opraví střechu. Najděte někoho, kdo by vám spolehlivě posekal trávník. Ale budiž, nezaměstnanost je v některých oblastech naší země hrozivá a těžko někoho nutit, aby se živil sekáním trávníku, tím spíš, že tam, kde je nezaměstnanost velká, si nejspíš lidi sekají trávníky sami.

Je to velmi složitý problém a do toho přichází projekt z dílny ODS. "Maximálně do měsíce od počátku registrace na úřadu práce dostane každý nezaměstnaný nabídku práce na plnou pracovní dobu, tedy na osm hodin denně," je úhelný bod projektu. Vychází z předpokladu, že značná část registrovaných nezaměstnaných o pravidelnou práci nestojí. Je to veřejné tajemství. Přirozeně, že se z dávek nedá trvale žít. Ale je to vítaná stálá složka příjmu a tu druhou složku lze doplnit příležitostnou prací. Ta leckdy vychází hodinově mnohem líp než běžný mzdový průměr - a odpadá tu pevná pracovní doba od do, handrkování s šéfem, potíže na pracovišti, zkrátka to, co každý pravidelně zaměstnaný tak dobře zná. "Pokud by lidé navrženou práci na úřadu práce odmítli, byli by vyřazeni z evidence. To by pro ně mimo jiné znamenalo, že za ně stát nebude platit sociální pojištění, ani jim nebude započítávána takzvaná náhradní doba do důchodu," zní další bod projektu.

Je to projekt ambiciózní. Ambiciózní byl i Julínkův projekt zdravotní zdravotní reformy a - třebaže z něho zbyl fragment - osvědčil se nad všechno očekávání, protože ubylo marodérů a přibylo peněz na vážné případy. Což byl jeden z cílů reformy.

Těžko podle toho usuzovat, jak dopadne tento projekt. Narazí na mnohem silnější odpor. V případě prvním není zas tak moc velký problém si koupit acylpirin z vlastní kapsy a nechodit s rýmou k lékaři.

Ale jít pravidelně pracovat, ojoj, to zabolí, když si člověk odvykne.

A takový odvyklý člověk je volič, což v dalším vývoji sehraje nemalou roli.