Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Informace a dezinformace

diskuse (1075)

Před měsícem jsme se zde pozastavovali nad tím, že Ministerstvo zdravotnictví zařadilo Václava Klause mezi dezinformátory (zde). Mezi tím proběhla jakási korespondence s ministrem a v úterý nechal Václav Klaus zveřejnit svůj dopis ministru Blatnému (zde). 

Oprávněně zde namítá, že ministerstvo nestáhlo své nestoudné obvinění vůči němu a profesorovi Beranovi a hanopis jen kosmeticky opentlilo. Zde mohu podotknout jen to, že hulváti se neomlouvají a ze svého hulvátství neustupují, to jsme se přesvědčili v mnoha případech. Nicméně Klausův dopis obsahuje problematické postuláty, zejména pak je problematické jeho tvrzení, že nic jako dezinformace neexistuje.

Kolem pandemie a covidu-19 se nabalila dezinformací spousta. Vzpomeňme na nedoložené a vyvracené tvrzení dr. Pekové, že je to umělý výrobek, který do Vánoc vychcípe. Že je to fabrikát Billa Gatese a že testování je proces, jímž Microsoft implantuje lidem do hlavy sledovací čipy. I kritizovaný elaborát ministerstva zahraničí cituje dezinformace typu, že nošení roušek je nebezpečnější než AIDS. Toto jsou nepochybně dezinformace. Lze nad nimi mávnout rukou, že to jsou pitomosti, nebýt té nepříjemné okolnosti, že mají důsledky na chování lidí, kteří pak nebezpečí podceňují a vystavují nebezpečí sebe i jiné. 

Dezinformace existují a takový web jako Aeronet je produkuje a šíří s profesionální dovedností, nad jakou se dá jenom žasnout. V současnosti je namířen proti vakcíně. Očividně jde o kampaň s cílem odradit lidi od vakcinace: šedá až černá propaganda nepřátelské mocnosti v nejčistší podobě. Ladislav Jakl, blízký Klausův spolupracovník, v článku Nadešla doba očkovací zpívá stejnou píseň, opět to téma, že jde o nevyzkoušenou vakcínu. 

Ale k našemu tématu: jestliže Jakl píše „A protože princip očkování je v tom, že díky němu organismus vlastně prodělá samu nemoc, při které absolvuje nákazu natolik slabou, aby ho neohrozila, ale natolik silnou, aby způsobila tvorbu protilátek, je tu předpoklad, že takové očkování bude mít stejný imunizační následek, jako mívá prodělání samotné nemoci,“ je to přinejmenším omyl v souvislosti s RNA vakcínami. Ty mají zcela jiný princip, jde o omyl, nebo, chcete-li, o dezinformaci.

Nicméně, i když připustíme,že dezinformace existují a že vše naznačuje tomu, že je někdo vypouští záměrně s úmyslem škodit, pořád je třeba zachovávat svobodu názoru, svobodu odlišného postoje. Václav Klaus a jeho tým jsou principiálně v opozici vůči restriktivnímu přístupu, neboť se obávají, že stát tím nabude trvalých pravomocí. Že zneužije pandemie k posílení svých dozorovacích kapacit. To nejsou plané obavy. Pokusů umožnit vyhlašování restrikcí bez parlamentního dohledu jsme zažili několik. Jistě se v budoucnu vynoří znovu. 

Stát, jak se ukazuje, opravdu není věrohodný garant zdraví obyvatelstva. Typická pro dnešní dobu je reakce firem, které si zajistily testování zaměstnanců ve vlastní režii. Kdyby zde nebylo byrokratické schvalování už jinde schválených vakcín, firmy by jistě sáhly k vakcinaci svých zaměstnanců ve vlastní režii a v žebříčku počtu očkovaných bychom nebyli někde na chvostu, jako je to teď.

Stát je zároveň sluha i pán, potíž je v tom, že je to mizerný sluha a hnusný, arogantní pán. Je třeba si na něj dávat pozor – a dvojnásob v době, kdy se tváří, že má v rukou naše spasení.

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Daniel Vávra
16. 7. 2024

Pro všechny balistické experty, co mají pocit, že to celý bylo nahraný a další konspirační...

Lubomír Stejskal
16. 7. 2024

Začátkem tohoto roku jsem si koupil lahev portského (Ruby) a uložil ji. Původně pro jednu zvláštní...

Hana Lukešová
16. 7. 2024

V květnu roku 1967 Egypťané obsadili celý Sinajský poloostrov.

Jan Bartoň
16. 7. 2024

Joe Biden vyzval po atentátu na Donalda Trumpa k tomu, aby se do politiky vrátila „slušnost a...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

ČTK, kh Kateřina Havlická
16. 7. 2024

Spojené státy získaly v uplynulých týdnech informace o íránském plánu zabít exprezidenta Donalda...

dtt Ditta Stein
16. 7. 2024

Rusko může zasáhnout téměř všechny evropské metropole v čele s Berlínem, Prahou a Paříží, pokud mu...

Když přijedu s divadlem do školky, odvážnější děti mi hned mávají, jiné vykuleně koukají. Ale těší...

jla Jiří Lacina
16. 7. 2024

Německé železnice prošly během právě uplynulého fotbalového šampionátu zátěžovou zkouškou. Podle...

Dominik Stein
16. 7. 2024

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil skončí ve své funkci v závěru srpna. Skončí s ním...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz