30.9.2023 | Svátek má Jeroným, Ráchel


Informace a dezinformace

6.1.2021

Před měsícem jsme se zde pozastavovali nad tím, že Ministerstvo zdravotnictví zařadilo Václava Klause mezi dezinformátory (zde). Mezi tím proběhla jakási korespondence s ministrem a v úterý nechal Václav Klaus zveřejnit svůj dopis ministru Blatnému (zde). 

Oprávněně zde namítá, že ministerstvo nestáhlo své nestoudné obvinění vůči němu a profesorovi Beranovi a hanopis jen kosmeticky opentlilo. Zde mohu podotknout jen to, že hulváti se neomlouvají a ze svého hulvátství neustupují, to jsme se přesvědčili v mnoha případech. Nicméně Klausův dopis obsahuje problematické postuláty, zejména pak je problematické jeho tvrzení, že nic jako dezinformace neexistuje.

Kolem pandemie a covidu-19 se nabalila dezinformací spousta. Vzpomeňme na nedoložené a vyvracené tvrzení dr. Pekové, že je to umělý výrobek, který do Vánoc vychcípe. Že je to fabrikát Billa Gatese a že testování je proces, jímž Microsoft implantuje lidem do hlavy sledovací čipy. I kritizovaný elaborát ministerstva zahraničí cituje dezinformace typu, že nošení roušek je nebezpečnější než AIDS. Toto jsou nepochybně dezinformace. Lze nad nimi mávnout rukou, že to jsou pitomosti, nebýt té nepříjemné okolnosti, že mají důsledky na chování lidí, kteří pak nebezpečí podceňují a vystavují nebezpečí sebe i jiné. 

Dezinformace existují a takový web jako Aeronet je produkuje a šíří s profesionální dovedností, nad jakou se dá jenom žasnout. V současnosti je namířen proti vakcíně. Očividně jde o kampaň s cílem odradit lidi od vakcinace: šedá až černá propaganda nepřátelské mocnosti v nejčistší podobě. Ladislav Jakl, blízký Klausův spolupracovník, v článku Nadešla doba očkovací zpívá stejnou píseň, opět to téma, že jde o nevyzkoušenou vakcínu. 

Ale k našemu tématu: jestliže Jakl píše „A protože princip očkování je v tom, že díky němu organismus vlastně prodělá samu nemoc, při které absolvuje nákazu natolik slabou, aby ho neohrozila, ale natolik silnou, aby způsobila tvorbu protilátek, je tu předpoklad, že takové očkování bude mít stejný imunizační následek, jako mívá prodělání samotné nemoci,“ je to přinejmenším omyl v souvislosti s RNA vakcínami. Ty mají zcela jiný princip, jde o omyl, nebo, chcete-li, o dezinformaci.

Nicméně, i když připustíme,že dezinformace existují a že vše naznačuje tomu, že je někdo vypouští záměrně s úmyslem škodit, pořád je třeba zachovávat svobodu názoru, svobodu odlišného postoje. Václav Klaus a jeho tým jsou principiálně v opozici vůči restriktivnímu přístupu, neboť se obávají, že stát tím nabude trvalých pravomocí. Že zneužije pandemie k posílení svých dozorovacích kapacit. To nejsou plané obavy. Pokusů umožnit vyhlašování restrikcí bez parlamentního dohledu jsme zažili několik. Jistě se v budoucnu vynoří znovu. 

Stát, jak se ukazuje, opravdu není věrohodný garant zdraví obyvatelstva. Typická pro dnešní dobu je reakce firem, které si zajistily testování zaměstnanců ve vlastní režii. Kdyby zde nebylo byrokratické schvalování už jinde schválených vakcín, firmy by jistě sáhly k vakcinaci svých zaměstnanců ve vlastní režii a v žebříčku počtu očkovaných bychom nebyli někde na chvostu, jako je to teď.

Stát je zároveň sluha i pán, potíž je v tom, že je to mizerný sluha a hnusný, arogantní pán. Je třeba si na něj dávat pozor – a dvojnásob v době, kdy se tváří, že má v rukou naše spasení.

Aston Ondřej Neff